Nowi radni i prezydent zaprzysiężeni. Ireneusz Wiśniewski przewodniczącym rady miasta. ZDJĘCIA

20

W czwartek po raz pierwszy w nowej kadencji samorządu w Kędzierzynie-Koźlu zebrała się rada miasta.

Obrady otworzyła radna seniorka Halina Mińczuk. Z rąk wiceprzewodniczącej miejskiej komisji wyborczej Elżbiety Maślony radni otrzymali powołania, następnie złożyli przysięgi i przystąpili do wyboru prezydium rady.

Na stanowisko przewodniczącego rady miasta zgłoszono dwóch kandydatów: Ireneusza Wiśniewskiego z KWW Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska i Grzegorza Chudomięta z KWW Razem z Markiem Piaseckim. W tajnym głosowaniu brało udział 21 radnych – w głosowaniu nie wzięli udziału sami kandydaci. Grzegorza Chudomięta poparło 8 radnych, Ireneusza Wiśniewskiego 13, co otworzyło mu drogę do zajęcia fotela przewodniczącego. Wiśniewski przyjął dzwoneczek będący atrybutem przewodniczącego od swojego poprzednika Andrzeja Kopcia, po czym rozpoczął prowadzenie obrad.

– Dziękuję za obdarzenie tak dużym zaufaniem. Dziękuję radnym, którzy mnie wybrali, ale dziękuję również tym radnym, którzy oddali głos na mojego przeciwnika, którego bardzo szanuję. Funkcja przewodniczącego jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem, jak i zobowiązaniem – powiedział Ireneusz Wiśniewski.

Zanim radni przeprowadzili kolejne tajne głosowania w sprawie wyboru wiceprzewodniczących rady, na nową kadencję zaprzysiężona została prezydent Sabina Nowosielska.

– To będzie długa kadencja, bo aż pięcioletnia. Ze swojej strony chciałabym zagwarantować współpracę z każdym radnym. Wybrali nas mieszkańcy, to dla nich sprawujemy urząd. Mam nadzieję, że za tych pięć lat mieszkańcy ocenią naszą pracę bardzo pozytywnie – zadeklarowała Sabina Nowosielska.

Gratulując Sabinie Nowosielskiej, Ireneusz Wiśniewski zapewnił, że będzie miała ona wsparcie ze strony radnych. KWW Sabiny Nowosielskiej wprowadził do rady aż 14 radnych, co daje temu środowisku pewną większość. Opozycję stanowi 5 radnych KWW Prawo i Sprawiedliwość i 4 KWW Razem z Markiem Piaseckim.

Wiceprzewodniczącą rady miasta została Halina Mińczuk z KWW Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska. Jako kontrkandydatkę miała Katarzynę Kukolkę-Bogocz z KW Prawo i Sprawiedliwość. Kolejnym wiceprzewodniczącym wybrano Ewę Czubek z KWW Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska reprezentująca jednocześnie Platformę Obywatelską. Jej kontrkandydatem był Jacek Król z KWW Razem z Markiem Piaseckim.

Na pierwszych obradach radni obsadzili także komisje problemowe rady miasta. Wszystkie stanowiska przewodniczących, choć kandydatów zgłaszali też radni KW Prawo i Sprawiedliwość i KWW Razem z Markiem Piaseckim, obsadzili przedstawiciele KWW Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska – łącznie z komisją rewizyjną, która m.in. zajmuje się prowadzeniem kontroli. Radni opozycji nie kryli rozczarowania takim obrotem spraw, wytykając rządzącej koalicji, że wbrew deklaracjom ignoruje ich przedstawicieli, sprzeniewierzając się demokratycznym obyczajom.

Komisja Finansowo-Gospodarcza – Andrzej Kopeć;
Komisja Infrastruktury – Adam Oczoś;
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu – Andrzej Kopacki;
Komisja Spraw Społecznych – Ewa Odulińska;
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji – Michał Nowak;
Komisja Rewizyjna – Katarzyna Dysarz.
W chwili publikacji artykułu sesja nadal trwała.

20 KOMENTARZE

  • A po co Ci te informacje o oświadczeniach? Nie cierpie ludzi, ktorzy leżą z pilotem przed telewizrem a innym siedzą w portfelach.Myślisz, że radni obliwili się za diety, które dostają?😉

 1. Nareszcie towarzyszka z towarzyszami teraz na swoim, a i z powiatu towarzyszka z kwiatkiem towarzyszy w tej dla towarzyszy uroczystej chwili. Sielanka jak za dawnych lat 70-tych. Ech łezka w oku się kręci. Nareszcie wraca to co było. Tak towarzysze trzymać!

 2. Dosyć szokująco wygląda przebudowa kozielskiego Rynku, gdzie wyżyna się całą zieleń w tym dorodne świerki i wszystko co żywe, a do wody nie ucieknie :-(
  Kolejne władze K-K też są zakochane w betonie i teraz mają kolejną okazję dać upust swym betonowym pasjom. Biedny ten Rynek i nie ma szczęścia do przebudowy :-(

  Gdy 30 lat temu przebudowano plac Rynku, to również rżnięto i niszczono na cały gwizdek wszystko co żywe. Wtedy zrobiono też wyjątkowy idiotyzm – zakładając dreny odwadniające pod rabatkami – w miejscach gdzie posadzono świerki. Ale na samym placu (wyłożonym płytami) NIE ZROBIONO ani jednego odwodnienia!
  Zawsze po deszczu ludzie fajnie skakali sobie pomiędzy kałużami – jak kangury z torbami – ale projektanci mieli za to super rozrywkę. Natomiast w czasie gdy były susze, to podlewano te nieszczęsne rabatki, które były wyjątkowo suche dzięki świetnym drenom odwadniającym! :-(

  Wtedy też rosły tam dwie dorodne wierzby. Tuż przy jednej z nich koparką (!!!) wykopano potężny dół na studzienkę do odwodnień (z tych drenów), niszcząc cały system korzeniowy tej wierzby. Dawało to gwarancję, że biedne drzewo długo nie pożyje :-(
  I rzeczywiście za niecałe dwa lata drzewo wykorkowało. Druga wierzba pociągnęła nieco dłużej, ale też żeby nie miała za dobrze, to o pół metra podsypano (podniesiono) poziom zasypania pnia wierzby :-(

  Teraz gdy wyżyna się wszystko co żywe na Rynku, to będzie fajnie, nowocześnie i betonowo współcześnie. Mają tam być tam posadzone jakieś super drzewka, ale takie aby Broń Boże nie dawały za dużo cienia.
  Mam propozycję, aby zamiast tych karłowatych drzewek, powtykać tam jakieś plastikowe drzeweczka, najlepiej plastikowe palmy. Wtedy cały świat będzie kucać z zachwytu, jak to świetnie i przepięknie Kędzierzyn-Koźle TEŻ przerabia się na Afrykę.
  Ciemnoskórych osobników na tym Rynku i tak już jest dosyć sporo, a jakby co, to zawsze można sprowadzić jakich bardziej egzotycznych uchodźców.
  Wtedy to dopiero będzie SUPER! Mam nadzieję, że nowe władze k-k poprą mojego pomysła ;-(

   • Czyli w tych Głubczycach są jakieś gupie „Głubtoki” ;-)
    U nas jest spoko, bo jak śpiewał pewien gościu za komuny „Chłop żywemu nie przepuści”. I w u nas władza bardzo dokładnie realizuje wytyczne tej śpiewki, nie przepuszczając żadnemu krzaczkowi czy leciwym drzewom. Zresztą na Wyspie zrobili fajny skalniaczek, który dał wskazówki co należy rżnąć (z korzeniami) i jak ma wyglądać przyroda w k-k. :-)

 3. Wraca nieboszczka PZPR, która się odradza. Wraca stare i tak naprawdę to silna 14 osobowa grupa pod wezwaniem prezydent nie potrzebuje już do niczego pozostałej 9-tki radnych z opozycji. Radni z opozycji maja tylko głosować tak jak sobie życzy nadęta butą większość. Mówią, że taka jest demokracja i mogą sobie robić co chcą, bo maja większość, a inni mogą sobie tylko pokiwać palcem w bucie. Tak jak onegdaj było za rządów nieboszczki PZPR.

  • Wraca? Nie wraca bo cały czas jest! Zgodnie z hasłem z transparentów: „bylismy, jesteśmy, będziemy!”. Chociaż dawno temu przerobiliśmy to na „byliśmy biali, jesteśmy czerwoni, będziemy żółci”.
   A radni z tzw. opozycji wcale nie muszą głosować tak jak większość, mogą wcale nie głosować, a nawet nie chodzić na posiedzenia, no ale będzie im żal diety.

 4. No tak w naszym mieście mamy silna grupę pod demokratycznym wezwaniem ” pokiwajcie sobie palcem w bucie” i piszcie oświadczenia ,a my i tak zrobimy po swojemu, bo nas jest kupa, jak ktoś powiedział kamieni kupa …………… Brawo tak trzymać demokratyczna większości róbcie swoje, a oni niech nie przychodzą i kiwają palcami w bucie BARDZO GROŹNIE. Praktyka solidna w w minionych czasach prl czyni cuda. Idzie nowe.

Skomentuj