Nowy dom legalnie wybudowany na trasie obwodnicy. Musi zostać zburzony

78
Tu, gdzie stoi dom rodziny pana Roberta, za kilka lat nową obwodnicą będą pędzić samochody.

Takie absurdy tylko w Polsce. Od lat wiadomo, którędy przebiegać będzie obwodnica Kędzierzyna-Koźla. Tymczasem jeden z mieszkańców dostał zgodę na budowę domu na działce znajdującej się w obrębie planowanej inwestycji. Został już postawiony, wprowadziła się do niego rodzina. Teraz będzie zburzony.

Problem został poruszony na ostatniej sesji rady powiatu. Była o nim mowa także podczas spotkania mieszkańców Lenartowic z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, projektanta i wykonawcy nowej obwodnicy. Okazuje się, że tam, gdzie za kilka lat pędzić będą samochody (określa to decyzja środowiskowa stanowiąca punkt wyjścia dla projektanta), ludzie wybudowali domy. I to zupełnie legalnie, uzyskując zgody we właściwych urzędach. Jeden z nich stoi dokładnie w miejscu trasy, drugi tuż obok.

– W 2016 roku przekwalifikowałem działkę rolną na budowlaną, w roku 2017 dostałem zgodę na wybudowanie domu. Nikt nie wspomniał słowem, że ten konkretny teren jest przeznaczony na budowę obwodnicy, wiedziałem jedynie, że gdzieś w rejonie osiedla taka inwestycja jest planowana – opowiada pan Robert, który ostateczne potwierdzenie, że będzie musiał opuścić nieruchomość, otrzymał dopiero kilka dni temu podczas spotkania w Lenartowicach.

Problem dotyczy działek w rejonie ulicy Lwa Tołstoja w Lenartowicach. Na sesji rady powiatu interpelację w tej sprawie złożył radny Andrzej Lachowicz, pytając, jak doszło do tego, że urzędy pozwoliły na budowę nowych nieruchomości na obszarze przeznaczonym pod obwodnicę.

– Nowe domy stoją tam, gdzie będzie prowadzona obwodnica. Uzyskano zgody na ich budowę, jak mogło do tego dojść? – pyta Andrzej Lachowicz.

Wcześniej starosta Małgorzata Tudaj przekazała, że postępowanie dotyczące sprawy prowadzi prokuratura – zawiadomienie złożyło GDDKiA – i dlatego na obecnym etapie nie może udzielić publicznych wyjaśnień.

Podczas spotkania z mieszkańcami Lenartowic przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali, że nie ma możliwości zmiany przebiegu obwodnicy, aby ominąć dom, a więc musi zostać on rozebrany przed rozpoczęciem prac budowlanych, co nastąpi za rok. Pan Robert otrzyma odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia, nie poznał jeszcze jednak jego kwoty. Drugi dom prawdopodobnie zostanie zachowany, trasa będzie jednak przebiegać tuż pod oknami jego mieszkańców.

– Poniosłem koszty związane nie tylko z samą budową, nikt nie odda nam straconego czasu. Rodzina się przeprowadziła, dziecko zmieniło szkołę, teraz wszystko musimy zaczynać od nowa – martwi się pan Robert.

78 KOMENTARZE

 1. Takie rzeczy tylko w „mieście możliwości. Co na to prezydent Nowosielska i starosta Tudaj? Jaka tajemnica prokuratorska. Jak się nie chce odpowiadać, to zawsze znajdzie się jakąś wymówkę. KTO ZAWINIŁ?

 2. Nie URZĄD DAŁ ZEZWOLENIE,
  ale URZĘDNIK – pracownik mający imię i nazwisko.
  Kiedy pracownicy urzędów zaczną odpowiadać za swoją pracę?!

  • W starostwie jest wydział budownictwa gdzie z upoważnienia starosty wydają pozwolenia na budowę. W mieście też jest taki podobny wydział i także wydają inwestorowi dokumenty potrzebne do pozwolenia. W Urzędzie Miejskim nadzór nad tym wydziałem zdaje sprawuje wiceprezydent, albo pani prezydent. Należało, by pytać te osoby jak to się stało, ze pan Robert wybudował domek na obwodnicy. Może urzędnicy magistratu i starostwa w ramach opozycji nie uznają potrzeby budowy obwodnicy i ignorują, bo w końcu PiS jej budowę rozpoczął, a nie PO i uważają, że jej tam nie ma wydając dalej pozwolenia na budowę domów.

