Od 25 lat organizują maluchom letni wypoczynek. Jubileuszowy festyn „Wakacje dzieciom”. ZDJĘCIA

0

25 lat temu podczas pierwszej edycji festynu „Wakacje dzieciom” nikt nie przypuszczał, że kiedyś imprezie „stuknie” ćwierćwiecze. Wtedy, jak i teraz rodziny z Kędzierzyna-Koźla pokazują, że z przyjemnością spędzają czas razem i pomagają innym.

Festyn rodzinny „Wakacje Dzieciom” organizowany jest przez parafię św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej oraz urząd miasta na stadionie „Odry” przy ulicy Chrobrego. Tradycyjnie cel jest szczytny. Podczas imprezy prowadzona jest zbiórka pieniędzy na wyjazd wakacyjny dla rodzin ubogich.

Srebrny jubileusz festynu był również okazją do wspomnień, zwłaszcza dla tych, którzy zapoczątkowali inicjatywę 25 lat temu. Taką osobą jest pani Kornelia Durkacz, prowadząca miejscowy „Caritas”.

– Pierwszy festyn to była duża niewiadoma, bo nie wiedzieliśmy, ilu ludzi będzie i czy organizowanie go w ogóle będzie miało sens. Pamiętam, gdy ksiądz proboszcz zapytał mnie, ile mamy wydrukować wejściówek. Ja powiedziałam, że może 500 wystarczy. Ksiądz zaproponował, że jednak 1000. Mieszkam przy ulicy Chrobrego i spojrzałam w okno, zobaczyłam, jak wiele osób idzie w stronę stadionu. To były całe procesje, od razu zgłosiłam to do księdza i zrobiliśmy ich jeszcze więcej. Tak więc z radością mogę stwierdzić, że podczas każdego festynu przychodzi na stadion około 3,5 tysiąca osób – wspomina Kornelia Durkacz.

– Już od tylu lat spotykamy się, spędzamy wspólnie czas i pomagamy dzieciom wyjechać na letni wypoczynek. Dzięki temu dziecko wraz z rodzicem, opiekunem, może wspólnie wyjechać na wakacje. To wyjątkowa inicjatywa, bo daje niezwykłą szansę rodzinom ubogim – dodaje ksiądz Marek Biernat, proboszcz kozielskiej parafii.

Atrakcji jak co roku nie brakowało. Wśród nich znalazły się m.in. występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, zespołów tanecznych sekcji MOK – „Spin”, „Funky Kids”, Wokalnego Zespołu Dziecięcego „Aniellinki”, Zespołów Tanecznych „Flesz” z SDK RSM „Chemik”, Dziecięcej Scholi Parafialnej i Żeńskiego Chóru Parafialnego Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. Poza tym odbyły się rozgrywki dziecięce w piłce nożnej z udziałem zespołów: AP BLAZE Kędzierzyn-Koźle, Chemik Kędzierzyn-Koźle, KS Sławięcice, RTS Odra Kędzierzyn-Koźle, FA Kędzierzyn-Koźle, LKS Victoria Cisek, Spiders Krapkowice. Muzyczną stroną festynu był koncert życzeń „Szlagier Maszyna”. Inicjatywa była również okazją, aby uczcić Dzień Matki, dzieci mogły przynieść laurki.

Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, pokazy policji i straży pożarnej, dmuchane wesołe miasteczko oraz małą gastronomię.

Skomentuj