Obowiązek zakrywania twarzy dla wszystkich! Rząd wprowadza nowe restrykcje

42

Podczas trwającej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o nowych restrykcjach w związku z epidemią koronawirusa. Przed wyjściem na ulicę każdy będzie musiał założyć maseczkę.

– Gdybyśmy nie wprowadzili ograniczeń bylibyśmy w takiej sytuacji jak Włochy. Musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było. Gdyby restrykcje zostały poluzowane, gdybyśmy spędzili święta w dużym gronie rodziny, to mielibyśmy 40-50 tys. osób więcej chorych. Kilkaset osób z tej grupy by zmarło – mówił Szumowski.

Minister Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie trzeba koniecznie zakładać maseczek, twarz można zasłonić też chustką czy szalikiem.

Jednocześnie wydłużono o tydzień obowiązywanie pozostałych obostrzeń (m.in. ograniczenia związane z handlem i przemieszczaniem się) – jak na razie do 19 kwietnia. Do 26 kwietnia zamknięte mają być placówki edukacyjne. Do 3 maja zamknięte pozostają granice.

42 KOMENTARZE

 1. Dyktatorzy wprowadzają, a obywatele mają się dostosować. Lecz skąd mają te maseczki wziąć (gdzie kupić i za ile) ? Poza tym ilu ludzi nie ma pieniędzy. Ostatnio ukazał się artykuł w KK24 na temat właśnie rozdawania masek. Piękna społeczna inicjatywa, lecz je rozdawano tylko w Kędzierzynie.

  • Poza Kędzierzynem-Koźlem są również inicjatywy, a nie tylko roszczeniowe podejście takie jak twoje@Koźlanin. Rusz swoje cztery litery i wykaż się ODROBINĄ I INICJATYWY i czytaj tekst z ZROZUMIENIEM :)) Takie inicjatywy szycia maseczek nie tylko w Kędzierzynie-Koźlu. Szyją w Polska Cerekiew i Ostrożnica (artykuły „Lokalna 24”: „Z sercem do produkcji maseczek.” z dnia 09.04.2020r. i „Robota pali im się w rękach.” z dnia 11.04.2020r.).Przykładowo w Ostrożnicy „Panie z Parafialnego Zespołu Caritas w Ostrożnicy, ale nie tylko, podjęły się akcji szycia maseczek.” gdzie „Priorytetem było uszycie maseczek w pierwszej kolejności dla mieszkańców sołectwa. Zostały one już rozprowadzone bezpłatnie przez działające w Ostrożnicy sklepy.” dalej „Jak dotąd udało się uszyć około 1600 maseczek. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Opolu otrzymał 300 sztuk. Sto sztuk trafiło do kozielskiego szpitala. Maseczki przekazano też Domowi Świętego Karola w Koźlu.” i „Były osoby, które pytały „Dlaczego za darmo? Przecież to kosztuje?” Kto chciał, mógł złożyć ofiarę na działalność naszego parafialnego zespołu Caritas – mówi Sabina Świentek z rady parafialnej w Ostrożnicy.”

   • Chłopie o czym ty piszesz. Pouczasz mnie, a sam chyba czytać nie potrafisz.
    Przeczytaj ale ze zrozumieniem coś nabazgrał. Następnie przeczytaj pierwszą moją wypowiedź. Czy ja tam pisze co dzieje się na wiochach ? Szczerze powiem ,że mnie to nie interesuje, a zwłaszcza ta instytucja Caritas. Przy ul. Piramowicza stoi gmach wyremontowany za pieniądze unijne. Własność tego budynku jest kościoła. Czemu jak taki kościół dobry nie udostępnią tegoż budynku w celu pomocy ludziom na kwarantannie ? Ja zapytuję się o mieszkańców Koźla, a wy mi wypisujecie ,gdzie rozdawali czy przekazali maseczki. W szpitalu w Koźlu nadal brakuje wyposażenia…..
    A więc jeśli chcesz coś pisać to proszę merytorycznie, a nie jakieś dyrdymały.

