Nowe ambulanse dla kozielskiego szpitala. Od poniedziałku przejmuje ratownictwo medyczne. ZDJĘCIA

9

Już w poniedziałek, 1 kwietnia wejdzie w życie znowelizowana ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim firmę Falck w roli operatora systemu zastąpi Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. W dalszym ciągu na terenie powiatu mieszkańców zabezpieczać będą cztery zespoły ratownictwa medycznego. Dziś szpital pochwalił się dwoma nowymi ambulansami, które wejdą w skład floty ratownictwa w powiecie.

Nowe przepisy posłowie uchwalili w kwietniu 2018 roku. Początkowo przejęcie ratownictwa medycznego przez podmioty z większościowym udziałem kapitału publicznego miało nastąpić z dniem 1 stycznia 2019 roku, ale termin ten przesunięto o trzy miesiące. Od kilku miesięcy szpitale w całym kraju przygotowują się do przejęcia ratownictwa medycznego. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim SP ZOZ zastąpi w tej roli firmę Falck.

Nowy schemat działania jest już gotowy, szpitalowi udało się również skompletować personel, który będzie obsługiwał ratownictwo medyczne.

– Dwie karetki będą stacjonowały w Kędzierzynie przy ulicy Judyma – jedna z nich to karetka „S”, w której znajdzie się dwóch ratowników lub pielęgniarki i lekarz, druga to karetka „P” – z dwoma ratownikami bądź pielęgniarkami. Trzecia karetka będzie stacjonować w Koźlu przy szpitalu, a ostatnia w Polskiej Cerekwi – opowiada Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Wartość każdej z nowych karetek wraz z wyposażeniem to blisko pół miliona złotych. Władze szpitala zdecydowały się na leasing jako formę nabycia pojazdów. Poza dwoma nowymi ambulansami w powiatowej sieci ratownictwa medycznego znajdą się też dwie karetki, które SP ZOZ wypożyczy od prywatnych firm.

– To był wyścig z czasem, ale zdążyliśmy. Udało nam się zabezpieczyć ratownictwo medyczne od strony sprzętowej, jak i znaleźć personel. Bardzo trudnym zadaniem, któremu podołaliśmy, było też znalezienie lekarzy, którzy będą świadczyć nocną i świąteczną pomoc naszym mieszkańcom. Chylę czoła przed personelem naszego szpitala za to, co zrobili w ciągu trzech miesięcy – oceniła starosta Małgorzata Tudaj.

W miejscach stacjonowania karetek w Kędzierzynie i Koźlu SP ZOZ wyremontował pomieszczenia, w których stacjonować będzie personel pogotowia. Jak poinformował dziś dyrektor Kończyło, w najbliższym czasie remontu doczeka się też pomieszczenie przy izbie przyjęć kozielskiego szpitala, w którym docelowo znajdować będzie się punkt świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

9 KOMENTARZE

  1. Dobra wiadomosc, przy okazji beda wozily „upojonych gorzala” jak dostana malpiego rozumu i pojda w miasto albo do lasu!!

  2. Szkoda ze ustawa nie wymusza większej kontroli nad opieką pacjentów szpitala.
    Panie dyrektorze – zapraszam do wycieczki po szpitalu (anonimowo) i porozmawianie z pacjentami, myślę że szczęka Panu opadnie. Chyba że Pan to wszystko wie i prowadzi taką samą gierkę z pacjentami jak personel wyższy i średni. Spędziłem kilkanaście dni w Kozielskim szpitalu – porażka!

  3. Na pewno święcenie pomoże w pracy ratowników. A tak nawiasem mówiąc dlaczego tylko ksiądz? Przecież w mieście mamy wyznawców innych religii. Dyrekcjo, jakieś nieporozumienie czy dyskryminacja?

  4. A co tam robi ten czarny pająk czyli klecha,Od kiedy to transport sanitarny jest zależny od kleru, dziwi mnie że starosta zaprasza takie kreatury które niejednokrotnie spedalili młodzież, cholerne klechy już i tak panoszą się po szpitalach

  5. Falck miał karetki na Mercedesach i Volkswagenach czyli krajowa czołówka transportu medycznego. Teraz tanizna Master z taniej Polskiej firmy robiącej karetki.
    Komu ta zmiana była potrzebna?

Skomentuj