Nowa karetka dla pogotowia w Kędzierzynie-Koźlu. W zakupie pomogli Lewandowscy. WIDEO

30

Pogotowie działające w ramach Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu ma nową karetkę. Zakup został sfinansowany z grantów przekazanych przez Annę i Roberta Lewandowskich, towarzystwo ubezpieczeniowe WARTA, a także pieniędzy marszałka województwa, wojewody i samego SP ZOZ. Żółty ambulans wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt ratujący zdrowie i życie. Kosztował ponad 500 tys. zł. WIDEO:

Z dniem 30 grudnia 2020 roku do Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego zostaje włączona nowa karetka ratunkowa będąca w dyspozycji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Nowoczesna karetka szczególnie będzie ratować pacjentów w obecnym trudnym czasie pandemii koronawirusa i pozostanie do dyspozycji mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Karetka została zakupiona ze środków przekazanych prywatnie przez Annę i Roberta Lewandowskich oraz firmę ubezpieczeniową Warta. Natomiast wyposażona ze środków własnych SP ZOZ oraz środków Marszałka Województwa Opolskiego i Wojewody Opolskiego (przekazanych za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu).

Uroczyste przekazanie karetki na ręce Zespołu Ratownictwa Medycznego SP ZOZ reprezentowanego przez dr Adriana Kucharczyka Kierownika Pogotowia Ratunkowego w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się z końcem roku 2020 – 29 grudnia o godz. 11.00 w obecności dyrektora SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosława Kończyło.

Zakup tak nowoczesnego samochodu i wyposażenia nie byłby możliwy bez wsparcia darczyńców. Karetka została zakupiona ze środków przekazanych prywatnie przez Państwa Annę i Roberta Lewandowski (205 tys. zł), Towarzystwo Ubezpieczeniowe WARTA (100 tys. zł) i wyposażona ze środków własnych SP ZOZ (ponad 100 tys. zł) oraz środków Marszałka Województwa Opolskiego (ok. 80 tys. zł) i Wojewody Opolskiego (30 tys. – przekazanych za pośrednictwem Starostwa Powiatowego). Takie wsparcie podczas trwającej pandemii COVID-19 jest bezcenne. A pojazd będzie służył na „pierwszej linii frontu” walki z koronawirusem.

Karetkę wyposażono zgodnie z wszystkimi normami przewidzianymi dla pojazdów państwowego systemu ratownictwa medycznego. Dysponuje ona także super nowoczesnym systemem automatycznego wspomagania resuscytacji, który znacznie ułatwia pracę ratowników i gwarantuje stabilność nawet długotrwałych zabiegów ratowania życia. Wartość samochodu wraz z wyposażeniem przekracza 520 tys. zł.

Dr Adrian Kucharczyk Kierownik Pogotowia Ratunkowego w Kędzierzynie-Koźlu powiedział:

– Działamy od niespełna 2 lat i dysponujemy 4 samochodami z bardzo nowoczesnym i nowym sprzętem. Ten samochód ma na wyposażeniu wszystko to co jest potrzebne w nowoczesnej karetce i co zaleca nam Narodowy Fundusz Zdrowia. Mamy tutaj najnowocześniejszy tym defibrylatora, automatyczny system wspomagania resuscytacji który znacznie usprawnia pracę całemu zespołowi ratowników, mamy respirator, ssaki, pompy infuzyjne – słowem wszystko co powinno się tutaj znajdować.

– Struktura finansowa była w tym wypadku bardzo rozbudowana. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom. Państwa wielkie serce przyczynia się do ocalenia wielu osób. To bezcenna pomoc. Jesteśmy młodym pogotowiem i od początku stawiamy na nowoczesne karetki i ta czwarta uzupełnia wszystkie nasze pozostałe samochody. Wypełniamy wszystkie zespoły nowoczesnymi samochodami – dodał Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ.

Przedstawiciel firmy WARTA – rzecznik prasowy – Dawid Korszeń przekazał:

Ten rok, w związku ze 100-leciem naszej działalności, jest wyjątkowy dla Warty. Będąc świadomi, jak wiele instytucji medycznych potrzebuje obecnie wsparcia finansowego, zrezygnowaliśmy z hucznych obchodów naszego jubileuszu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na walkę ze skutkami pandemii. Łącznie przekazaliśmy 10 mln zł szpitalom i lokalnym instytucjom, czyli tam, gdzie wsparcie jest obecnie najbardziej potrzebne. Cieszymy się, że nasza darowizna została przeznaczona na tak ważny zakup, który realnie będzie pomagał w realizacji wymagających, codziennych zadań, szczególnie w tak trudnym czasie walki z COVID-19.

30 KOMENTARZE

 1. A kosciolek ile dal? Guzik… Kosciol wola „dajjjjjjjj….”. Kopa w pupe czas najwyzszy. Gdzie rzad i reszta? Czarna mafia nierobow na Owsiaka liczy – znow moze cos im „da”. Jak Caritasowi samochody w pieniedzy Orkiestry.
  Rydzyk co da? Bo brac to bierze, a jakze!

  Szacunek dla Panstwa Lewandowskich – prywatne pieniadze dali.

   • Ojjjjjj Ala – nie wiesz o tym, ze Owsiak podarowal samochody Caritasowi? uuuuuuu…. to bylo w ubieglym roku czy 2 lata temu. Poszperaj w necie -glosno o tym bylo i foty (pingwin w uklonach sie klania, miast w reke Jurka calowac) pupy on nie nadstawi .za inteligentny;) poda reke jak cywilizowany czlek.
    Poki co wacham z wedzownika wyjete szynki, boczki….;) i tylko sama nature wokol

   • https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/wosp-wspiera-caritas-i-przekazuje-samochod

    to tylko „namiastka” tego duzo wiecej. Publicznie „ciszej” -przeciez Caritas i WOSP… to najwieksi wrogowie;)
    Pierwsze lepsze z boku Alu – czasu nie mam trzeba szynki i boczki wyciaagac z wedzownika. Duzo kotow bezpanskich sie plata – wirsa maja w nosie -nie ma zwierzyna zakazu zgromadzen. Kiedys wedzilismy i stdzilo sie natralnie w wedzownik (rano pozbiaramy i zamrozimy). Ranek…. pste kije kradli kielbasy. Nog w ppy powyrywac nie bylo komu – monitoring wtedy nie bylo;) A zaloba po wedzeniu straszna, nawet nie skosztowalismy. Zycie twarda szkola – czy caly czas.

    • Przetoczę to co w artykule z zaznaczonego linku : …Dzięki WOŚP-owi, personel Hospicjum będzie miał możliwości dojazdu do swoich pacjentów na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Poprzednie auto zostało podarowane w 2010 roku i służy Caritasowi do dziś……
     To chyba był szczytny cel nieprawdaż ? Hospicjum czyli ciężko chorzy ludzie którzy za chwilę przejdą na tamtą stronę. I ty im żałujesz ? Rozumiem instytucja Caritas ,owszem nie cieszy się zbytnio uczciwością czy chęcią pomocy. Ale to było chyba dla dobra w/w pacjentów. Więc o co ci chodzi ?
     Przecież w Porcie miało też działać hospicjum pod egida Caritas, a przecież budynek zbudowany został przez miasto. Więc milcz szalona kobieto czy kim tam jesteś i nie pisz tych bredni.

  • Olu, u Toruńskiego Muchomora bieda, inwestycje uruchomione a pinindzy nie widać na horyzoncie. Z czego on biedny ma dać, to jemu bezdomni dają samochody, aż tak biedny jest, grzechotnik…

   • Rysiu… ale lapy wyciaga po cos co mu d*bile na sile pchaja. Nigdy nie powiedzial: „dajcie tym co potrzebuja”. Domy dziecka brak opalu i innych potrzebnych rzeczy do zycia. Czy chociazby „wspomozcie spoeczenstwo, wasze dzieci by mialy godny byt”. On jak bierze to miliony! Nalezy sie nie?!
    Jezus w sandalkach smigal i na osiolku „jezdzil”. Gdzie tam rydzowi osli mozg… za glupi i PAZERNY. Od osla osla wzor brac nie zdazyl – czyt nie chcial – slonine wychodowal pod skora z dobrobytu tu i tam.

    • @Ola Zwróć uwagę na to, że osiołek w tamtych czasach był jak Bentley w obecnych. Inni nawet osła nie posiadali. Czyli wniosek z tego prosty, od tamtych czasów, kasta o której piszecie wyżej, w pióra obrasta i bogactwo preferuje.

 2. Cytat z artykułu: ….Wojewody Opolskiego (30 tys. – przekazanych za pośrednictwem Starostwa Powiatowego). Takie wsparcie podczas trwającej pandemii COVID-19 jest bezcenne. A pojazd będzie służył na „pierwszej linii frontu” walki z koronawirusem…..
  Rozumiem pandemia walka z nią lecz inne choroby nadal istnieją i zwłaszcza U Nas ludzie umierają. Czyli wynika z tego że nadal będzie brakowało karetek dla pacjentów chorujących na inne choroby/dolegliwości nie związane z Covid-19 i do tego potrzebujących pomocy medycznej. No to fajnie. Drodzy pacjenci którzy będziecie mieli zawał serca, udar mózgu czy inną przypadłość nie liczcie na karetkę – już nie wspomnę o szpitalu kozielskim. Od razu zamówcie trumnę / urnę, farorza i pogrzeb – amen.

 3. and…. strazacy do naglych wypadkow…. czasem pierwsi na miejscu. Ratownictwa brak? ile im placili, ze wiekszosc spindolila za miedze?
  Ciezkie studia – tudziez praktyki po ktorych niejeden „przyszly” lekarz rezygnuje – nie kazdy odporny. Wiem po sobie. W prosektoruim wyrwano doslownie w y r w a n o jezyk cialu poswieconemu medycynie. Gornik ma ciezko a lekarz jeszcze ciezej – zdobyc papiery – wiedza – ile lat nauki kosztem biedy rodzenstwa by syna/corke wyksztalcic. bo ma „dryg”.
  Ratownicy medyczni i pielegniarki, lekarze… nigdy nie wiedza z czym przyjdzie im sie zmagac – sami moga polec (pandemia np) moga zarazic sie innymi chorobami tez. To jest jednostka ktora powinna byc wysoko ceniona i oplacana. Ile dostaja? lekarka dorabia myjac klatki schodowe – znam. Sorry, nie tak to ma byc. Nie szanowali w rodzimym kraju sluzby zdrowia, to wiekszosc opuscila „ojczyzne” by godnie zarabiac i zyc. Zycie jest jedno i kazdy „jak sobie posciele, tak sie wyspi” – czyt. zarobi uczciwie swoja wiedza i doswiadczeniem. Tego nie szanowano. Studia medyczne sa b ciezkie -bardzo… zakuwaja i co maja? na miske ryzu w ojczyznie.
  Strazak tez ciezki zawod…. nigdy nie wie, czy do domu wroci. Na wozy bojowe to sie spoleczenstwo zbiera, gasic nie bardzo czym jest – wysluzone wozy. Powinno byc bezpieczenstwo spoleczenstwa na piorytytowym miejscu – straz, karetki – bo to sluzy spoleczenstwu czyt „dzieciom” rzadu -wszak Rzad mama i tata prawda? Gdzie sa by pomoc? przed wyborami chojni tylko…. glownie na papierze albo wizji w telewizji.
  Ech…

  • Pierwsze słyszę by lekarka myła klatki schodowe dorabiając sobie. To jakieś brednie. Owszem nauka na uczelniach medycznych jest ciężka ale proszę nie wybielać się. Bo za chwilę odezwą się nauczyciele którzy powiedzą że też się ciężko uczyli a zatem należy im się wyższa pensja. Prawda jest taka że każdy będzie bronił swego . Że to jego praca jest ciężka, a że musiał się tyle uczyć itd. Czy ktoś kogoś zmuszał ? Lekarz, pielęgniarka wiedzieli że studiowanie medycyny nie należy do lekkich. Poza tym każdy zawód ma swą charakterystykę i niesie ze sobą jakieś konsekwencje. I tak np. powyższej treści. Ola twierdzi że lekarz, pielęgniarka, ratownik czyli inaczej biały personel może się zarazić. Tak oczywiście ma rację. Lecz również narażeni są sprzedawcy, listonosze i kurierzy. Zacznijmy szanować wszelkich ludzi pracy od ochroniarza, sprzątaczki, tokarza po pielęgniarki i lekarza. Bez nich kraj by nie istniał. Bo każdy ma prawo do godnej pracy i płacy i do tego szacunku.
   I bardzo proszę nauczmy się wzajemnego szacunku.

   • Popieram Twoj wpis w calej rozciaglosci – poza jednym. Pani sprzatajaca nie ma wypisane na czole kim jest – ja wiem ktora lekarka to byla. Dorabiala bo w domu 4 dzieci malych i maz alkoholik (tez lekarz). Kredyty na dom itd. Wiekszosc zna takie rodziny czy sam sie zmaga. Nie kazdego lekarza czy prawnika wszystko gra – jak w innych rodzinach. Wiec nie pisz, ze to fenomen lekarka dorabiajaca. Szanujmy kazdy zawod – bo nogdy nie wiadomo co kierowalo osoba ktora robi co robi. Panie bez zawodu i wyksztalcenia siedza na stoleczkach biurowych po kursach, czy po „znajomosci”. Takie sie lubia wywyzszac i publicznie miotly i scierki nie zlapaly. Tak samo bezdomni – tez ludzie… jakis powod jest bezdomnosci. Ja tez mam dzis to i jutro moge nie miec i co? dzo by pisac.
    Pani siedzaca na kasie w markecie nie znaczy, ze nie wyksztalcona. Roznie bywa i obowiazki trzamaja na miejscu, bez mozliwosci wyjechania (chociazby staruszkowie rodzice ktorymi sie musi na miejscu opiekowac). Jakie mozliwosci zarobku? ciezko o dobra posade prawda? A placic trzeba co miesiac wszystko.
    Weszlam tu tylko z powodu Ali ktorej podalam link co WOSP „wrogom” „dala. Pierwszy lepszy artykul – bo tego wiecej. Jakos cisza – bo se wymyslilam;)
    wszystko mozna samemu poczytac na oficjalnych stronach.

