Nie na każdy piec otrzymasz dotację. To musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek

0

Już w przyszłym tygodniu będzie można pobrać aktualne wnioski o dotację do zakupu nowego kotła i urządzeń wykorzystujących źródła odnawialne. Zanim jednak złożymy wniosek, warto zapoznać się z wymogami jakie musi spełnić piec, abyśmy otrzymali na niego dotację.

Uchwała radnych miejskich zwiększającą kwoty dofinansowań do wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne wchodzi w życie 23 października. Jednak urzędnicy dokonywali kontroli dotychczasowych starych kotłów dużo wcześniej. Takie działania są niezbędne, aby otrzymać dofinansowanie. Urzędnicy sprawdzali, czy osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe faktycznie korzystała dotychczas z nieekologicznego kotła.

– W ten sposób wyszliśmy naprzeciw potrzebom osób wymieniających ogrzewanie. Kontrole przeprowadzaliśmy zanim ustawa weszła w życie, aby mieszkańcy zdążyli przed największymi chłodami przygotować się do zmian związanych z wymianą kotłów – mówi Gabriela Helbin-Golasz, kierownik wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w urzędzie miasta.

Jak informują urzędnicy, już kilkunastu mieszkańców miasta planuje wymianę kotła na ekologiczny. Dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje do pieców typu ekogroszek. Jednak zanim wybierzemy piec warto zapoznać się z wymogami, jakie musi spełnić ekologiczny kocioł.

– Nowoczesne źródło ogrzewania powinno spełniać kilka wymogów. Kotły muszą posiadać certyfikat zgodności z obowiązującą normą wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą i spełniać wymagania klasy 5 lub wyższej określone w normie. Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą nie może być wcześniejsza niż 5 lat licząc od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, powinny być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nie mogą posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie, muszą być dedykowane do spalania określonego rodzaju paliwa i wszystkie te cechy muszą być potwierdzone dokumentacją kotła lub z niej wynikać. Wszystkie źródła ciepła muszą posiadać certyfikat CE, wszystkie zamontowane urządzenia muszą być fabrycznie nowe – wylicza Gabriela Helbin-Golasz.

Kierownik wydziału podkreśla, że nie ma wyjątków jeśli chodzi o ruszt awaryjny stosowany w piecach. Mimo, że w piecach wysokiej klasy często jest on już zamontowany, to jednak należy poszukać takiego modelu, który nie będzie go posiadał. W przeciwnym wypadku nie otrzymamy dotacji.

– Z naszej strony, gdy piec ma ruszt awaryjny to po prostu nie spełnia warunków dotyczących niskiej emisji. Niestety często używany jest do spalania rzeczy nieprzeznaczonych do tego celu – dodaje Gabriela Helbin.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup pieca warto skontaktować się z wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa i zapytać, czy wybrany przez nas kocioł będzie kwalifikował się do dofinansowania. Aktualne wnioski na dotację będzie można pobrać już od poniedziałku na stronie urzędu miasta.

Skomentuj