    • Racja jest po twojej stronie, ale maseczkę noś, bo te maseczki wykonane są przez lokalnych patriotów i rozdawane za darmo w mieście i wioskach!

   • Dokładnie! W takim przypadku chcieć to móc. Ale lepiej oczekiwać że Państwo wszystko zagwarantuje, komuna wiecznie żywa! Skoro więcej osób jest tego zdania, to chyba jednak z Tobą jest jakiś problem @Koźlanin.

    • Słuchaj Koźlaku cwaniaku. Nie masz żadnych argumentów i nie wypowiadaj się za innych. Skończ te pierdolamento samolubie. Dobrze ci się powodzi więc cwaniakujesz. Nie wszyscy w społeczeństwie są bogaczami. A państwo… Płacę podatki i chyba coś też mi się należy od tego kraju , a nie tylko ze mnie doić.
     Poza tym chyba już tobie wytłumaczyłem o co mi chodzi. Ale skoro jesteś ograniczony to już nie moja wina.

     • Pewnie wszyscy mają wiedzieć że WIELKI @Koźlanin potrzebuje maseczkę i przynieś mu do domu. Zapewne również paczkę żywnościową, lekarstwa, znalazła się kobieta by ugotowała obiadek, nakarmiła, posprzątała, pranie zrobiła i pieluchy tobie zmieniła. Pominąłem czegoś ? Rusz swoje d…sko, przestań jęczeć.

   • niech żyje Kędzierzyn-Koźle Jak nie wiesz o co mi chodzi to nie pisz i nie błaznuj.
    Jesteś zwykłym regularnym złośliwym gnomem. Jak byś miał nieco rozumku to byś takich durnot nie pisał. No cóż i tacy durnie widocznie muszą żyć.

   • Chwała paniom szyjącym maseczki. Ale nasuwa się pytanie czy te maseczki posiadają atest sterylności. Bo jeśli nie, to szkoda roboty. Nawet gdy maseczki będą szyte w Caritasie, czy salce parafialnej.

   • Ktoś tu nie umie czytać ze zrozumieniem i nie jestem to ja. Masz napisane „Nie trzeba koniecznie zakładać maseczek, twarz można zasłonić też chustką czy szalikiem.” Także nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma.

    • Koźlak Centrum Jak napisałeś w poprzednim komentarzu : cytuję ” Jak byk jest napisane że nie trzeba twarzy zakryć maseczką.”
     A teraz w drugim wpisie dokańczasz zdanie, które notabene zerżnąłeś z powyższego tekstu artykułu. Ja problemu nie szukam to ty głupio skomentowałeś. Przeczytaj sobie ze zrozumieniem mój pierwszy wpis ,a następnie swój komentarz. I jak to brzmi ? Nie dokańczając zdania (wyjąłeś z kontekstu) brzmi to jak by nie trzeba było nosić w ogóle maseczek. Tak mi odpowiedziałeś na mój pierwszy wpis.

     • Dla mnie to logiczne – twarzy nie trzeba zakryć maseczką, a wystarczy chustką czy złożoną koszulką. Tekstu nie zerżnąłem, a zacytowałem. Te ograniczenia są wprowadzane aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i jestem za tym (wcześniej takie ograniczenia zastosowano w Czechach, na Węgrzech i Ukrainie). Twój wywód że MUSI to być maseczka i skomlenie o to żeby ktoś Ci ją wręczył skłania mnie do stwierdzenia że jesteś roszczeniowym obywatelem klasy B typu „DEJ”. Także rób jak chcesz, ja twarz zakryję czymkolwiek co będzie chronić mnie i innych. Pozdrawiam

    • Widzisz pokazałeś jaki z ciebie burak. Lepiej słowa logika nie używaj bo nie wiesz co ono oznacza. Nie będę ciebie zmuszał do czegoś czego i tak nie potrafisz czyli myślenia. Muszę tobie wytłumaczyć jak dziecku. Aby nosić maseczki trzeba je mieć czyli kupić. Trudności z tym asortymentem mają służby medyczne, a co dopiero zwykli ludzie. W internecie za parę maseczek sprzedawcy żądają horrendalnych sum. Zwykłego przeciętnego obywatela nie stać na to. Powiesz ,że szalik ,też nie mam i co ? Także nie cwaniakuj.