  • Ola ty myślisz że zagranicą lekarzy nie mają? po to ich tam zatrudniają bo pracują za niższą pensję niż miejscowi. I nie pisz głupot że lekarka jako sprzątaczka pracuje. Lekarze wyciągają kasę gdzie tylko się da. np. były prezydent KK

 4. A teraz huzia na jozia!
  Spoko Owsiak wysupla czy inny Lewandowski… Rydz pod kloszem muchomora cicho siedzi;) Biedny… jak olerrra! Psia mac! Przesrane maja – koledy nie bedzie (dewotki rente zaniosa w kopercie) ich sprawa.
  Na zlodziejska tacke kazdemu z osobna pod nos, tez malo „skapnie” (ograniczenia zbiorowe). Ciekawam czy cos czarna mafia da – chociazby na jeden woz bojowy strazakom czy zwyklym smiertelnikom na karetke pogotowia. Slyszal cos ktos? wystap! albo palec w gore!
  Pamietam dokladnie z dziecinstwa – „psychiczna” pulapka pod nos (koszyczek w kosciele i slowa kolezanki z lawki koscielnej dla dzieci – ” zostaw! na lody bedziemy mieli!” nic dodac nic ujac – ksiedzu na bulke trzeba dac!. A gofffffffno ! duzo ludzi zyje nadal „jakos to musi wygladac!” wrzucilem na tace dziciom loda odmawiajac! pffffff pasibrzuchy maja sie dobrze tylko im smalec pod broda podgrzewac. Tyle biedy dookola, a rarytasy zajadac – odbierajac niejednemu dziecku lakocie.

 5. Ja tą karetkę widziałem już na początku października. Stała na parkingu przy dyrekcji ZOZ. Każdy co robił test na koronę przechodził koło niej. Więc co za wydarzenie nagle? Widać ratownika, ale nie ma facetów w czerni. Ktoś zapomniał? To teraz dzwońcie po violkę i kaśkę, zamówcie TV, wstęgę, nożyczki i nadróbcie to.

 6. Szacunek dla Lewego, to jest naprawdę smutne do czego doprowadziły obecne rządy i wychwalanie ludzi pokroju Rydzyka. Ola dobrze prawi, polać jej. Niestety ludzie logicznie myślący już dawno opuścili te ziemie. Jeno garstka się ostała walczących w słusznej sprawie.

  • Strach pomyśleć do czego by doprowadziły rządy platpampersów. Pewnie część kraju by była sprzedana a reszta zlikwidowana. Nie chcemy drugi raz zielonej wyspy.

 7. Ciekawe do czego w ciągu ostatnich 6 lat dołożyli się Państwo Nowosielscy, oświadczenia majątkowe Pani Prezydent pokazują, że mają z czego, fotki za naszą kasę fajna sprawa, ale ze swoich już nie tak kolorowo.

  • Ciekawe do czego w ciągu ostatnich 6 lat dołożył się Kawaler Kaczyński, oświadczenia majątkowe Pana Prezesa pokazuje, że ma z czego, ochrona i transport za naszą kasę fajna sprawa, ale ze swoich już nie tak kolorowo.

   • Chętnie bym się dołożył do czegoś na co bym się zdecydował że warto chronić. Ale tak, bez pytania, zabrać moją kasę na ochronę, nawet nie pytając czy tego chcę i czy się na to zgadzam? Czy też uważam że warto to robić.

  • A powiesz nam, Anno, do czego Ty się dołożyłaś w ciągu ostatnich 6 lat, czy tylko interesują Cię Państwo Nowosielscy ? Jeśli masz do nich prywatne pytanie, to zapytaj bezpośrednio, przestań trząść internetem dla zaspokojenia swojej ciekawości.

 8. A powiedzcie nam, do czego Wy POKOmowcy się dołożyliście w ciągu ostatnich 13 lat ???

  • Ja, Observer odpowiadam na wezwanie. Dołożyłem się do np. kosztów ochrony wodza, do rozdawania 500+ zamiast za te pieniądze tworzyć nowe miejsca pracy, do wyborów, których nie było, się dołożyłem…. Nie będę już wymieniał innych wydatków wspólnych. Myślę, że inni wezwani do tablicy też odpowiedzą.

   • Uniknąłeś odpowiedzi Observer. każdy dokłada w formie podatków do czegoś. Nie zrozumiałeś kontekstu związanego z artykułem. Zapytam wprost Byś nie męczył się z zrozumieniem tego. Do czego Ty jako Observer dołożyłeś osobiście na jakiś cel nie mając żadnego zysku z tego choćby finansowego lub pomnożenia majątku czyli charytatywnie nie licząc Wielkiej Orkiestry Owsiaka ?

Skomentuj