Od dziś wzmożone kontrole na drogach. Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczny weekend-Boże Ciało”

10

Przed nami długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie zapowiadana słoneczna pogoda z pewnością wpłynie na znaczne nasilenie ruchu turystyczno-wypoczynkowego. Na drogach pojawi się więcej samochodów, motocyklów i rowerów. Pamiętajmy jednak aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny naszych pojazdów, a podczas podróży kierować się przede wszystkim rozsądkiem i bezpieczeństwem swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego. Działania „Bezpieczny weekend-Boże Ciało” rozpoczęły się dzisiaj o godzinie 6.00. Aż do poniedziałku na drogach należy spodziewać się większej ilości policyjnych patroli.

Dzisiaj o 6.00 rozpoczęła się akcja drogówki związana z bezpiecznym weekendem. Zakończy się w poniedziałek. Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem użytkowników dróg jak zawsze czuwają policjanci ruchu drogowego. Od środy na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach obecne są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

 • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Należy skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych: płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego i oleju silnikowego. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie i motocyklu były sprawne. Dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
 • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili „na podwójnym gazie”.
 • Pokonując długie dystanse, starajmy się robić postoje na trasie. W czasie kilkuminutowych przerw wyjdźmy z samochodu, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
 • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Bezpieczne mieszkanie.

Przed wyjazdem z domu zadbajmy o to, aby po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem bądź domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy zaufanemu sąsiadowi lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

10 KOMENTARZE

 1. No to może w ten weekend pojawi się jakiś Pan mundurowy w swoim BMW na obwodnicy, żeby „utemperować” tych „szybkich i wściekłych” na swoich motocyklach ???

  • a po co? żeby musiał coś robić, wypisywać jakiś mandat? w mieście to przejadą chyłkiem jakby sie bali szalejących motocyklistów i piracących kierowców. cała ich działalność to „policjawyjaśnia przyczyny wypadku.” wystarczy popatrzeć na wpisy i zdjęcia na kk24.

 2. Masz rację „Janie Serce”.👍 W ostatnim czasie na obwodnicy JEST TAKIE SZALEŃSTWO, że podobno część kierowców rezygnuje z jazdy w tym szaleństwie i wybiera jazdę przez Koźle.😕

  W części obwodnicy Kędzierzyna ,to NIEKIEDY pojawia się policja. Ale juz od ronda w kierunku Koźla i dalej – do drogi Opole-Racibórz, to NIGDY policja nie niepokoiła kierowców-idiotów. 😠

  Chyba że przyjechali do potrzaskanych samochodów czy motocykli😕

 3. Do@mirek. Niestety, z TYCH GŁUPKÓW to nawet nerek nie odzyskasz. 😠
  Bo zazwyczaj wszystko jest tak strzaskane, a szczególnie z nerek – zostaje sama bezużyteczna miazga. Podobnie jest z watrobą😕

  Jak już TAKI GŁUPEK musi się zabić, to mógłby chociaż pozostawić po sobie jakieś przydatne części zamienne😉

 4. Nie prowadze ewidencji, codziennie. Przemieszczam sie DK40, do Glogowka jest duzo ograniczen, ostrych zakretow itd Policje ,Straz Pozarna , Ratownictwo Medyczne mijam przewaznienie juz na wlaczonych kogutach !!

 5. Do @przeszczep. Aleś wymyślił😀 Mózg takiego roztrzaskanego delikwenta na motorze, bardzo często przypomina jajecznicę rozrzuconą po asfalcie😕

  Sam SOBIE przeszczep taką „jajecznicę”, może ci się przydać😁 A asfalt NA PEWNO😉

Skomentuj