Niektóre przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu wracają do pracy. Strajk coraz bardziej daje się we znaki

23

Nauczyciele dalej walczą o swoje, jednak część pedagogów zaczyna zawieszać broń i kolejne szkoły na Opolszczyźnie wznawiają prowadzenie zajęć. Przed świętami w Kędzierzynie-Koźlu pracę wznowiły cztery przedszkola. Wyczuwalne są napięcia, ale też rezygnacja. Również rodzice są coraz bardziej zaniepokojeni tym, jak protest i zaległości z niego wynikające odbiją się na dzieciach.

W naszym województwie część szkół wycofała się ze strajku, nie widząc sensu w dalszym proteście w dotychczasowej formie. Jednak o podwyżki dalej walczą wszystkie szkoły w naszym mieście, nauczyciele są zdeterminowani. Strajk postanowili zawiesić nauczyciele niektórych przedszkoli w Kędzierzynie-Koźlu. Jeszcze przed świętami zajęcia wznowiły Publiczne Przedszkole nr 9, Publiczne Przedszkole nr 13, Publiczne Przedszkole nr 24 oraz Publiczne Przedszkole nr 26. Do strajku od samego początku nie przystąpiło Publiczne Przedszkole nr 15 i Publiczne Przedszkole nr 17.

Drugi tydzień protestu nauczycieli spowodował rosnące niepokoje wśród rodziców.

– Doniesienia medialne nas martwią. Słyszymy, że być może dzieci będą musiały odrabiać w soboty, być może rok szkolny będzie przedłużony. Dlaczego to wszystko ma się w jeszcze większym stopniu odbić na naszych dzieciach? Każdy z nas coś poświęca, rodzicom odbija się sytuacja na wypłatach.  Nie wspomnę o dzieciach, które obawiają się, że nie poradzą sobie z nadrabianiem materiału. Rodzicie w rozmowach miedzy sobą zaczynają się coraz bardziej denerwować tą sytuacją. Rozumiemy nauczycieli, ale nikt nie rozumie sytuacji rodziców, bo nie każdy ma dziadków chętnych do pomocy – mówi mama ucznia klasy trzeciej.

Póki co strajk trwa dalej i na chwile obecną nic nie wiadomo o tym, by miał się zakończyć. Warto pamiętać, że na czas protestu miasto zorganizowało zajęcia oraz opiekę dla dzieci. Prowadzą je Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Kozielskiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury.

23 KOMENTARZE

 1. Juz sie nie da słuchać o tym strajku do roboty się zabrać i to po 40 godz tyg a nie 18 a dzieci do szkoly w wakacje nie puszcze i w soboty jakim to prawem mają chodzić czy one chciały strajku !!!!!!. Pozabierac wszystkie przywileje jakie mają i tak jak każdy 26 dni urlopu a nie urlopy zdrowotne roczne ,wakacje i inne dni wolne i jeszcze narzekają

  • Super świetnie to dzieci też będą chodziły do szkoły cały rok bez wakacji ja bardzo chętnie pojadą na wakacje w październiku za mniejsze pieniądze i bez wrzeszczących mamusiek, które nie potrafią sobie poradzić z własnymi dziećmi, wywiadówki do 15 konsultacje dla rodziców do 15. A jeżeli uważasz, że tak nam dobrze to zapraszam do szkoły popracować jeden tydzień tylko pamiętaj że musisz mieć odpowiednie kwalifikacje czy studia wyższe i przynajmniej 2 podyplomowki bo godzin mało żeby uzupełnić etat.

   • Jako rodzic nie widzę problemu by 2 razy do roku przyjść na „konsultacje ” indywidualne z nauczycielem w godzinach 7-15 – czemu służą wywiadówki w dobie elektronicznych dzienników i poczty elektronicznej? wyciąganiu kasy od rodziców. Nie myl proszę wakacji – czyli przerwy w nauczaniu z urlopem. To że ty przyjdziesz do szkoły nie znaczy że dzieci też muszą. Teraz przychodzisz na półkolonie i dostajesz ekstra kasę – bo to jest dodatkowe zajecie – a tak będziesz robiła to w ramach swoich obowiązków.

    • jeżeli uważasz że tak jest pięknie ładnie zapraszam do szkoły na tydzień a potem podyskutujemy – ty pewno siedzisz w cichutkim biurze i przyjmujesz jednego petenta, albo w ogóle, a ja muszę pracować z 20 dzieci i jakże każde inne, przyjmuj przez 3-5 godzin dziennie 20 petentów w jednym czasie to pogadamy gdzie jest lepiej

     • @Zołza, ty nic nie musisz! Szczególnie pracować z 20. dzieci! Znam ludzi z wyższym wykształceniem, także pedagogicznym, którzy nieźle sobie radzą przy kasach w marketach, a nawet na taśmie produkcyjnej. Więc ty naprawdę nic nie musisz!

 2. No i co Pusia na to powiesz?????
  Coś narobiła, Nauczyciele poczuja pierwszego deficyt na kieszeni i oskubią piórka za polityczna hucpę.
  Bierz przykład z przewodniczącego Solidarności Nauczycielskiej, który nie dał sie wyprowaszić na manowce i jest prawdziwym związkowcem.

 3. Popieram poprzednika. Być może rozwiązaniem byłby bon edukacyjny od przedszkola do końca szkoły średniej.Do tego powołanie ” rad rodziców „, które miałyby uprawnienia kontrolne dyrektorów szkół oraz samych nauczycieli. Wtedy nie byłoby strajków. Do tego każdy rodzic płacilby ok. 10 zł /m-c za swoją Dżesikę bądź Brajanka i byłoby po Broniarzu, Broniarzach i innych Pakoszach.

 4. Nauczyciele przez strajk stracili ¾ kwietniowego wynagrodzenia. Wpłaty na „fundusz POmocy” drastycznie się zmniejszyły i starczy na wyrównanie tylko dla nielicznych pracowników oświaty, będących w beznadziejnej sytuacji finansowej. Związkowców to nie dotyczy, bo oni swoje wypłaty dostaną w całości!
  Same straty, ale desperaci tak mają! A miała to być taka inteligentna grupa zawodowa!

 5. Skoro Niemcy i tamtejszy system oświaty (pensum, urlopy, wakacje) są podobno super, a Niemcy mają być dla „ten kraju” SUPER wzorem, to zrobić w „ten kraju” DOKŁADNIE tak samo.😀

  Czyli ,40 godzin pensum, miesiąc wakacji, ZAKAZ STRAJKU, itd.😉

  Może wtedy co mądrzejsi nauczyciele zaskoczą i zmądrzeją😐
  Bo z tą mądrością różnie bywa😕 A głupi nauczyciel czy nauczycielka „wychoduje” równych sobie mądrali, o ile nie głupszych.

  Chociaż i do rodziców MOŻNA mieć WIELE ZASTRZEŻEŃ, bo zamiast WYCHOWAĆ SWOJE DZIECI, to dość często zrzucają ten OBOWIĄZEK na szkołę😕 Ale za to najlepiej wiedzą i widzą – jak wychowywać CUDZE dzieci😠

  A potem WSZYSCY walą zdziwko, że dzieci czy młodzież mają braki w nauce, wiedzy, a najlepiej im wychodzi brak elementarnej kultury. 😕

  Jakoś wielu dorosłych JAKBY nie wie, a raczej nie chce wiedzieć, że
  „Czym skorupka za młodu nasiąknie- tym na starość trąci”😐
  A rodzice ZAWSZE SĄ WZOREM i wzorcem dla ICH dzieci.

  Tu kłania się „kultura” BOLSZEWII, którą OD WOJNY bardzo dobrze przyswoili sobie CZERWONE PAJĄKI i podobna im ELYTA POLITYCZNA, z ZNP, celebryci, itd, itp😠😠

  I TERAZ dalej NIESTETY mamy TEGO efekty.😠😕

  • Pietia nie pieprz głupot: w Niemczech pensum w szkołach średnich wynosi od 17,5 do 21 godzin! I nie ma na to żadnego „standardu unijnego”!

 6. BOLSZEWII zawdzieczamy również podmianę znaczenia podstawowych słów czy zdań oraz elementarnej logiki.😠

  Obecnie NAWET rzekomo bardzo dobrze WYKSZTAŁCONE osoby mówią:
  „to jest STRASZNIE piękne i STRASZNIE mi się podoba… (coś tam) i odwrotnie:

  „to jest BARDZO brzydkie itd”. Choć logiczne byłoby raczej mówić:
  „to jest BARDZO piękne i BARDZO mi się podoba” oraz ” to jest STRASZNIE brzydkie .. itd”) 😕

  Ale kto by tam zwracał uwagę na takie duperele w pobolszewickim „TEN KRAJU”😕😢😢

   • Jeżeli nie rozumiesz wypowiedzi @Pietii, to poproś rodziców lub dziadków, żeby ci to na twój język przełożyli. Pod warunkiem, że nie mają nic wspólnego z bolszewią!

 7. Zołza jesteś bardzo mało zorientowana. Zapraszam na strony internetowe przedszkoli lub ich strony FB. A tam nie strajkuje lub wróciły do pracy, bądź też pracuje część nauczycieli ( czyli de facto placowka przyjmuje dzieci) większość przedszkoli. Strajkuja nieliczne, za co my Rodzice na pewno im nie podziekujemy. To jak bardzo namieszali nam oraz naszym dzieciom ( ktore codziennie płaczą, ze chcą do koleżanek i kolegów) będziemy pamiętać długo. I proszę mi NIE pisać, ze jestem sfrustrowana, bo muszę zajac się swoim dzieckiem, bo tak nie jest. Cokolwiek bym nie zrobiła nie zastąpie rowiesnikow.

 8. BARDZO DOBRZE, że robiona jest ustawa specjalnie dla matur i maturzystów👍👍

  Powinien w niej być też zapis, że nauczyciele którzy dla kasy OLALI UCZNIÓW w tym najważniejszym dla uczniów okresie😕😠 to….

  …to na bruczek!!! NA BRUCZEK!!!
  WOOOOON !!!!

 9. Ha, ha, ha. Śmiech na sali. I co towarzysze, znowu kicha. Teraz pretensje do Broniarza i pusi, że wasze wypłaty będą w maju cieniutkie. Co dla was zrobili, co wywalczyli? Nic! Tylko ironię. Tylko ironię.

Skomentuj