Od 5 grudnia nie trzeba już będzie wozić prawa jazdy. Wystarczy aplikacja mObywatel

10

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, już od 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które będzie stanowić elektroniczny odpowiednik dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem mechanicznym.

Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Dwa lata temu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło już pierwsze zmiany. Dzięki nim już nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie.

Zmiany to również cyfryzacja dokumentów. Prawo jazdy, dowód osobisty i rejestracyjny, polisę OC czy też kartę pojazdu będziemy mogli przechowywać w aplikacji mObywatel na telefony. Policja również będzie miała wgląd do naszych dokumentów, dzięki bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dla użytkowników w aplikacji oprócz tradycyjnego prawa jazdy, pojawi się także informacja o punktach karnych.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, wprowadza następujące ułatwienia dla kierowców;

  • nie będzie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu wszystkich rubryk z terminami badań technicznych.
  • nie będzie trzeba również wydawać karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika,
  • nabywca auta będzie też mógł zachować numer rejestracyjny bez względu na powiat,
  • zatrzymany dowód rejestracyjny będzie można odzyskać na stacji kontroli pojazdów.

10 KOMENTARZE

  1. Żenada mam tą aplikację i jak narazie na dzień dzisiejszy nie ma tam opcji prawa jazdy dziś jest 30.11.2020 i wątpię żeby w pięć dni do 5 grudnia się coś zmieniło także nie piszcie bzdur

  2. Nigdy nie zainstaluję aplikacji wymyślonej przez rząd PiS, będą was śledzić, aż was kukle będą bolały, Platforma nie zrobiła tego co PiS wam zrobił, posłuchajcie Stonogę, on to przewidział. Nie daję wiary komuś kto nie potrafi wyprodukować 1mln samochodów elektrycznych, nie ufam takim ludziom.

Skomentuj