Niebawem ruszy duża rozbudowa kozielskiego szpitala. Starosta mówi o zakresie inwestycji

10

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu planuje rozbudowę. Inwestycja ma objąć rozbudowę budynku o dwa piętra i szacowana jest na wiele milionów złotych.

Poza rozbudową samorząd chce przy tym postawić na energię odnawialną, montując panele fotowoltaiczne albo uruchamiając mini elektrownię wiatrową.

– Jesteśmy w pewnym zawieszeniu jeśli chodzi o finanse powiatu, choć pewne karty są już odkryte, jest ustalony poziom inflacji przez rząd i płaca minimalna. Cały czas w sejmie procedowane są zmiany podatkowe, mówię tu o kwocie wolnej od podatku, pitach, a to przełoży się na finanse powiatów. Mamy sporo niewiadomych jeśli chodzi o konstruowanie budżetu na 2022 rok. Poza tym mierzymy się z presją płacową pracowników, każdy śledzi jak to wygląda w kraju, gdzie poszczególne grupy mają swoje oczekiwania płacowe i my tu lokalnie też musimy wyjść im naprzeciw. Do tego dochodzą podwyżki cen gazu, część naszych jednostek jest ogrzewana tym paliwem, wiemy też o sporych podwyżkach cen energii elektrycznej. To są dla naszego samorządu duże wyzwania. Trudny rok przed nami. Przy konstruowaniu budżetu będziemy musieli szukać oszczędności – mówił w wywiadzie starosta Paweł Masełko.

Starosta mówiąc o służbie zdrowia wspomniał o szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, który zostanie podniesiony o dwa piętra. Po rozbudowie jeden z oddziałów zostanie przeniesiona do głównego budynku, a w jego miejsce zostanie uruchomiony zakład opiekuńczo-leczniczy.

– Dokumentacja będzie niebawem gotowa. Mamy taki plan, by potem przenieść całość usług do Koźla, tak by je zoptymalizować, również finansowo, bo należy podkreślić, że samo przewożenie pacjentów kosztuje kilkaset tysięcy rocznie. Ten plan nie jest nowy, bo powiat mówi o nim już od jakiegoś czasu, jednak przygotowania do tak poważnych inwestycji po prostu są czasochłonne i wymagają wielu specjalistycznych obliczeń. Po rozbudowie pediatria zostanie przeniesiona do głównego budynku, a w jej miejscu chcemy uruchomić zakład opiekuńczo-leczniczy. Szpital wziął na siebie odpowiedzialność za pacjentów z koronawirusem z całego województwa i nie tylko z niego, dlatego przy rozbudowie liczymy tu na środki z Polskiego Ładu dla placówki, która obok Nysy i Opola jest filarem wielospecjalistycznej opieki zdrowotnej w regionie – dodaje Paweł Masełko.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

10 KOMENTARZE

 1. Najlepsze w tym szpitalu są schody główne – strome, bez poręczy, kiedy to wychodząc obolały, w gipsie, odurzony lekami po tygodniowym pobycie możesz się z nich efektownie s….ć i wrócić na oddział w trybie pilnym.

  • Jakby nie było, to Niemiec jak to projektował i budował to miał głowę na karku, nie dość, ze stoi prawie 100 lat to może zniesie dodatkowe 2 piętra. Schody mu nie wyszły to fakt, doświadczyłem, podpowiem że są windy, zawsze były.

 2. Cytat 1 -[Poza tym mierzymy się z presją płacową pracowników, każdy śledzi jak to wygląda w kraju, gdzie poszczególne grupy mają swoje oczekiwania płacowe i my tu lokalnie też musimy wyjść im naprzeciw. Do tego dochodzą podwyżki cen gazu, część naszych jednostek jest ogrzewana tym paliwem, wiemy też o sporych podwyżkach cen energii elektrycznej. To są dla naszego samorządu duże wyzwania. Trudny rok przed nami. Przy konstruowaniu budżetu będziemy musieli szukać oszczędności – mówił w wywiadzie starosta Paweł Masełko.]
  Panie Starosto proponuje uszczuplić ilość urzędników (bo jest ich za dużo a to kiosztuje) i już znadzie się nieco kasy.
  Cytat 2 – [Starosta mówiąc o służbie zdrowia wspomniał o szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, który zostanie podniesiony o dwa piętra. Mamy taki plan, by potem przenieść całość usług do Koźla..] Jest to głupi pomysł.
  Całkowicie zorganizowany szpital w Koźlu dla całego powiatu. Zamiast zabezpieczyć się m.in. jak było z całkowitym zamknieciem szpitala w Koźlu zorganizować w budynku szpitala przy ulicy Judyma dodatkową w pełni wyposażoną placówkę.
  Cytat 3 – [Szpital wziął na siebie odpowiedzialność za pacjentów z koronawirusem z całego województwa i nie tylko z niego, dlatego przy rozbudowie liczymy tu na środki z Polskiego Ładu dla placówki, która obok Nysy i Opola jest filarem wielospecjalistycznej opieki zdrowotnej w regionie – dodaje Paweł Masełko.]
  Rozumiem że ważniejsze są pieniądze i chorzy z Sars Cov2 -covid 19. Czyli chorzy na inne choroby są mniej ważni gdyż znowu pozostaną samym sobi bo szpital przy wyższych wskaźnikach zachorowań znowu zostanie zamkniety. No brawo panie Starosto .

 3. Nawet rozbudowa i modernizacja szpitala wzbudza negatywne uczucia i krytykę czytelników.
  Mam nadzieję że to tylko garstka wiecznie niezadowolonych,chorych psychicznie ludzi.
  Ze jednak większość mieszkańców K-Koźla zachowuje pogodę ducha i jest normalna.

  • Każdy ma prawo się wypowiedzieć czy to ci się podoba czy nie ! A psychiczny to ty widocznie jesteś bo ze wszystkiego jesteś zadowolony. Życie takie różowe nie jest jak ci się wydaje.

Skomentuj