Nowy wiceminister transportu zapewnia, że obwodnica północna będzie gotowa na czas

0

Na tę drogę mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla czekają od lat. Obwodnica północna ma połączyć nasze miasto z autostradą A4 i wyprowadzić tranzyt z centrum. Przez lata inwestycja była pechowa. Mimo upływu czasu nie przybliżaliśmy się do dokończenia budowy obwodnicy miasta, można było wręcz odnieść wrażenie, że kluczowa dla rozwoju miasta inwestycja oddala się. Nic dziwnego, że wielu mieszkańców wciąż ma obawy, czy zadanie zostanie zrealizowane. Kilka dni temu wątpliwości rozwiał nowy wiceminister infrastruktury i budownictwa, który był gościem senackiej komisji infrastruktury.

Członkiem komisji jest kędzierzyńsko-kozielski senator Grzegorz Peczkis, który od początku swojej pracy w Parlamencie monitoruje losy inwestycji. Podczas ostatnich jej obrad na tapetę wzięto Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. To właśnie w tym dokumencie wpisano do realizacji zadanie budowy obwodnicy północnej. W obradach komisji uczestniczył wiceminister Marek Chodkiewicz, który dołączył do resortu w październiku i jest odpowiedzialny za drogi i lotnictwo.

Już po ogłoszeniu przez rząd nowej listy inwestycji pojawiły się obawy, czy zadanie znajdzie się w kwocie kwalifikowanej – 135 miliardach złotych, które państwo chce wydać na wszystkie zadania wpisane do PBDK.

– Podczas obrad komisji zapytałem pana ministra o naszą obwodnicę. Potwierdził, że zadanie będzie realizowane i harmonogram prac nie uległ zmianie. W styczniu 2018 roku zostanie rozpisany przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy. Podpisanie umowy z wykonawcą ma nastąpić w listopadzie 2018 roku – relacjonuje senator Peczkis.

Same prace budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku i zakończyć w 2021 roku. Według szacunków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prace mogą pochłonąć kwotę blisko 300 milionów złotych. Nowa droga będzie miała długość 14,6 kilometra. Rozpocznie się na wysokości ostrego zakrętu na obwodnicy przy osiedlu Piastów i poprowadzi aż do Ujazdu. Na mapie zaznaczona jest kolorem niebieskim:

Skomentuj