Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu. FOTOREPORTAŻ

18

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla zebrali się dziś na placu Rady Europy, by wspólnie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas wydarzenia odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicą Piastowską na plac Rady Europy, gdzie odbyła się część oficjalna wydarzenia. Po odśpiewaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezydent miasta Sabina Nowosielska, starosta Małgorzata Tudaj, Dominik Szustakiewicz (w imieniu senatora Grzegorza Peczkisa) oraz Grzegorz Niemiec-Sobczak, pełnomocnik Polskiego Stowarzyszenia Patriotyczno-Narodowego „Wolność”, który wnioskował o postawienie pomnika.

Oficjalnego odsłonięcia figury marszałka dokonali prezydent Sabina Nowosielska, przewodniczący rady miasta Andrzej Kopeć i Grzegorz Niemiec-Sobczak.

Pomnik został poświęcony przez księdza Marka Biernata, proboszcza parafii w Koźlu. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem mieszkańcy wspólnie z chórem Echo Kresów śpiewali pieśni patriotyczne.

18 KOMENTARZE

 1. Radosne Święto „100 lat Odzyskania Niepodległości” zamieniono w naszym mieście w pogrzeb. Tylko Kogo? I ksiądz kropiący pomnik Marszałka, Kościół wstydu nie ma, a Marszałek się w grobie przewraca. Może po południu będzie bardziej radośnie.

 2. Wygląda to dość przyzwoicie. Przynajmniej tutaj zdziczali narodowcy nie demolują miasta i nie maszerują ze swoimi poronionymi sztandarami. O dziwno nawet nie widać przedstawicieli tzw. organizacji patriotycznych ubranych w ich stroje galowe – czyli bluzy i dresy. Nawet rac nie ma. Czyli jednak można normalnie świętować.

  Sama idea zapomnikowywania kraju średnio mi się podoba – szczególnie, że ten projekt, podobnie jak pozostałe jest niezbyt udany.

  Zastanawia mnie, dlaczego w tych uroczystościach biorą udział przedstawiciele kościoła katolickiego, w dodatku święcą rzeczony pomnik? Czy my żyjemy w kraju wyznaniowym? Mógłbym to jako tako zrozumieć, gdyby wśród oficjeli znaleźliby się przedstawiciele wszystkich kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie miasta. Mam nadzieję, że przynajmniej ksiądz zrobił to za darmo.

 3. A gdzie podział się w tak ważnej chwili „najwspanialszy” syn naszej lokalnej ziemi?? Czyżby senator Peczkis miał ważniejsze sprawy????

  • Nadludź stał u boku a raczej przy bucie Światełka na Północ od Karpat razem z Prwdziwymi Polakami w stolicy. Nie dostał się do pierwszego rzędu, stał pewnie obok Donalda w rzędzie piątym ale ze względu na wzrost był niewidoczny.

  • oni raczej budowali a demolowali radzieccy żołnierze. Pajacu nie chodziło się na historię. A teraz demolują właśnie tacy, co dużo krzyczą o honorze, ojczyźnie i czymś tam jeszcze.

   • Krzyczą głośno i wyraźnie o tym ‚czymś’ o czym Ty nigdy nie miałeś, nie masz i nie będziesz miał bladego pojęcia bezpłciowy burku. Karm się dalej i siej w sieci tvnowską propagandę, a My tymczasem dalej swoje; niech żyje wielka, niepodległa Polska. 100 lat Rodacy

    • Wycieranie sobie twarzy różnymi hasłami i wykrzykiwanie ich na wszystkie strony (choć w istocie to nawet nie krzyk, tylko zwykłe darcie się) nie są jeszcze żadnym patriotyzmem. Gdy dochodzi do tego zwykłe chamstwo, rozwalanie przestrzeni publicznej, bijatyki, brak kultury, agresja i nawoływanie do nienawiści to już z pewnością nie mamy do czynienia z miłością – a nią przecież jest patriotyzm, tylko z patologicznym wykorzystywaniem wspaniałej ideii do promowania systemów totalitarnych oraz upuszczania swoich frustracji i złych emocji.