  • No niestety nie wpisano go do planu zagospodarowania przestrzennego ze względu że były 3 wersje. Sam go wybudowałem a w zeszłym roku wodociągi zrobiły mi za 70 tysięcy zł kanalizację która za rok trzeba rozebrać. Też wiedzieli?

   • Widać, że prócz wodociągów energetyka też nic nie widziała bo nie doprowadzałaby przyłącza. Postawili nawet potrójną skrzynkę czyli zapewne planowali podłączać w okolicy kolejne działki/domy… a teraz pieniądze w błoto

 3. Podstawowe pytanie kiedy został wybudowany dom?, i kiedy GDDIKA zgłosiła sprawę do Prokuratury?, jeżeli sprawa została niedawno zgłoszona to dyrektor powinien poddać się do dymisji. Jak można nie interesować się terenami pod przyszła obwodnice?, może mi to ktoś wytłumaczyć?.

 4. MOŻE URZĘDNIKOWI KTOŚ KAZAŁ WYDAĆ ZGODĘ? MAM NADZIEJĘ, ŻE PROKURATURA TO WYJAŚNI. DZIWNYM DLA MNIE JEST, ŻE INWESTOR NIE ZNAŁ PLANU PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA MIASTA. PRZECIEŻ STARAŁ SIĘ O TĄ BUDOWĘ, WIĘC MUSIAŁ MIEĆ WGLĄD W TE DOKUMENTY. SPRAWA ŚMIERDZI NA ODLEGŁOŚĆ!

  • Żeby wybudować dom musisz mieć wypis z planu, bez tego nikt nawet nie rozpatrzy twojego zgłoszenia, w planie jest informacja czy można budować czy nie, Starostwo weryfikuje te dokumenty i wydaje decyzje. Jak Urząd Miasta nie zmienił nic w planie to Starostwo nie mogło odmówić.

 5. Kto zawinił?, wyłącznie GDDIKA, skoro plany były znane od lat powinni zabezpieczyć tereny w księgach wieczystych!, ja mam działkę na pipidówie pod Tarnowem i wszystkim zabronili sprzedaży na czas scalenia (w KW), a w KK co zrobili?, nic!. Urzędnicy działami zgodnie z prawem, jak ktoś jest winny to tylko Urząd Miasta i GDDIKA!, Urząd Miasta w planie przestrzennym powinien zapisać że na tych terenach nie można się budować!, wtedy Starostwo nie wydałoby takiej decyzji. To Urząd Miasta uzgadnia głównie takie sprawy. To jest najlepszy przykład jak kuleje planowanie w UM.

  • GDDKiA nie jest jeszcze właścicielem terenu (gruntu). Dopiero po uzyskaniu ZRiD-u (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) staje się właścicielem i może nim zarządzać, czy dokonywać wpisów w księgach wieczystych. Wydanie zridu planowane jest na przyszły rok (jeszcze nie został złożony wniosek do Urzędu Wojewódzkiego).

 6. Teraz powinni przeniesc ten ” dom” cegla po cegle na inny grunt, oczywiscie na koszt magistratu. Albo wybudowac nowy!! Chyba ze ten” budynek” posiada taka strukture jakiej wymaga dany region?

  • Mam propozycję. Proszę dać mi i rodzinie dom. A samemu wziąść mój i powalczyć o miliony. I nie trzeba nikomu kosztów dawać. Dwa lata załatwiania budowania i za rok od nowa to samo. Cudowny pomysł. Pozdrawiam

 7. wiecie jak to Jest, przestancie bronic urzedy, tak to dziala one wykorzystuja luki w przepisach/prawie.. zeby nas 'pukac’ i tego sie trzymajmy, faktow!
  1. Decyzja zostala wydana przez organ to koordynujacy. Fakt!
  2. Wiec co sie czepiacie do wlasciciela ? przeciez Dostal zgodE!
  3. Ludzie – dlaczego tlumaczycie i bronicie ten brudny System, ktory tak czy siak zrobi z ofiary – oprawce!?
  4. Ukarac ogran wydajacy decyzje, przelozonych i osoby za to odpowiedzialne..
  5. Wyplacic odszkodowanie.
  6. zatrudnic nowe osoby, ktore nie sa wypalone zawodowo! ani zgorzkniale zawodowo.

  Marian B – nie mierz wszytskich swoja miara!

 8. Skąd pomysł budowania się w pobliżu obwodnicy i niemając pojęcia czy przypadkiem tuż za ogrodzeniem nie będzie ona przebiegała ? wystarczyło włączyć czujność i samemu sprawdzić szczegóły budowy . działka musiała być w mega atrakcyjnej cenie i jak to się mówi chytry dwa razy traci. Współczuję !

  • Mnie też. Bo zwrot kosztów budowy to za mało. Ale myślę że dadzą tyle że nie wyjdę na swoje. Na razie mam 30 dokumentów z podpisami zgodami i początkami ale nie ma winnego.

 9. A za tydzień czy dwa, urzędasy pojadą na wiejską płakać jaką to mają ciężką pracę i tupać nogą o podwyżkę, a jak trzeba się przyłożyć do pracy to nikt nie tupie nóżką… Tak samo jak cała „państwówka” ja na miejscu Roberta oprócz odszkodowania walczył bym o ukaranie tego kto wydał decyzję, rowy ten ktoś powinien kopać i to tylko w deszczu a nie takimi rzeczami się zajmować.

 10. Zgodę na budowę tego domu dał urzędnik starostwa i należało by go przepytać, urzędnik ten wydaje decyzje z upoważnienia pani starosty Tudaj. Nowy skandal w naszym mieście i powiecie. Mamy nadzieje, że Prokuratura zadziała jak trzeba i podatnik nie zapłaci za rozbiórkę i koszt tego domu który ulegnie likwidacji.

 11. Masakra, mam nadzieję że facet wyjdzie na zero smoim domem A co najgorsze w tym wszystkim my mieszkańcy zapłacimy to z podatków za tego urzędasa bo nie wierzę że nie da się dość do winnego .

 12. Panie Robercie mogę Panu polecić rzeczoznawcę sądowego od budowlanki robił mi wycenę bardzo dokładną i jestem zadowolony . Jego opinie są nie do obalenia a kasa na taką wycenę to nie są wcale duże wydatki bo dwa lata temu korzystałem z usług tego Pana wyjdzie Pan na swoje

  • No niestety rzeczoznawca jest zlecany przez wojewodę. Nie mam wpływu na wycenę i nie wiele mogę zrobić. Poczekam ile wycenią i wtedy będę myślał. Ale dziękuję

   • No taaaa…: „kruk krukowi oka nie wykole” i „ręka rekę myje”!
    Myślę , że jednak warto mieć opinię rzeczoznawcy niezależnego od urzędasów. A tak dla porównania. Należało by pójść z tym do sądu. Tylko kto ma na to czas, pieniądze, zdrowie i wiarę w sprawiedliwość, i uczciwość tego zakłamanego systemu… Trzymam kciuki Panie Robercie.

 13. Słyszałam, jak pani starosta powiedziała na sesji do radnych, że to sprawa miasta, a nie powiatu! Więc kto tu zawinił i kto tu kręci?

 14. Może się okazać że ten Pan nic nie dostanie, dobrze wiedział że obwodnica może być w tym miejscu (były 3 warianty), zgoda na budowę to jedno, ale odszkodowania to inna sprawa, nie wiadomo jak Sąd sprawę roztrzygnie bo jestem pewien że tak się to skończy, a może ciągnąć się to latami.

  • Należy powołać komisję śledczą i przesłuchać 2 strony. Wierzyć się nie chce, że obie strony mogły być aż tak lekkomyślne…

 15. Plan, planem, ale jak nie ma niczego jeszcze na mapkach, to nie ma tego w ogóle. Z tym wiaduktem to głupi pomysł, bo nikt nie chciałby mieszkać pod mostem. Tunel jest najlepszy, albo rondo zrobić, a dom na rondzie. Rondo Naczelnika Wydziału Geodezji niech się nazywa.

 16. Wygląda mi to na wałek. Kto ten budynek projektował i nie pomyślał, że na obwodnicy jest zlokalizowany dom. Smierdzi to na odległość .

 17. Ja stawiam na to, że poszła jakaś łapówa. Należałoby podać do publicznej wiadomości nazwisko urzędnika Wydz.Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w K-K, który podpisał się pod pozwoleniem na budowę domu. Ustalenie go jest stosunkowo proste. Prokuraturo do dzieła. Panie Gienku czy będzie Pan miał na tyle odwagi by wsadzić do pierdla kogoś z kędzierzyńskiego establiszmentu?

  • Mówią inwestorzy, że pan Pieczarka jest bardzo dokładny , nie przepuści chałtury i jest pracownikiem miłościwie panującej pani starosty, która w sprawie domku wymownie milczy. Rzecznik starostwa też jest milcżący. Co na to Prokurator powie? Zobaczymy

 18. Jak dla mnie sprawa jest jasna – gmina (miasto) nie uchwaliła zmian w planie miejscowym uwzględniających ostateczny wariant przebiegu obwodnicy. Starostwo wydało prawidłową decyzję na podstawie zapisów w aktualnym planie miejscowym. Inwestor wybudował dom zgodnie z prawem. GDDKiA wybrała niedawno wariant przebiegu trasy, podjęła decyzję o budowie i teraz musi wykupić nieruchomość za cenę adekwatną do stanu istniejącego. I tutaj wg mnie zaczyna się problem bo w swoich kalkulacjach przewidzieli jedynie wykup działek a nie wypłatę odszkodowań z tytułu rozbiórek. Przy całej wielomilionowej inwestycji koszt paruset tysięcy to dla nich niewiele, większe trudności są z umotywowaniem tego przed urzędnikami wyższych szczebli. Życzę panu Robertowi powodzenia w walce z systemem ale zwykle odszkodowania są dużo niższe niż faktyczna wartość, nie mówiąc o pracy włożonej w budowę. A poza konkursem – kto jeździ pomiędzy Zalesiem a Olszową mija ograniczenie do 60kmh i dom niemalże w linii granicy pasa drogowego. Gospodarz sądził się z GDDKiA i wygrał, obronił się przed wywłaszczeniem. Teraz ciężarówki jeżdżą mu pod oknami, pobocze zanika na paręset metrów i trzeba było ograniczyć prędkość. Jednym słowem – polski bajzel.

  • Wiceprezydent Maruszczak powinien coś powiedzieć na temat rozbiórki tego domku. Na spotkanie w Lenartowicach poświęcone obwodnicy wysłali Jagiełę od spraw żłobków, szkół i pomocy społecznej. Prezydent Nowosielskiej i Maruszczaka nie było. Starosta sugeruje, że to sprawa miasta i może ma rację.Mówią, że wygląda to na spory przekręt.

 19. Śmieszne są te komentarze że dom brzydki, ludzie w tym kraju są strasznie zawistni, zazdrośni, zamiast zrobić coś ze swoim życiem wolą narzekać i wytykać innym błędy. Dom jeszcze nie był wykończony, a wykończenie może diametralnie zmienić wygląd, ale to jest najmniej ważne w tej sprawie.

  • Dokładnie masz rację tym bardziej że fotka tylko jedna i nie wiadomo jak wygląda z drugiej strony jak w środku i co najważniejsze ma się podobać rodzinie dla której jest wybudowany . Krytycy domu pewnie mieszkają pod kuflandem albo tam gdzie ostatnio straż pożarna jeździ gasić pożary.

 20. To jest najlprzy przykład na to że w tym Mieście dzieje się źle, jak nie przyjmowanie do Urzędów po znajomości to inne afery. W tej sprawie zawinił Urząd Miasta ewidentnie bo dobrze wiedzieli o obwdnicy wieć dlaczego się nie zabezpieczyli w planie?. Co do samego domu to mam wątpliwości jestem prawię pewien że właściciel całkiem niedawno sprzedawał inny dom w Lenartowicach, ładny, wykończony chyba to było to ogłoszenie https://imged.pl/dom-kedzierzyn-lenartowice-26928281-slide3.html (ale nie jestem pewien tego ogłoszenia). pamiętam ogłoszenie na OLX było tam jedno zdjęcie, a to samo jest na Facebooku. To było chyba pod koniec roku 2018r. więc już pewnie wiedział co się święci to po co sprzedawał ten dom?, to wszystko jest dziwne. Na pewno ktoś powinien „beknąć” za tą sprawę.

 21. Skoro pan Robert ma zezwolenia z podpisami i pieczątkami to sprawa jest PROSTA.?
  Płacą urzędy, wydające zgodę, a niech we własnym gronie dochodzą, który urzędnik jest cymbałem NIE ZNAJĄCYM przepisów i swoich obowiązków.? Chyba że jest pociotkim, to go nie ukarzą, a NAWET AWANSUJĄ

  To że wycenę będzie robił rzeczoznawca powołany przez wojewodę, nie zmienia faktu, że w przypadku zbyt niskiej wyceny, można powołać swojego rzeczoznawcę i NEGOCJOWAĆ. ?

