Od 1 stycznia zapłacimy więcej za odbiór śmieci. Czysty Region wprowadza nową taryfę

25

Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy gmin obsługiwanych przez Czysty Region zapłacą więcej za odbiór odpadów. Bazowa stawka zostanie podniesiona o 2 złote i wyniesie 27 zł od mieszkańca.

To kolejny rok z rzędu, kiedy cena za odbiór odpadów idzie w górę, choć podwyżka jest mniej dotkliwa niż miało to miejsce w poprzednich latach. Jeszcze w 2019 roku mieszkańcy gmin przynależących do związku płacili 15 zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych. W 2020 roku stawka została podniesiona do 19,5 zł, w 2021 roku wyniosła już 25 zł. Jeszcze więcej zapłacimy w przyszłym roku – będzie to kwota 27 zł od mieszkańca. W przypadku piątej osoby w gospodarstwie kwota wyniesie 21,5 zł, a szósta i kolejne osoby będą liczone po stawce 15,5 zł miesięcznie.

– Z roku na rok Związek Międzygminny „Czysty Region” odbiera i zagospodarowuje coraz więcej odpadów komunalnych, co bezpośrednio przekłada się na wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Dodatkowymi czynnikami powodującymi zmianę wysokości opłat są znaczne podwyżki cen paliw i energii, a także zwiększone nakłady inwestycyjne na budowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – tłumaczy podwyżkę Czysty Region w oficjalnym komunikacie.

W dół pójdą natomiast opłaty podwyższone naliczane w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad selektywnej zbiórki. Do tej pory w takich przypadkach naliczano trzykrotność stawki podstawowej, od 2022 roku będzie to dwukrotność podstawy. Tę decyzję związek tłumaczy poprawą segregacji odpadów komunalnych.

25 KOMENTARZE

 1. Jestem przygotowany na tę podwyżkę, jest niższa od inflacji więc CzR będzie relatywnie mniej zarabiał niż powinien. Inflacja jak wiemy z trybun sejmowych to wina Tuska, słyszałem od opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który nawet napisał o tym książkę.
  W TVP słyszę codziennie, że Europa zazdrości Polsce bogactwa i dlatego rękami Donalda mści się podnosząc nam ceny śmieci. Mieszkańcy KK powinni tę podwyżkę zgłosić posłowi, niech zajmie się tą sprawą, wiemy przecież doskonale, że sprawnie działa w sprawie benzenu. On pewnie ten temat uważa za załatwiony, bo nic nie słychać w tym temacie od 2 lat. Bądź skuteczny w działaniu, bądź jak poseł Kowalski, Bortniczuk i Mejza.

 2. Zarżną nas wszystkich opłatami za śmieci.
  Chyba pora coś z tym zrobić,bo wkrótce będziemy całą pensję oddawać Czyszczącemu Portfele Regionowi.

  • Gdyby wszyscy administratorzy rzetelnie sprawdzali ile osob mieszka a ile płaci to by były pieniadze.W niektorych mieszkaniach mieszka 4 osoby pracujace a płaca za dwoje. Taka jest korzyść braku meldunku. Wiec Ci co sumiennie płaca za siebie opłacają towniez kombinatorow. Wszysko na temat .

   • Popieram calkowicie – mieszkam w bloku, gdzie jest 120 mieszkań jak moje (niecałe 40 m2). Dzięki panu trzaskowskiemu i jego radnym będę od 2022 płacić 77 zł za miesiąc. Mieszkam sama, a za ścianą 4 – osobowa rodzina. I będą płacić tyle samo, bo ten sam metraż. Mi wyjdzie więc 77 zl od osoby, a im niecałe 20. Czy nie ma naprawdę ani jednego mądrego, który by w końcu wreszcie wprowadził jakis sens i logikę? Nie mówiąc o sprawiedliwości…

  • Oj- brydzia szaleje?. Dobrze ze bateria w wersalce nie zjara calego tego mista- tak jak odpady rok i dwa lata temu na skladowisku. Można- można!!

 3. Teraz tłumaczą podwyżki cenami paliw, a jak było po 4 zł w zeszłym roku to jakoś nikt nie myślał żeby ceny obniżyć skoro tak ważny czynnik potaniał.

