Nowe procedury pozwolą skuteczniej usunąć wraki z ulic i parkingów w Kędzierzynie-Koźlu

12

Niewystarczająca liczba miejsc parkingowych to problem, z którym borykają się mieszkańcy wielu osiedli Kędzierzyna-Koźla. Pomocne w jego rozwiązaniu mają być nowe regulacje upraszczające procedury usuwania wraków blokujących miejsca postojowe.

Nowe przepisy znacznie upraszczają procedurę usuwania wraków z ulic i parkingów. Strażnicy miejscy w pierwszej kolejności mają zająć się samochodami w znacznym stopniu uszkodzonymi i autami bez tablic rejestracyjnych. Funkcjonariusze sprawdzą, czy dany pojazd posiada aktualne badania techniczne i ubezpieczenie OC i podejmą próbę skontaktowania się z jego właścicielem.

– To na właścicielu ciąży obowiązek zajęcia się pojazdem i w pierwszej kolejności będziemy chcieli go do tego skłonić – wyjaśnia komendant straży miejskiej Aleksy Ptaszyński i dodaje: – Jeśli z jakiegoś powodu to nam się nie uda, samochód zostanie odholowany na wyznaczony parking, gdzie przez pół roku będzie czekał na właściciela.

Pojazd, który przez sześć miesięcy nie zostanie odebrany przez właściciela, przejmie gmina. W zależności od jego stanu zostanie on sprzedany, nieodpłatnie przekazany lub zezłomowany.

Jak poinformował nas Aleksy Ptaszyński, straż miejska jest na finiszu wybory firmy, która będzie pełnić usługi parkingowe na rzecz gminy. Strażnicy mają też gotową długą listę samochodów znajdujących się na terenie miasta, które w pierwszej kolejności zostaną poddane nowej procedurze usuwania pojazdów.

12 KOMENTARZE

 1. To usuwanie powinno byc na koszt wladciciela a nie z kieszeni podatnika, tak ciezko ustalic do kogo nalezy pojazd, jesli tak to w wydziale komunikacji jest balagan w papierologi!!

 2. Na parkingu pod lasem na Partyzantów stoją 3 takie auta, dwa bez tablic rejestracyjnych i jeden Matiz zielony który posiada tablicę , ale stoi już tam wieki bo trawa już pod nim rośnie. Panowie strażnicy do pracy, robić z tym złomem porządek.

 3. 2 pisma do właściciela,a później tobud zajmie się utylizacją auta bezpowrotnie ,a nie jakieś parkingi i nie potrzebne przestoje.

 4. art. 130a. ust.1: Usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym): 1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku: 1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu; 2) (nie dotyczy straży miejskich i gminnych); 3) (nie dotyczy straży miejskich i gminnych); 4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 karta parkingowa osoby niepełnosprawnej ust. 1 i 2; 5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela; 6) (nie dotyczy straży miejskich i gminnych).

  Podstawa prawna – przerabiałem to ,a samochód na zdjęciach jest mój więc życzę powodzenia razem z naklejkami od sąsiadów z groźbami że mi odholują , (jak wezwałem policję że próbują mi szkodzić itp itd tak temat umarł )po 3 była pewna umowa z właścicielami interu że mogą pobudować sklep razem z tymi odciągami z wędzarni ale możemy tam parkować z okolicznych bloków a jestem zameldowany w okolicznym bloku więc chu… przykład

 5. Stoją samochody z tablicami, z numerami VIN i nikt nie umie ustalić właściciela? Samochody nie są czasem zarejestrowane na konkretne osoby?

  Jak radar zdjęcie zrobi albo auto nie ma biletu parkingowego to żaden strażnik wiejski nie ma problemu wypisać mandatu na właściciela i w dupie mają to kto pojazd prowadził, a teraz miasto będzie auta złomować na swój koszt? zrozumiał bym to w przypadku śmierci właściciela ale w innym wypadku nie rozumiem dlaczego to ma być z podatków?

  Każdą sprawę powinno kończyć wezwanie do zapłaty i potem do Komornika Sądowego. On znajdzie właściciela, zajmie mu konto i pieniądze znajdzie. Jak miasto będzie to robić z podatków to już każdy zamiast złomować zostawi grata w lesie i tyle będzie z „nowej skutecznej procedury”.

Skomentuj