     • Może i jestem burakiem, ale Ty za to jesteś niesamowitym ignorantem. Właśnie tacy ludzie głosują na PIS. Nie potrafią nic sobie zagospodarować i liczą że wszystko im się poda na srebrnej tacy. Jakbyś nie wiedział to od 3 zł/szt. można zamówić maseczkę bawełnianą wielorazowego użytku. Wysil się trochę i sobie zamów a nie płacz w internecie że się nie da.

    • Koźlak Centrum jesteś jednak tępym głąbem. Wypisujesz jakieś dyrdymały. Pewnie ci natłukli twoi kumple z KOD-u. Może nawet świeciłeś znicze pod Sądem i wrzeszczałeś idiotyczne hasła. Może również nakradłeś ,a teraz wypisujesz o „wygospodarowaniu sobie”…
     Ale dla twojej wiadomości . Nie jestem ani za PIS-em, ani za PO itd. Nie jestem idiotą jak ty i nie daję się manipulować.

     • To, że nie jestem za totalitarnym rządem PIS, nie znaczy że jestem za PO i trzymam z KODem. Mimo wszystko wolałbym władzę która nie niszczy gospodarki swojego kraju. Rozumiem że w Twoim mniemaniu przędsiębiorcy to złodzieje którzy nakradli biednym ludziom takim jak Ty. No gratuluje takiego podejścia, uwielbiam ludzi którzy nie podejmują ryzyka, nie mają stresu związanego z odpowiedzialnością i trzymają się swoich bezpiecznych etatów, a później wytykają innym że mają w życiu lepiej. Jak jest Ci tak źle to zmień pracę i weź kredyt cytując klasyka :)

     • Koźlanin, spróbuj skontaktować się z MOPSem. Powiedz, że jesteś biedny i nie stać cię na kilka maseczek po kilka zł. za sztukę. Na pewno ci pomogą.
      Ja dokupiłem w sobotę kilkadziesiąt sztuk dla swojej rodziny. Już są spakowane i wygenerowany jest list przewozowy. Za dwa dni powinny być w paczkomacie. Piszę to, bowiem mógłbym ci pomóc, ale nie wiedziałem, że masz taki kłopot. Wcześniej musisz jednak ogłosić apel o pomoc. Miło się czyta twoje kulturalne i inteligentne wpisy z których płynie miłe słowo do innych komentujących. Takiej osobie aż chce się pomóc. Biedy nie musisz się wstydzić. Serdecznie pozdrawiam.

     • paczpan wytykasz mi ,że jestem po prostu chamem tak ? Poczytaj sobie innych komentarzy nie tylko pod tym artykułem. Pokazuje jaki jest przekrój naszego społeczeństwa: złośliwe, samolubne itd. Później idą do kościoła udawać katolików. Wybacz ale mi zamydlać oczu nie musisz. Ja w swoim komentarzu ukazałem ,że nasze społeczeństwo to nie tylko ludzie ,którzy mają pieniądze ale są też biedniejsi czy starsi. Kto o nich myśli, a może pomogłeś któremuś ? Poczytaj jaki jad ma Koźlanin Centrum ale uwagi nikt mu nie zwróci. Kapie z jego wypowiedzi pogarda, tyle ,że zapomina o życiu ,które może mu podłożyć nogę i co wtedy ? Natomiast ja kurde…. Mam już dość takich przytyków. Niech każdy popatrzy w lustro i uderzy się w pierś.

