Od 50 lat kształcą dzieci wymagające specjalnej edukacji. Jubileusz Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy

4

Swój wielki jubileusz świętuje Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kłodnicy. Szkoła już od 50 lat kształci dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, intelektualnymi oraz ruchowymi. Dziś w placówce odbywały się jubileuszowe uroczystości. 

Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kłodnicy obchodził dziś swoje 50-lecie działalności na rzecz dzieci. Z tej okazji w auli placówki odbywały się uroczystości. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele oświaty, emerytowani nauczyciele, absolwenci szkoły, opolski kurator oświaty Michał Siek, starosta Paweł Masełko, wicestarosta Józef Gisman, przewodnicząca rady powiatu Danuta Wróbel i przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski.

Jesteśmy wszyscy na etapie ogromnej przyjaźni dyrektorskiej, która pokazuje jakość edukacji. Cenimy sobie zdrową rywalizację, pokazującą funkcjonowanie naszych szkół. Mamy wspaniałych dyrektorów szkół, dzięki którym jesteśmy jednością. Ta wyjątkowa rola szkoły specjalnej jest tworzona przez grono pedagogiczne, które poznałam 20 lat temu. Te lata pokazały mi, że warto pracować z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Szkoła nazywa się specjalna, bo wykonuje specjalne, wyjątkowe zadanie jednoczące uczniów, rodziców i grono pedagogiczne – mówi Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty w starostwie powiatowym.

W szkole specjalnej mogą się uczyć dzieci i młodzież, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez lekarza. Są to placówki dla uczniów mających różnego rodzaju zaburzenia i stopnie upośledzenia, które uniemożliwiają im uczenie się w szkołach masowych.

– W 1999 roku połączono dwie szkoły i tak powstał Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy. Z czasem powstała u nas szkoła przysposabiająca do pracy i zasadnicza szkoła zawodowa przekształcona w branżową szkołę pierwszego stopnia. Mamy w tej chwili wszystkie typy szkół, a od trzech lat prowadzimy zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju – mówi Krystyna Gielas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy.

Z okazji jubileuszu na podwórku szkoły zasadzono dąb – symbol trwałości, siły i potęgi. Drzewko zostało przywiezione przez przedstawicieli Nadleśnictwa Kędzierzyn.

4 KOMENTARZE

  1. Widujemy w Kłodnicy małe grupki uczniów tej szkoły,jak pod opieką nauczycielek spacerują lub robią zakupy.Podziwiam te panie za życzliwość i uśmiech,widać,że kochają te dzieci i swą pracę.Szacunek i podziw!!

  2. Jako społeczność lokalna pomagamy tym dzieciom i ich rodzinom, rozumiemy ich problemy i w odpowiedni sposób finansujemy ich naukę. Roczny koszt kształcenia ucznia w szkołach średnich wynosi od. 8 tys do 12 tys. Na kształcenie roczne ucznia w szkole specjalnej wydajemy 47 tys.

Skomentuj