Od 15 lat aktywizują osoby niepełnosprawne. Jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej

0

Uczą, odkrywają talenty, pokazują możliwości i dają szansę na samodzielne życie. Warsztaty Terapii Zajęciowej obchodzą 15-lecie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W hotelu Solidaris odbył się bal z okazji jubileuszu.  

W uroczystości uczestniczyli obecni i byli uczestnicy zajęć, przedstawiciele powiatu i jednostki organizacyjne wykonujące zadania powiatu w zakresie pomocy społecznej.

Osoby niepełnosprawne spędzają na Warsztatach Terapii Zajęciowej 7 godzin dziennie i mają do dyspozycji osiem pracowni: komputerową, stolarską, gospodarstwa domowego, ogrodniczą, plastyczną, umiejętności społecznych, krawiecką i rzeźbiarską. Uczą się umiejętności zawodowych i umiejętności życia codziennego.

Dla nas największym sukcesem jest to, że nasi podopieczni podejmują pracę. W ostatnim czasie zatrudniło się 15 osób niepełnosprawnych. Pracując z osobami niepełnosprawnymi staramy się, aby były samodzielne. Uczymy je punktualności, dokładności, czynności życia codziennego. Przez ostatnie 15 lat wiele się zmieniło, mamy więcej pracowni, odświeżony wystrój i większą liczbę podopiecznych. Nasza kadra jest bardzo doświadczona, pełna optymizmu i chęci pracy – mówi Maja Kunicka, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, która od samego początku zajmuje się podopiecznymi.

Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone są przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Kędzierzynie-Koźlu.

15 lat działalności to bardzo długi okres czasu. Przede wszystkim dzieci wyszły z domów i rozwijają swoją kreatywność. Kiedyś, kiedy nie było warsztatów, młodzież niepełnosprawna  była najczęściej pozamykana w domach, nie było aktywizacji społecznej. Warsztaty są przedsionkiem do Zakładów Aktywności Zawodowej, które powinny otworzyć rynek pracy. Uczestnicy, którzy mają pracę, są zachwyceni, że przełamali swoje obawy i odnajdują się w nowej rzeczywistości – mówi Jolanta Hajdun, przewodnicząca Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Kędzierzynie-Koźlu.

Starosta powiatu Małgorzata Tudaj nie ukrywa radości z efektów działalności warsztatów w naszym mieście. Długie listy osób oczekujących na zajęcia są dowodem na ogromne zapotrzebowanie w tej materii.

Powołanie do życia Warsztatów Terapii Zajęciowej to był bez wątpienia jeden z najlepszych pomysłów powiatu. Ogromnie cieszy mnie obserwowanie, jak duże postępy robią uczestnicy, jest to dla nas wielką radością mówi Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Jak zdradza starosta, jeśli budżet na to pozwoli, w planach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będzie utworzenie dodatkowej jednostki, która będzie działała na rzecz rozwoju osób niepełnosprawnych.

Skomentuj