Od lipca tylko elektroniczne zwolnienia. ZUS szkoli lekarzy z Kędzierzyna-Koźla

0

Już za pół roku lekarze uprawnieni do wystawiania zwolnień lekarskich, będą musieli je wystawiać wyłącznie w formie elektronicznej. ZUS chce pomóc lekarzom z 40 placówek medycznych z Kędzierzyna-Koźla i powiatu – proponuje umowę i darmowe szkolenia. Powód? Tylko 3 proc. zwolnień lekarskich w regionie jest wystawianych w formie elektronicznej.

W tym tygodniu opolski ZUS wysyła do 450 placówek medycznych w województwie specjalną ofertę. Nie ominie ona aż 40 podmiotów opieki medycznej z Kędzierzyna-Koźla i okolicy.

To propozycja umowy o współpracy w zakresie zastąpienia zaświadczeń lekarskich
w formie papierowej zaświadczeniami w formie elektronicznej. ZUS chce podać rękę niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej i placówkom, gdzie jest prowadzona grupowa praktyka lekarska w dowolnej formie organizacyjnej.

– Jednostka, która podpisze z nami taką umowę partnerską, może liczyć, że wszystkich chętnym założymy profil na Platformie Usług Elektronicznych i pokażemy lekarzom, jak sprawnie wystawić elektroniczne zwolnienie.Chcemy pokazać, jakie konkretne korzyści wynikają z elektronicznego wystawiania zaświadczeń lekarskich – tłumaczy Radosław Siczewski z opolskiego oddziału ZUS.

Wdrożenie nowego sposobu wystawiania zaświadczeń lekarskich przesunięto o pół roku, bo pierwotnie miał funkcjonować już od 1 stycznia. Od dwóch lat lekarze mogą to robić dwutorowo, czyli tradycyjnie i elektronicznie. Jednak już za kilka miesięcy jedną dopuszczalną prawnie formą będzie ta druga opcja. W ostatnim kwartale minionego roku do palcówek ZUS w regionie,  wpłynęło ponad 154 tys. zwolnień lekarskich, z czego niespełna 4373 wystawionych było elektronicznie – czyli tylko 3 proc.

– Zachęcamy kierujących placówkami medycznymi na terenie Kędzierzyna-Koźla i powiatu, by poważnie przemyśleli naszą propozycję w sprawie wdrożenia tej nowej formuły. Oferujemy nie tylko broszury i ulotki dostępne w naszych obiektach, ale też ekspertów, którzy na miejscu, w Państwa przychodni, zakładzie czy ośrodku przeszkolą zainteresowanych lekarzy i członków personelu – zapewnia Antoni Malaka, dyrektor opolskiego ZUS.

ZUS nie ukrywa, że liczy na wymierne efekty propozycji skierowanej do 450 placówek z województwa opolskiego. Owocem akcji mają być umowy o współpracy w dziedzinie popularyzacji elektronicznej formy wystawiania zaświadczeń przez opolski personel medyczny.

Skomentuj