Od nowego roku duża podwyżka cen ciepła dla części mieszkańców Kędzierzyna-Koźla

8

Zmiany odczują przede wszystkim mieszkańcy osiedli, na których ciepło wytwarzane jest w lokalnych kotłowniach gazowych. Znaczne wzrosty cen tego surowca znajdą bezpośrednie przełożenie w rachunkach, które zapłacą m.in. mieszkańcy Koźla i Blachowni.

Ostatnie miesiące to czas szalejących cen nośników energii. W górę poszybowały ceny węgla, oleju opałowego i przede wszystkim gazu. Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, który dostarcza ciepło do domów zdecydowanej większości mieszkańców miasta jeszcze latem ogłosił przetarg na dostawę gazu ziemnego. Uzyskana w nim cena była znacznie wyższa niż rok wcześniej, ale i tak korzystna w stosunku do podmiotów, które na zakupy wyruszyły jesienią.

W przypadku Blachowni i Koźla oraz mniejszych odbiorców korzystających z lokalnych kotłowni gazowych cena za 1 GJ wzrośnie o blisko 50 proc. (w różnych częściach Blachowni z 59,58 zł do 87,67 zł i z 62,74 zł do 94,12 a w Koźlu z 59,06 zł do 84,38 zł). Na osiedlach, gdzie wzrost ceny ciepła będzie szczególnie dotkliwy obniżone zostaną stawki za przesył ciepła.

Nieznaczne zmiany odczują też mieszkańcy osiedli, do których trafia ciepło wytwarzane przez Grupę Azoty ZAK S.A. To m.in. Śródmieście, Pogorzelec, osiedle Piastów i Azoty. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

8 KOMENTARZE

  1. Może w końcu mieszkańcy zrozumieją ze nie można zostawiać otwartego okna na całe dni i noce bo ja mam gorąco. Zakręć sobie grzejniki i siedź w kufajce a nie naciągaj innych na koszty. Jak przechodzę pod blokami i widzę wiecznie pootwierane okna przy minusowych temp. to szlag mnie trafia z takiej niegospodarności. Ciekawe czy w swoim domku też by tak wietrzyli jak by musieli kupować węgiel czy płacić cholerdalne rachunki za gaz czy prąd.

    • Iloraz inteligencji poniżej średniej krytycznej.
      I bardzo dobrze że pootwierane bo wietrzyć mieszkanie trzeba niezależnie od pory roku. Jak chcesz tępić wilgoć, pleśnie i grzyba to nie otwieraj. A to czy ktoś ma w tym czasie odkręcony zawór na kaloryferze to juz jego problem i jego portfela (>90% odbiorców ma indywidualne liczniki pobranego ciepła na kaloryferach lub na we/wyj instalacji do mieszkania)

  2. W takim bądź razie zlikwidować kotlownie gazowe. Gaz miał być najtajszym i ekologicznym paliwem a stał się najdroższym. Doprowadzą do tego że ludzie zakręcą kaloryfery (będą kombinować) bo nie będzie ich stać na opłaty. A nowy polski ład okaże się fikcją doprowadzając ludzi do bankructwa. …. Zarobki są nie adekwatne do rosnących cen……

Skomentuj