Niebawem rozpocznie się długo wyczekiwany remont drogi wojewódzkiej w Starym Koźlu

0
Droga wojewódzka nr 408 w obecnym stanie nie wytrzymuje dużego natężenie ciężkiego transportu. Nawierzchnia jezdni od lat jest w fatalnym stanie

Za kilka tygodni rozpocznie się kolejna duża inwestycja na drogach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W ramach pierwszego etapu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 408 wyremontowany zostanie jej odcinek o długości 2,2 kilometra.

To jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w naszym powiecie. Przebiegająca przez gminę Bierawa droga wojewódzka nr 408 łączy Kędzierzyn-Koźle z granicą województwa śląskiego, prowadząc następnie do zjazdu na autostradę A4 i dalej do Gliwic. Od lat jest to trasa tranzytowa dla pojazdów ciężarowych przewożących towary do dużych zakładów zlokalizowanych na naszym terenie. Duże natężenie ruchu powoduje, że droga od lat znajduje się w opłakanym stanie.

Mieszkańcy miejscowości, przez które przebiega droga, od lat wyczekują jej kompleksowego remontu. Kilka tygodni temu do naszej redakcji zgłosił się kolejny czytelnik zaniepokojony stanem drogi.

– W okolicy szkoły podstawowej w nawierzchni jest bardzo duża koleina. Niejeden samochód jadący w kierunku Bierawy zahacza o nią. Proszę o nagłośnienie sprawy, bo bardzo łatwo można uszkodzić samochód – napisał Krzysztof.

O problemach związanych z fatalnym stanem nawierzchni drogi informowaliśmy już wielokrotnie. Jeszcze w połowie ubiegłego roku udało nam się dowiedzieć, że jej zarządca planuje kompleksową przebudowę, która potrwa kilka lat (CZYTAJ WIĘCEJ). W pierwszej kolejności wyremontowany zostanie ponad dwukilometrowy odcinek od Brzeziec do Starego Koźla.

– Prace rozpoczną się na wysokości zjazdów w kierunku fermy drobiu w Brzeźcach, a następnie będą prowadzone przez całą długość Starego Koźla aż do wysokości boiska piłkarskiego. Planujemy, że umowa z wykonawcą inwestycji zostanie podpisana w połowie września – informuje Arkadiusz Branicki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

W ramach prowadzonych prac całkowicie przebudowana ma zostać nawierzchnia drogi, w miejscowościach przez które będzie ona przebiegać przebudowane zostaną chodniki. Na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Starego Koźla powstanie też ścieżka rowerowa.

Remont odcinka drogi wojewódzkiej nr 408 będzie kosztował blisko 7,4 miliona złotych. Realizacją prac zajmie się konsorcjum firm Remost z Olesna i Czechanowicz Ekologia i Zieleń z Siemianowic Śląskich. Po podpisaniu umowy wykonawca prac przedstawi plan prowadzenia robót. Najprawdopodobniej na czas remontu droga nie zostanie całkowicie wyłączona z użytkowania, lecz wprowadzony zostanie ruch wahadłowy na przebudowywanych odcinkach.

Skomentuj