Niepełnosprawny nie oznacza gorszy! Wyjątkowa konferencja dla rodziców i opiekunów

0

Za nami VI Konferencja „Słodko-gorzki świat osób niepełnosprawnych” zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu i Stowarzyszenie „Zawsze Dziecko”. Tematem tegorocznego spotkania była kwestia umiejętnej rozmowy z dzieckiem i o dziecku.

Niepełnosprawność ma swoje cienie i blaski, jednak jest wiele osób, które łamią stereotypowe podejście do dziecka wiążące ją wyłącznie z problemami. W Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy odbyła się konferencja, która od pierwszej swojej edycji sześć lat temu porusza wiele zagadnień w tym obszarze.

– Co roku konferencja ma inny temat przewodni. Chcemy, aby były to kwestie, o których się mówi. W poprzednich latach rozmawialiśmy o wychowaniu osób niepełnosprawnych, w tym roku o komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, ale również o tym, jak rozmawiamy o osobach niepełnosprawnych oraz jak to wpływa na nasze myślenie i postępowanie. Ta konferencja ma propagować wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością oraz łamać stereotypy – mówi – Krystyna Gielas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy.

W programie konferencji znalazły się m.in. komunikacja z dzieckiem z zaburzeniami rozwoju i zachowania, bariery komunikacyjne i sposoby ich przełamywania, podmiotowość dziecka w sytuacjach trudnych związanych z nieakceptowanymi zachowaniami oraz model wspierania dziecka w samoregulacji własnego zachowania.

Tuż przed wykładami rodzice dzieci niepełnosprawnych odegrali dla wszystkich gości scenki z życia, w których pokazywali, jak różnie można podejść do typowych codziennych sytuacji z życia rodzica dziecka niepełnosprawnego. Uświadomili tym zebranym gościom, jak wiele trudność i przeszkód muszą pokonywać, aby zwiększać świadomość otoczenia.

– To bardzo ważne, aby w Kędzierzynie-Koźlu odbywały się spotkania podczas których nie tylko rodzicie i nauczyciele, ale również ci wszyscy zajmujący się osobami niepełnosprawnymi mogli uzyskać wiedzę i poznać rozwiązania przydatne w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami – mówi Wojciech Jagiełło, wiceprezydent miasta.

Wykład podczas konferencji wygłosiła prof. Dorota Podgórska-Jachnik, psycholog, pedagog specjalny, logopeda, coach, specjalizująca się w problematyce wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin, konsultant z zakresu specjalnych potrzeb edukacyjnych, autorka wielu publikacji naukowych. Można było również posłuchać prelekcji mgr Ewy Chudzickiej, neurologopedy, pedagoga specjalnego, trenera wideotreningu komunikacji, terapii alternatywnych i wspomagających metod komunikacji.

Partnerem inicjatywy był urząd miasta i starostwo powiatowe, które współorganizowało konferencję.

Skomentuj