 4. Na co idzie ta kasa?
  Na blokowiskach kubły na śmieci z poprzedniej epoki,często uszkodzone,bez otworów na butelki,kubły BIO to zwykłe kosze na śmieci,zasyfione,klapy nie można otworzyć żeby się nie ugnoić.
  Bezdomni rozwalają wszystko w śmietnikach,mieszają ze sobą śmieci,bo szukają metalu.
  Jeden wielki bajzel.
  Zmiany metod segregacji co chwilę,podwyżki co chwilę.
  Czysty region Wymaga od ludzi zachowań na miarę europy zachodniej a infrastruktura,metody i działanie mają z poprzedniego wieku. Srodkowy palec dla was.

 5. Każdy powinien ponosić koszty odbioru swoich śmieci w zależności od ich ilości i rodzaju.
  Np. w Szwajcarii śmieci wystawia się rano, w dniu odbioru w specjalnych workach z hologramem, których cena jest równocześnie opłatą za umieszczone w nich śmieci. Tyle worków wystawiasz i tyle za nie płacisz ile masz śmieci.
  Płacimy wówczas za śmieci a nie za osoby, metry kwadratowe czy zużycie wody.
  Trzeba taki system wprowadzić, aby ludzie płacili za swoje śmieci koszty zależne od ich ilości.

   • Niestety muszę Ci przyznać rację. Ale kupy po psach nauczyliśmy się sprzątać. Więc może i z tymi śmieciami powoli byśmy doszli do ładu.
    Monitoring lasów, wysokie kary, publikacja danych osobowych ze zdjęciem w lokalnych mediach. Może przywróćmy trochę komuny. Czasami za nią tęsknię.

 6. Zakład przetwórczy odpadów jest na terenie Kędzierzyna-Koźla i z terenu tego odbór odpadów wyniesie 27 zł/osobę. To ile wyniesie odbór odpadów np. z Zawadzkiego ? Też 27 zł/osobę ? Bo powinno być więcej ze względu na większą odległość do pokonania przez śmieciarkę a więc i większy koszt. A może to my mieszkańcy pokrywamy różnicę by dla wszystkich było 27 zł/ osobę ?

 7. Co to za idiotyczny pomysł aby obniżyć niesortujacym? Jeśli jest poprawa to znaczy że to działa i mogło by być jeszcze lepiej ale nie podnieść tym co się starają a popuścić tym co mają to d… e. To tak jak ze szczepieniami, kontroluje się zaszczepionych a antyszczepionowcy mają dalej wszędzie wejście. Takie podejście tylko w Polsce i mieście niemożliwości, byle nie stracić głosów przy najbliższych wyborach.

 8. Ale zerwał się kwik, macie przecież dodatki by zwiększyć dzietność Narodu, Polska jest bogata i NBP ma mnóstwo pieniądza, że nie wie co z nim zrobić. Przecież Rząd dzieli się z Polakami, tak słyszałem i czytałem na paskach TVP. KWIK wasz niesie się w Adwencie aż pod niebiosa, a to przecież WY rękoma wybrańców suwerena ustaliliście obecne prawa śmieciowe. Jak wam tak drogo to możecie kompostowniki przydomowe stawiać jest wtedy zniżka 1PLN dla każdego mieszkańca. Mieszkańcy bloków mogą takowe postawić na balkonach zamiast klimatyzatorów czy leżaków. Nie rozumiem o co ten kwik…

  • Ty KWICZYSZ tu w każdym temacie – masz ADHD czy ciśnienie twórcze ?
   Skorzystaj z porady przez telefon, może przynieść Ci ulgę ;)

 9. Niech dalej podnoszą ceny :gazu, pradu i węgla to za chwilę nie będzie w ogóle śmieci bo ludzi nie będzie stać na ekologię i wszystko będzie lądowało w piecu aby zagrzać mieszkanie czy dom a wtedy wszyscy będą mieli w d… e całą ekologię i wrócimy do komuny a na kontale najlepszy będzie owczarek albo inny czteronogi mordercą nie lubiący munduru.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj