Nie zamykaj w domu swoich problemów, porozmawiaj z psychologiem. Infolinia dla seniorów!

1

Pokłosiem pierwszej fali pandemii jest kiepski stan psychiczny wielu osób, zwłaszcza starszych. Wirus Covid-19 spowodował, że społeczeństwo stało się bardziej zlęknione, zagubione i z obawą patrzące w przyszłość. W najgorszej sytuacji są seniorzy, którzy często są pozostawieni sami sobie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił poradnictwo telefoniczne dla osób starszych.

Pandemia rozszalała się na dobre, jej skutki będą zapewne odczuwalne jeszcze długo po jej wygaśnięciu. Niestety najgorzej znoszą obecną sytuację seniorzy, którzy zamknięci, odizolowani we własnych domach, są już od kilku miesięcy. Nawet jeśli wychodzą, to wciąż pozostają w poczuciu ogromnego zagrożenia. To bardzo negatywnie przekłada się na kondycję emocjonalną, powodując często depresję, chroniczny smutek, ogromny stały lęk o swoje życie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej stale monitoruje sytuację osób starszych w naszym mieście. Terapeuci zajęciowi i kierownicy wykonują telefony do seniorów, kontrolując ich dobrostan psychiczny. W ten sposób sprawdzamy, jak funkcjonują osoby, które jeszcze nie powróciły do korzystania z usług MOPS. Poza tym zwracamy uwagę na naszych seniorów, gdy przychodzą odebrać posiłek na wynos. Z tego źródła pozyskujemy informacje, jaki jest stan psychiczny osób starszych – mówi Danuta Ceglarek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

W rozwiązaniu tej trudnej sytuacji życiowej mogą pomóc specjaliści z dziedziny psychologii. Na terenie województwa opolskiego uruchomiono bezpłatne konsultacje psychologiczne przeznaczone dla seniorów i ich rodzin. Szczegółowe informacje można uzyskać TUTAJ.

Dodatkowo uruchomiono specjalną infolinię: 509 456 581, 509 456 578

Kontakt z psychologiem możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 22:00. Udzielane porady są bezpłatne.

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj