„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – policyjna akcja na drogach naszego powiatu

0

W czwartek, 15 stycznia funkcjonariusze z kędzierzyńskiej drogówki przeprowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

W akcji wzięło udział 10 policjantów, którzy w newralgicznych punktach drogowych na terenie naszego powiatu przyglądali się, jak poruszają się piesi i rowerzyści.

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów oraz kierowców samochodów, naruszających prawa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Po zmroku natomiast sprawdzali, czy piesi poruszający się poza terenem zabudowanym są wyposażeni w obowiązkowe elementy odblaskowe, a także czy rowerzyści mają wyposażone jednoślady w prawidłowe oświetlenie – informuje podkomisarz Magdalena Kowalska z kędzierzyńsko-kozielskiej policji.

Efektem wzmożonych działań było kilkadziesiąt wystawionych mandatów karnych. W gronie winowajców znalazło się 24 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej oraz 8 kierowców, którzy na obwodnicy miasta wyprzedzali na przejściu dla pieszych.

Policjanci przypominają – zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, niedozwolone jest:

– Omijanie jadącego w tym samym kierunku pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby przepuścić pieszych,

– wyprzedzania na przejściu dla pieszych, jak i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejść, na których ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę.

Skomentuj