  A jeżeli to nie pomoże, wtedy pozostaje droga sądowa. ?

  • Niestety nie. Specustawa z 2010 uchwalona przez parte owcześnie rzadzaca – poplecznikow zagranicznych bankierów wiadomego pochodzenia – upraszcza wywlaszczanie pod budownictwo drogowe. Państwo miało duży problem z procesami właścicieli którzy blokowali budowę dróg stawiając zaporowe warunki. Dzisiaj jest to dużo prostsze – bierzesz co ci dają a jak nie to wywlaszczaja i wtedy dostajesz ochlapy.

 22. Dlaczego Maruszczak nie przyszedł tego wyjaśnić? Bał się? Dlaczego nie było „wiecznego, stalowego uśmiechu”? Bała się? Pełno ich zawsze tam, gdzie nie trzeba. Miasto niemożliwych możliwości? Błąd. Tu wszystko jest możliwe. Śmiechu warte! Czekamy na efekt pracy prokuratorów. Głupie uśmieszki znikną z niektórych facjat.

 23. Ktoś tu mocno przekombinował. Wydaje mi się, ze nie była to jedna osoba. Może grupkę cwaniaków posadzi prokurator? Jak będzie chciał i mógł oczywiście.

  • Wystarczy życzyć aby w miarę na swoje wyszedł albo i lepiej. Znasz powiedzenie ZYCZ INNYM BEDZIE TOBIE ZYCZONE .

 24. Sprawa obwodnicy od początku była grubymi nićmi szyta skoro z trzech wariantów z których wariant nr1 wpisany w planach przestrzennego zagospodarowania miasta w ocenie specjalistów jest najbardziej korzystny pod względem przejęcia ruchu z istniejącej drogi nr 40 a wariant nr 2 jest najmniej korzystny pod względem przejęcia ruchu z istniejącej DK-40 GDDKIA rekomendowała do wykonania wariant nr2 a w tutejszym urzędzie podpisywali się pod tak bezmyślnym i całkowicie nie spełniającym swoich założeń niby Projektem i bardzo szybko wydali decyzję środowiskową dla wariantu nr2 nie zważając na głosy mieszkańców można tylko mieć nadzieję że ktoś zbada sprawę dogłębnie .Powodzenia dla pana Roberta jak pan się starał o pozwolenia to ten niby wariant przepchany na siłę przez GDDKiA i urzędników z K-K nie był zapisany w planach przestrzennego zagospodarowania i tu sobie strzelili w kolano no i racja może coś się w końcu zmieni w tym MIEŚCIE NIEMOŻLIWOŚŚCI.

 25. Ależ Was to podnieca, a nawet rajcuje.Jeden nawet przyczepił się spec ustawy nie omieszkując dodać o opcji politycznej i jakieś brednie o poplecznikach i bankierach. Gdyby nie było spec ustawy, nawet Twoi obecnie wyśnieni i wymarzeni, mieliby kłopot z budową dróg i musieliby taką wlaśnie ustawę wprowadzić w życie.
  Pewnie odbyło by się kiedy sejm na nockę tyra, ku dobra i uciesze wybrańców.

 26. Pan Robert nie jest jeszcze na straconej pozycji. Tutaj rada dla Pana Roberta proszę zaproponowac kupno GDDKiA działki wraz z domem za taką kwotę jaka Pana satysfakcjonuje. Zaznaczam proszę się nie sugerować cenami rynkowymi. Tak jak Pan napisał że Pan wraz z rodziną przeprowadziliscie się do nowo wybudowanego domu dzieci zmieniły szkole itp. Proszę w tej kwocie nie uwzgledniac tylko wartości działki i kwoty którą Pan wydał na budowę domu, ale to ze dzieci musiały zmienić szkole, otoczenie i stracony czas bo w tym wszystkim to jest najcenniejsze, proszę wziąć też pod uwagę to że obecne ceny za budowę domu drastycznie wzrosły. Proszę się nie godzić na wywlaszczenie. W sytuacji gdyby GDDKIA nie chciała się zgodzić na kupno działki za taką kwotę jaką Pan chce. Napewno wydadzą decyzję o wywlaszczenie. Proszę się odwołać od tej decyzji. Wystarczy że jedna osoba się odwola. Proszę się tak długo odwoływać aż przepadna wszystkie pozwolenia na realizację inwestycji, budowy obwodnicy.

