Obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego. Na Pogorzelcu odsłonięto pamiątkową tablicę. ZDJĘCIA

17

Na placu Pamięci Rodła odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą setną rocznicę III Powstania Śląskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych i organizacji społecznych oraz zwykli mieszkańcy.

Z uwagi na panujące obostrzenia epidemiologiczne uroczystości miały skromny charakter. Pod pomnikiem Powstańców Śląskich odśpiewano hymn narodowy, a następnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Izabela Migocz opowiedziała o przebiegu III Powstania Śląskiego w okolicach dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla.

Punktem kulminacyjnym obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonali prezydent miasta Sabina Nowosielska i przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski. Następnie zebrani złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbały dzieci i młodzież z sekcji wokalnej Miejskiego Ośrodka Kultury.

17 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie a`propos. Czy w tej uroczystości brali udział potomkowie powstańców? Wnuki, prawnuki, czy tylko urzędnicy, ponieważ Powstania Śląskie są teraz „na fali” i trzeba se trochę punkcików, tak na wszelki wypadek, naszparować.

  Ktoś coś wie?
  Może redakcja informująca o tym ważnym wydarzeniu?

 2. Wiśniewski maskę się nosi zasłaniając usta i nos a na zdjęciu widać że Pan tego nie przestrzega czuje się Pan jakiś lepszy czy co zresztą oglądając wszystkie zdjęcia większość zebranych tam osób ma to daleko w odbycie

   • Gdybyś, o mądralo, miał do wyboru, głosowanie na A.Hitlera, czy front wschodni, lub KL Auschwitz, to co byś wybrał ???

    • Ponoć ci 120 letni Ślązacy byli za niemieckością i państwem niemieckim na tych terenach. Czego mieli się obawiać ? Twierdzisz, mieli do wyboru, głosowanie na A.Hitlera (1933r.) czy front wschodni (1942r.), lub KL Auschwitz (1940r.). Dlaczego ich potomkowie tak ochoczo działają obecnie w „Sozial-Kulturelle Gesellschaft der Deutschen im Oppelner Schlesien.” (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim).

   • Żydowscy potomkowie z Odessy obecnego dyktatorka polaczków wiernie służyli w eksponowanych funkcjach rosyjskiemu carowi – czy to powód aby komuś to obecnie wypominać ?
    Ogarnij się.

 3. Cieszy oczywiście odsłonięcie tej tablicy, jednak przy okazji chciałbym wspomnieć o innej sprawie. Otóż jeszcze do niedawna na mapie google było oznaczone i opisane miejsce pamięci związane z III Powstaniem Śląskim, usytuowane w pobliżu ulicy Szpaków w Sławięcicach. Do miejsca tego były również podlinkowane, przedstawiające je fotografie. Dziś na mapie google nie ma tam żadnego oznaczenia. Dosłownie nic. Widać komuś najwyraźniej to przeszkadzało. Miejsce to stanowią dwie tablice pamiątkowe, wmurowane ku czci jedenastu wziętych do niewoli polskich jeńców, rozstrzelanych w dniu 4 czerwca 1921 roku przez pluton niemieckiego Selbschutzu. Na tablicach widnieją napisy: „Cześć Bohaterom III Powstania Śląskiego w 1921 r.” oraz „Miejsce straceń Powstańców Śląskich w 1921 r.”

 4. Rozumiem uczczenie Powstania ….. W Koźlu jest pomnik poświecony „Powstańcom Bojownikom o Społeczne i Narodowe Wyzwolenie Śląska” znajduje się obok mostu Długosza nad Odrą. Tylko czemu przypominają sobie o tym pomniku w święta jak 100 rocznica…, 3 Maja czy 11 Listopada ? W pozostałe dni pomnik jest zaniedbany ,walają się butelki i inne artykuły po działalności miejscowych lumpów ? Może p. Nowosielska wraz z Radnymi by coś w tej sprawie w końcu zrobili a nie tylko celebrować w mediach. Już takich w TV jest wielu i wystarczy.
  À propos setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Powstał na początku 80-tych lat ubiegłego stulecia serial pt. „Blisko coraz bliżej” w którym pokazano życie i losy Ślązaków w tym również wojenne. Był także poruszony temat właśnie tego powstania. Kręcono owe sceny m.in. w Koźlu na wyspie. Czemu nie ma śladu jakiejś skromnej tabliczki informującej o tym zdarzeniu ?

 5. Druga wojna skończyła się 76 lat temu, czyli ci wszyscy kombatanci ta normalnie komuniści którzy żądzili od wojny do końca lat 80,jakim prawem są zapraszani na uroczystości związane z odzyskaniem polskości tych ziem skoro to lizusy Moskwy.

  • A twoi potomkowie pewnie już wtedy walczyli w Solidarności ?
   Poszukaj w rodzinnych albumach i opublikuj jak masz co, gamoniu.

  • Obserwatorku ;))
   Druga wojna skończyła się 76 lat temu, czyli ci wszyscy komuniści obecnie POKO rządzili i rządzą w Kędzierzynie-Koźlu, Dlaczego pojawili się na uroczystości związanej z odzyskaniem polskości tych ziem; skoro wszelkie uroczystości państwowe związane z państwem polskim mają w d…ie.
   POKO już zrobiło pokazówkę 2 maja 2021r.

 6. Pani prezydent miasta niemożliwości. Obecny pani lider, Don Szambo zagranicą chwali się swoimi „wielkimi dokonaniami,” w zwalczaniu pandemii i na wielu innych obszarach w kraju. Kiedy zaczniemy słyszeć to samo od pani. Czekamy na pokazówkę w stylu POKO.

 7. Najważniejsze jest to, że Newada był o 12 i to jest wydarzenie, a nie, że prezydentowa czy przewodniczący rady miasta byli obecni.

 8. Nie muszę szukać, mam na honorowym miejscu w rodzinnym domu wszystkie pamiątki od pierwszej wojny, i co zatkało kakao?

Skomentuj