     • Koźlanin, a gdzie ja napisałem, że jesteś cham?
      No to zacytuję ciebie spod tego artykułu.
      „Koźlaku cwaniaku, Skończ te pierdolamento samolubie, jesteś ograniczony, Przeczytaj ale ze zrozumieniem coś nabazgrał, to ty głupio skomentowałeś, jaki z ciebie burak, Także nie cwaniakuj, Koźlak Centrum jesteś jednak tępym głąbem”
      Gdyby ktoś tak się do ciebie zwracał, tak cię nazywał i tak „pouczał”, to jak byś nazwał takiego człowieka?
      Aha, i podpowiem ci, że sposób napisania także w wyrażeniu >Także nie cwaniakujioraztak żetak więcwięc<
      Pozdrawiam serdecznie.

     • Errata do erraty, bo coś system płata mi figla, nie pierwszy raz zresztą. Chyba za dużo innych znaków.

      Ostatnie zdanie powinno brzmieć:
      Aha, i podpowiem ci, że sposób napisania także w wyrażeniu >Także nie cwaniakujioraztak żetak więcwięc<.

 2. 2 dni temu znajoma kobieta dostała mandat karny od Policji w wysokości 100 złotych za przejście dosłownie 2-minutowe przez park w celu dotarcia najkrótszą drogą do pracy. Mandat miał wynosić początkowo 50 złotych, a podnieśli ten mandat do owych 100 „za bezczelność” gdyż Pani zwróciła im uwagę iż nie posiadają maseczek!

  • Taka Policja :))) Statystyka musi być. :)) Trzeba było nie przyjmować mandatu, wówczas sprawa trawiłaby do sądu. A tam …. ??? :)) Obywatelka przekonała by się jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości.

 3. ten na zdjęciu to syn Kaszpirowskiego?
  Pamiętam, że śmiał się z maseczek, a w czwartek ogłosił, że za tydzień trza je nosić. Ino czemu za tydzień, a nie od następnego dnia? Ponoć kaczego nie chcieli denerwować.

 4. Braki sprzętowe i ochrony w szpitalach to tylko i wyłącznie wina państwa i ktoś za to powinien beknąć gdy na świecie już szalał wirus u nas zamiast zamówień na sprzęt, trwała batalia 2 mld dla TVP,druga sprawa to szpitale nie są w stanie w takiej anormalnej sytuacji samodzielnie działać gdyż nie ujęto tego w budżecie ,lekarze na kontraktach swoją kasę chcą dostać niezależnie od tego że mieli nie pracować na następnych 3 etatach gdzie są pierwsi do siania wirusa po zimowych eskapadach w Alpy i Dolomity, efekty widoczne gołym okiem.

 5. Do: paczpan twoje intencje można czytać między wierszami. Jesteś tak samo złośliwy jak :”niech żyje Kędzierzyn-Koźle”, „Koźlak Centrum”. Widocznie uwielbiacie dopieprzyć komuś to taki wasz fetyszyzm.
  Pokazujecie typowe cechy Polaków. Najpierw udajecie katolików, patriotów. Później własnego rodaka skopiecie.
  Do was nie dociera jakikolwiek argument. Wy jesteście jak ten „czołg, wszystko rozwalacie”. To wy jesteście najmądrzejszy, najsprawiedliwsi, najuczciwsi. Według was reszta ludzi jest gorszego sortu. Ja ujmuję się w mym pierwszym wpisie o ludzi starszych, biednych, a wy co ? Zdepczecie każdego kto ma inne zdanie.
  Nie chcę już zwami „dyskutować”, gdyż nie ma sensu.

  • Nie szalej Koźlaninie, nie szalej.
   Nie odniosłeś się do zacytowanych przeze mnie twoich określeń adwersarzy.
   No to jak byś się czuł, gdyby ktoś napisał, że jesteś ograniczony i nazwał cię burakiem i głąbem?
   To ty lubisz oponentom dopisywać cechy, których nie mają. To ty ich grupujesz, przydzielasz do klubów i sortów.
   Nie warto być takim zgryźliwym. Spójrz w lustro i uśmiechnij się.

