Nowy internat jeszcze tej jesieni, za rok plaża nad Odrą. Powiat rusza z ważnym projektem

6

Ponad trzy miliony złotych pozyskał ze środków unijnych powiat kędzierzyńsko-kozielski na rozbudowę przystani Szkwał i utworzenie internatu w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Zadanie wpisuje się w plan rewitalizacji Kędzierzyna-Koźla przez co możliwe było przyznanie funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Umowę na ten cel władze powiatu podpisały dziś z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą. Plany samorządu są ambitne. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy teren przy przystani Szkwał ma zmienić się nie do poznania. Głównymi atrakcjami mającymi przyciągnąć mieszkańców nad Odrę będzie piaszczysta plaża, a także kompleks rekreacyjno-sportowy, w którego skład wejdą boiska, siłownia na świeżym powietrzu oraz miejsce do organizacji koncertów i imprez kulturalnych.

– Zamierzamy przeznaczyć dwa zabytkowe budynki dla organizacji pozarządowych (…) Wyspa będzie miejscem arcyciekawym dla mieszkańców miasta i powiatu – opowiada starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Wraz z przebudową przystani powiat zamierza utworzyć internat w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Znajdą się w nim 32 dwuosobowe pokoje rozmieszczone na drugim i trzecim piętrze budynku. Obecnie uczniowie szkoły spoza Kędzierzyna-Koźla mają do dyspozycji bursę szkolną przy ulicy Piastowskiej, ta jest jednak wypełniona do ostatniego miejsca, a niebawem liczba uczniów w naszych szkołach średnich zwiększy się.

– Mamy w tym roku podwójny nabór, a standardy w naszej bursie nie są zachwycające. Musimy polepszać warunki dla naszej młodzieży – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Realizacją inwestycji z ramienia powiatu zajmie się Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Sprawą niecierpiącą zwłoki jest adaptacja górnych kondygnacji Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej na internat. To zadanie będzie realizowane w pierwszej kolejności, aby młodzież z „Żeglugi” już na początku przyszłego roku szkolnego mogła zamieszkać w nowym budynku i odblokować miejsca w bursie dla uczniów innych szkół. W przypadku zagospodarowania „Szkwału” terminem krańcowym realizacji inwestycji ma być czerwiec 2020 roku.

 

6 KOMENTARZE

  1. Internat – oczywiste! Ale plaża nad Odrą?? Czy Ci, którzy podjęli taką decyzję uważają mieszkańców tego tego miasta za bezmyślne ćwoki? W życiu sama nie skorzystam z plaży w tym miejscu i nie pozwolę nikomu ze swojej rodziny. Bo? Przede wszystkim spaliny, drogowy brud: asfalt, guma z opon, brud z samochodów pokonujących setki kilometrów dziennie i wyziewy z przewożonych towarów. No i wąskie, drogowe gardło na południe regionu, skumulowany ruch samochodów, czy to w raciborskie, czy to w prudnicko-nyskie! A po za tym ta Odra… Brrrrrr!! Nikt mi nie wmówi, że stan zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych rzecznej wody, szczególnie latem, pozwala na jej kontakt ze skórą człowieka! Wyśrubowane normy czystości wody na basenach, kąpieliskach… A tu takie regionalne zlewisko wszelkich nieczystości przeznaczone na plażowisko. Miejscowym dermatologom i innym medykom proponuję powiększenie zaplecza badawczego w kierunku alergii i dermatoz. Gratuluję poronionego pomysłu. Ale rozumiem, że „Komuś” trzeba dać zarobić? Nie licząc się z innymi, długofalowymi kosztami, jak finansowe!

  2. Srutu tutu majtki z drutu
    Co do cholery z basenem na Azotach mamy już końcówkę lutego.
    Ktoś u urzędu to ogarnia co się tam dzieje
    Czy może pieniądze poszły się paść?

  3. No to mamy w końcu wybór w mieśście: opalanko na plaży nad zasyfioną Odrą z dźwiękiem przejeżdżających samochodów i czasem lądujących helikopterów LPR albo odpoczynek w aQQua parku w przecudnych Azotach ze świszczącymi kolumnami i powietrzem jakości że Q-R-W-A.

  4. Jacy wyborcy taka władza.. Proste.. Skoro w narodzie jest tylko kilka procent inteligencji to oczywista oczywistość dlaczego PO ma tyle głosów.. 😂 😂 😂

Skomentuj