 27. Pani Elżbieto już jakiś czas temu media lokalne pisały że pozwolenia przepadają a tu nagle wszystko jest ważne chyba że dla urzędów w K-K pozwolenia są wieczne .Całą sprawą chyba będą musiały się zająć odpowiednie niezależne służby.

 28. Pani Elżbieta ma rację. Chociaż jest JESZCZE jedna opcja.

  Skoro lokalna władza popełniła aż TAK rażące błędy, to w ramach zadośćuczynienia i rekompensaty dla CAŁEJ RODZINY pana Roberta, powinni mu wybudować TAKI SAM dom – na warunkach wzajemnie uzgodnionych! Działka, położenie, straty moralne, itd.

  Tyle, że tu nie obejdzie się bez sprawy sądowej i BARDZO DOBREGO (powtarzam) bardzo dobrego adwokata! A wszelkie kosza pokrywać powinien POZWANY.

  Ja tak bym zrobił i NIE odpuścił!!!?
  Może to być precedens, ale to jakoś uświadomi urzędnikom, że nie są od PIASTOWANIA STANOWISKA – tylko od solidnej pracy

 29. Pani Elżbieta ma rację. Chociaż jest JESZCZE jedna opcja.

  Skoro lokalna władza popełniła aż TAK rażące błędy, to w ramach zadośćuczynienia i rekompensaty dla CAŁEJ RODZINY pana Roberta, powinni mu wybudować TAKI SAM dom – na warunkach wzajemnie uzgodnionych! Działka, położenie, straty moralne, itd.

  Tyle, że tu nie obejdzie się bez sprawy sądowej i BARDZO DOBREGO (powtarzam) bardzo dobrego adwokata! A wszelkie kosza pokrywać powinien POZWANY.

  Ja tak bym zrobił i NIE odpuścił!!!?
  Może to być precedens, ale to jakoś uświadomi urzędnikom, że nie są od PIASTOWANIA STANOWISKA – tylko od solidnej pracy?

  Bo jakoś urzędnicy tak się nauczyli i PRZYZWYCZAILI, że oni nie są dla łudzi, tylko ludzie PRZESZKADZAJĄ urzędasom i BIURWOM W PIASTOWANIU STANOWISK??

 30. – Urzędnik, który wydał decyzje podobno informował inwestora że będzie tam obwodnica
  – Urzędnik, który wydał decyzje jest na L4
  – Inwestor niedawno sprzedał ładny dom w Lenartowicach
  – Inwestował wybudował dom jaki widać

  Może się okazać że guzik dostanie.

  • He, he !
   Kto ten domeczek projektował? Pewnie też nie wiedział o planowanej w tym miejscu i od dawna oczekiwanej obwodnicy. Inwestorowi nie przypomniał co jest na planie i co będzie wkrótce w miejscu domku budowane.
   Coś brzydko pachnie, a wręcz śmierdzi. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo co jest grane. Chętnie bym posłuchał co na ten temat ma do powiedzenia pani starosta Tudaj. Włodarze naszego miasta po informacje w sprawie domku odsyłają do powiatu.

   • A to ciekawe że odsyłają do Powiatu bo to Urząd Planowania Przestrzennego, który podlega Pani Prezydent decyduje to można, a co nie można budować, Starostwo tylko stwierdza fakty.

 31. Fakt że obwodnica jest oczekiwana i potrzebna tylko dlaczego w najmniej korzystnym wariancie który nie spełnia założeń tej inwestycji a tylko przyniesie szkody i dla ludzi i dla otoczenia a w przyszłości dla przewożników.Ale prezydent prawie 10 lat wstecz wydał decyzję środowiskową a to się wiąże z kasą . Przecież tylko kasa się liczy ludzie i ich życie są nieważne.

 32. A Pan Robert to co się dopiero urodził??? Nie ubliżając Panom – ma męski rozum – jakbym wiedziała, że w okolicy ma coś takiego powstać to już „czerwona lampka” w głowie, kto by chciał mieszkać nawet koło obwodnicy…Coś tu śmierdzi…Swoją drogą ten dom też tak zrobiony na „oko”, żeby coś tylko stało…Ale prawda taka, że to urzędasy nawaliły – nie miały dawać zgody…

Skomentuj