  • Koźlanin każdy z nas chyba doskonale zdaje sobie sprawę z tego że istnieją ludzie potrzebujący. Po to płacimy podatki i żyjemy w zorganizowanym społeczeństwie żeby takim ludziom pomagały odpowiednie instytucje. Chociaż Ciebie to jednak nagle nie interesuje, cyt. „Co mnie interesuje co się dzieje na wiochach, nie interesuje mnie instytucja Caritas”. Tak więc świetnie pokazujesz jakim jesteś hipokrytą. I żebyś nie myślał że tak tylko kapię jadem i gardzę wszystkimi dookoła: regularnie wspomagam ludzi na siępomaga i biorę udział w biegach charytatywnych. A Ty co zrobiłeś żeby pomóc innym? Moralizujesz wszystkich dookoła, a sam wydajesz się być zapatrzony tylko na siebie.

 6. Wiecie co paczpan, Koźlak Centrum , niech żyje Kędzierzyn-Koźle wstydzilibyście się. Facet Koźlanin ma dobre intencje ale to wy od początku zaszczuliście go. I wy nazywacie się ludźmi ? Wy jesteście gorsi od zwierząt. Np.cytat Koźlak Centrum :Po to płacimy podatki i żyjemy w zorganizowanym społeczeństwie żeby takim ludziom pomagały odpowiednie instytucje. Wskaż mi,gdzie jest to zorganizowane społeczeństwo? Która instytucja w tym zbiurokratyzowanym państwie strasznie pomaga co ? Caritas ? Już pomogli po zawaleniu hali Katowickiej w styczniu 2006, a wcześniej w trakcie powodzi 1997. Ale to nie na temat. Który z was odpowiedział na pytanie : skąd wziąć maseczki – chodzi o starszych i biednych ? Wymądrzacie się tylko. Nie dziwie się , że jest ta epidemia.
  Bo jest to palec boży. Macie ludzie przewartościować swoje życie, ma to być jakaś refleksja bo schamieliście.
  I myślę ,że już przestaniecie wzajemnie ze sobą walczyć bo to nie wojna Polsko-Polska.
  Dopiero co były święta, a wy co ?

  • @KAT przeczytaj sobie pierwszy komentarz @Koźlanin „Dyktatorzy wprowadzają, a obywatele mają się dostosować. Lecz skąd mają te maseczki wziąć (gdzie kupić i za ile) ? Poza tym ilu ludzi nie ma pieniędzy.” w artykule pisze „Minister Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie trzeba koniecznie zakładać maseczek, twarz można zasłonić też chustką czy szalikiem.” Proszę bardzo szanowny @Koźlanin dalej określił w komentarzu „Ostatnio ukazał się artykuł w KK24 na temat właśnie rozdawania masek. Piękna społeczna inicjatywa, lecz je rozdawano tylko w Kędzierzynie.” otóż w artykule wspomnianym przez @Koźlanin o tytule „Szyją darmowe maseczki ochronne dla mieszkańców miasta. Ruszyła zrzutka na materiały.” link https://kk24.pl/szyja-darmowe-maseczki-ochronne-dla-mieszkancow-miasta-potrzebne-pieniadze-na-materialy/ pisze wyraźnie „Aktualne informacje o miejscach, w których będzie można otrzymać maseczkę, stowarzyszenie zamieszcza na swojej stronie na Facebooku – kliknij, aby przejść.” Dalej ma Caritas który @Koźlanin którego NIE AKCEPTUJE, jest apteka itd. WNIOSEK: Niech @Koźlanin czyta tekst z zrozumieniem, umie klikać w klawiaturę by komentować zatem nie powinien mieć problemu z znalezieniem informacji gdzie dostać maseczkę skoro koniecznie musi ją mieć, tym bardziej że jej nie wymagają za wszelką cenę. WYSTARCZY ??? Czy jeszcze bardziej rozwinąć temat ??? @Koźlanin”Płacę podatki i chyba coś też mi się należy od tego kraju , a nie tylko ze mnie doić.” tylko, że ten kraj nie żąda by koniecznie zakładać maseczek, wystarczy by twarz zasłonić też chustką lub szalikiem.” oznacza to wymysły @Koźlanin. Dalej już nie ma sensu komentowania.