     Szkoda, że nie rozumiesz, iż niewspieranie nacjonalizmu wcale nie oznacza braku postawy patriotycznej. Powiedziałbym, że jest odwrotnie. Jeżeli promujesz nienawiść, łamanie prawa i burdy odznaczasz się postawą wybitnie niepatriotyczną. W dodatku promując nazizm czy faszyzm promujesz systemy, które właśnie polskości zaszkodziły.

     Zostałem wychowany w duchu patriotycznym, z poszanowaniem drugiego człowieka i prawa. Nie potrzebuję do tego przynależeć do tego jednego konkretnego związku wyznaniowego, głosować na konkretną partię, oglądać konkretną dyscyplinę sportową, korzystać z konkretnych mediów czy słuchać konkretnej muzyki. Nie potrzebuję wykrzykiwać tego głośno.

     W związkach bardzo często jest tak, że jeśli partnerzy mówią sobie co chwilę, że się kochają to jest to nieprawdą. Powtarzają to co chwilę, ale robią to mechanicznie. By kochać coś lub kogoś nie trzeba o tym mówić. Czy miłość do matki też przejawiasz wielkim tatuażem na plecach, jej zdjęciem na koszulce albo głośnym zawodzeniem na ulicy? Nie znam nikogo kto tak robi. Nie znam również nikogo, kto by nie kochał swojej matki.

     “Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą”. (Biblia Tysiąclecia, 1 List do Koryntian 13, 4-6). Polecam to sobie powtarzać. Jeżeli będzie Ci mało, obejrzyj “Miłość” Michaela Hanekego.

     Ojczyzna nie może być pojmowana tylko jako wirtualny twór, bez twarzy, bez fizycznego odbicia. Ojczyzna to my wszyscy, to nasza historia, nasi naukowcy, nasi artyści, nasi sportowcy, nasi badacze, nasza kultura, nasza architektura i nasz język. Patriotyzm to poszanowanie tych wszystkich elementów i każdego człowieka. Głośno słychać o żołnierzach czy o politykach, którzy pasują prawicowym działaczom. Nie mówi się o wybitnych literatach, artystach, lekarzach, naukowcach czy badaczach – chyba, że wpisali się dobitnie w proces budowania nacjonalistycznej polskiej myśli.

     Jeżeli ma się nam żyć w tym kraju dobrze, ma być bezpiecznie, miło i życzliwie to nie możemy pozwalać sobie na nienawiść, burdy i łamanie prawa. Nie możemy dzielić ludzi, wybierać sobie tych właściwych autorytetów ze względu na przynależność partyjną czy ideologiczną. Jestem dumny z Polski i z wielu Polaków. Nie jestem zaś dumny z tych wszystkich, którzy zachowują się wulgarnie, brudzą chodniki i ulice, niszczą przestrzeń publiczną, stają na miejscu dla niepełnosprawnych, są piratami drogowymi, jeżdżą po pijanemu, nie mają szacunku do innych, nie płacą podatków, nie chodzą na wybory, nie potrafią wysłowić się w sensowny sposób, piszą bez poszanowania dla zasad języka, nie interesują się polską kulturą, są prymitywni, nie mają za grosz kultury osobistej, nie mają szacunku do osób starszych, zachowują się głośno, ich głównym zmartwieniem jest konsumpcja alkoholu, kradną, oszukują, są złośliwi, palą w piecach szkodliwe substancje, mają wąskie horyzonty.

 4. Czyżby urząd miasta był niewypłacalny? Bo tylko kilka flag wywieszono, w dodatku jakieś malutkie 😕 I dlaczego Marszałek jest ustawiony twarzą do urzędu miasta? Pierwszy raz widzę coś takiego. 😠 Czyżby miał się przyglądać koalicji rządzącej i miał ich na oku , aby nie robili żadnych machlojek i przekrętów 😉

  • Jesteś niezrównoważona emocjonalnie. Brakuje czwartego emo.
   Należy wskazać ile flag brakowało i jakie miały być ich wymiary. Marszałek jest zwrócony twarzą do Bałtyku. Lubił śledzie.

Skomentuj