Oberwanie chmury nad powiatem. Nieprzejezdne drogi i zalane domy, strażacy mają pełne ręce roboty

3

Strażacy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego mają pełne ręce roboty z usuwaniem skutków nawałnicy. Zalanych jest kilka dróg na terenie powiatu, woda wlewa się do piwnic domów.

W Pawłowiczkach woda z błotem zalewa miejscowość, podobnie wygląda sytuacja w Łanach i Polskiej Cerekwi. Kilka dróg jest nieprzejezdnych, z każdą minutą wpływają nowe zgłoszenia.

Źle wygląda sytuacja na terenie miasta. Strażacy otrzymali już kilka zgłoszeń z osiedla za halą sportową i Kuźniczek, gdzie woda wdziera się do piwnic domów. Pod wiaduktami kolejowymi w ciągu obwodnicy oraz między Pogorzelcem a Śródmieściem zbiera się woda, drogi czasowo mogą być wyłączone z ruchu.

W związku z gwałtownymi opadami ostrzeżenie dotyczące wzrostu stanów wód wystosowało Biuro Prognoz Hydrologicznych:

Ostrzeżenie hydrologiczne: gwałtowne wzrosty stanów wody

stopień: 1
prawdopodobieństwo: 75%
Obszar: Odra od Chałupek do Koźla, Opawa, Opawica, Olza od Cieszyna do ujścia do Odry, Olza, Czadeczka, Psina, Ruda, Bierawka, Kłodnica, Odra od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Stradunia, Osobłoga od granicy RP do ujścia, Osobłoga, Mała Panew od Krupskiego Młyna do Zb. Turawa, Mała Panew (opolskie, śląskie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.
Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE: 49
Ważne:
Od: 2022-06-28 10:22
Do: 2022-06-28 18:00
synoptyk IMGW-PIB: Kamila Głowinkowska
Czas wydania: 2022-06-28 10:21
Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu

3 KOMENTARZE

  1. Za mało betonu….wincyj,wincyj betonu. Wytnijcie jeszcze więcej drzew, wylejcie więcej asfaltu…to z pewnością pomoże.

    • asfaltu to akurat leją mniej oszczędności sięgają ok 1m na każdy 1mb drogi. po co nam drogi 7m jak przepisy wymagają tylko 6m. jaka oszczędność! gorzej jak się zmienią przepisy, to drogi trzeba będzie poszerzać, albo zmieni się klasyfikacja i będą to osiedlówki. marzy mi się taka wąska 6m 408 aż do granicy województwa. jaka to oszczędność asfaltu

Skomentuj