 7. Niech WIELKI@Koźlanin, @KAT i INNI przeczytają z zrozumieniem.

  „Żabka zaczyna sprzedaż jednorazowych maseczek.” z dnia 15 kwietnia 2020r. – „Około 8 mln maseczek będzie dostępnych w opakowaniach po 10 sztuk w cenie 16,17 zł za pakiet, czyli 1,62 zł za sztukę. Firma zapewnia, że będą one sprzedawane bez zysku. Do czwartku, 16 kwietnia maseczki trafią do wszystkich 6 tys. sklepów Żabki w całej Polsce. Sieć zapowiada, że kolejna transza pojawi się w jej sklepach w przyszłym tygodniu.” Link: https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/maseczki-ochronne-w-zabce-i-na-poczcie-cena-rodzaj/j2eftyh

  • niech żyje Kędzierzyn-Koźle i po co te przytyki. Każdy z was tak jak to przetoczył w swych komentarzach Koźlanin jesteście jednak złośliwi. Zamiast odpowiedzieć, to piszecie rzeczy nie na temat, niech żyje…Jakbyś miał jednak nieco rozumku w głowie to byś nie pisał tych pierdół używając jego cytatów. To jego sprawa czy nazywa ich np. Dyktatorami. Ja też nie wierzę politykom z jakiejkolwiek opcji i co „ukamieniujesz mnie”? Od początku Koźlanin w swojej wypowiedzi informował ,że w Koźlu nikt nie rozdawał masek… I tylko czepiacie się o wszystko więc nie dziwi mnie ,że się próbował bronić. Nie jeden z was to zagorzały katolik przynajmniej za takich się uważacie. To przypomnę; czy Jezus tak nauczał takiego zachowania , co ? Teraz ja przytoczę jeszcze raz swoje słowa :Nie dziwie się , że jest ta epidemia.
   Bo jest to palec boży. Macie ludzie przewartościować swoje życie, ma to być jakaś refleksja bo schamieliście.
   I myślę ,że już przestaniecie wzajemnie ze sobą walczyć bo to nie wojna Polsko-Polska.
   Dopiero co były święta, a wy co ? Zarazem dziękuje za pozytywne informacje dotyczące ,gdzie i za ile można kupić maski.

 8. Zatem skorzystaj z swojego „nieco rozumku” nie pisz więcej „pierdół” i przewartościowuj swoje życie skoro twierdzisz, że „Macie ludzie przewartościować swoje życie, ma to być jakaś refleksja bo schamieliście.” :)). Po co ten dramatyzm „ukamieniujesz mnie” :)) Skoro jesteś takim katolikiem za jakiego podajesz to przypomnę „oceniajcie nie po słowach lecz o po owocach.” Więcej inicjatywy (o ile jest oprócz inicjatywy klepania komentarzy), czytać z zrozumieniem i bez roszczeniowej postawy wobec innych i wszystkiego @KAT, @Koźlanin i WIELCY INNI :))

 9. niech żyje Kędzierzyn-Koźle jesteś jednak zarozumiałym bucem. Tylko umiesz powtórzyć co ktoś napisał jak małpa. W porównaniu do ciebie to ja myślę bo ty jak widać już nie masz czym. Masz tam tylko jakąś galaretowatą masę, która podtrzymuje czynności życiowe. Twierdzisz więcej inicjatywy ? Co ty zrobiłeś ? Bo chyba tylko pod siebie…
  Ale z takim jak ty nie ma co dyskutować nie ten poziom, a zniżać się nie będę.

  • Zniżać się niżej nie możesz, bo jesteś już na najniższym dnie intelektualnym. :)) Wystarczy powtórzyć po tobie twoje słownictwo i to wystarcza. :))

Skomentuj