Nie ma nadziei na spadek cen nieruchomości. W Kędzierzynie-Koźlu brakuje mieszkań na wynajem i sprzedaż

12

Jeszcze cztery lata temu rynek nieruchomości wyglądał zupełnie inaczej. Mieszkańcy miasta mieli wybór, jeśli chodzi o wynajem mieszkań, ale również o kupno. Dom kiedyś można było kupić w cenie obecnie przeciętnego mieszkania. Najgorsze jednak jest to, że mieszkań na wynajem, czy kupno praktycznie nie ma.

Pandemia, a obecnie wojna w Ukrainie, wiele zmieniły na rynku nieruchomości. Obecnie w zasadzie wszystkie mieszkania oferowane na rynku znajdują swoich nabywców. Coraz szybciej rosnące ceny materiałów budowlanych przekładają się na wzrost kosztów budowy, to znacząco wpływa na planowane inwestycje.

Wojna na Ukrainie miała znaczący wpływ na to, co dzieje się na naszym rynku nieruchomości. Wszystko jest wynajęte i dużo mieszkań się posprzedawało. Mało mieszkań się buduje, nie mamy na tyle inwestorów, którzy, by mogli nieco poprawić tę sytuację. Tak więc nie wygląda to u nas za ciekawie – mówi Sebastian Szymoniak, dyrektor oddziału Investor Nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu.

Niestety, nie ma działek, nawet jak znajdzie się inwestor, to ceny są za wysokie. Dużo ludzi dzwoni do mnie do biura i pyta o mieszkania, niestety nie jestem w stanie im pomóc. Większość ludzi szuka tych mieszkań, których jest najmniej, czyli zlokalizowanych na pierwszym, drugim, maksymalnie trzecim piętrze. Parter jak już, to wysoki. Najdroższe mieszkanie w mojej ofercie warte jest 990 tysięcy i jest to apartament 150 metrowy. Niestety nie ma zainteresowania tak drogimi mieszkaniami w naszym mieście. W tej cenie często można już postawić domek gotowy do zamieszkania. Najtańsze mieszkanie to są kawalerki, na przykład 20- metrowa za 108 tysięcy złotych. Domów mamy niewiele, zaledwie kilka – dodaje Sebastian Szymoniak.

Największą popularnością wśród mieszkańców Kędzierzyna-Koźla cieszą się mieszkania na osiedlu Pogorzelec, najgorzej sprzedają się mieszkania w Koźlu, wyjątkiem jest osiedle Koźle Zachód.

Jeszcze cztery lata temu mogliśmy kupić kawalerkę Kędzierzynie-Koźlu za około 60 tysięcy złotych, teraz ceny takich lokalów oscylują w okolicy 110 tysięcy złotych. Jak oszacowują eksperci, nie zapowiada się na spadek cen nieruchomości. Nie zatrzyma tego nawet nieco spadający popyt w związku z podniesieniem stóp procentowych wpływających na wysokość rat. Tak więc w najbliższym czasie przewidywany jest dalszy wzrost cen nieruchomości.

12 KOMENTARZE

 1. Ludzie czas się ogarnąć, komuna się dawno skończyła. To nie państwo czy miasto ma wszystkim zapewnić mieszkanie. Trzeba się uczyć, potem znaleźć dobrą pracę i się czegoś dorobić. Jak się kończy żaka żeby pracować w maku to nic dziwnego że człowieka nie stać na kredyt ani wynajem. Mamy kapitalizm. Od wielu lat

 2. A w CISOWEJ chca wysiedlic polowe mieszkancow z osiedla Powodzian do konca roku!czyli miasto musi dysponowac zasobem mieszkaniowym dla minimum 40 rodzin….tajemnica pozostaje kto polozy ŁAPE na teren po wyburzonych lokalach w Cisowej

 3. No i mamy sedno prawdy!!! Miasto nie buduję mieszkań ani nie remontuje starych kamienic, inwestorów z dużą kasą brak a jak już się pokaże to nie ma przygotowanych działek i żadna bzurna strategia tu nie pomoże.

 4. Każdy facet powinien podjąć próbę zbudowania domu dla siebie.

  Bądź jak Rychu zbuduj własną willę !

  Miasto nic nie musi, nie jest od rozdawania mieszkań, owszem jakieś zasoby socjalne dla inwalidów, garstki emerytów być powinny. Niezaradnym życiowo można coś zapewnić ale na takim poziomie, by zmądrzeli i doszli do chęci radzenia sobie samemu.

 5. Naprawdę chciałbym zobaczyć jak te wszystkie cwaniaki pieprzące o „radzeniu sobie samemu” i „budowaniu mieszkania” robią to przy średnich zarobkach rzędu 4100 brutto…

 6. Jest bardzo prosty sposób na to, aby ceny mieszkań dalej i szybciej rosły.😕

  Należy ogłosić że:
  – „Za zgodą i na gorącą prośbę tubylców, Matołkowem PO wsze czasy będzie rządzić PełO. Na przemian z PO-przednikami , jeszcze bardziej CZERWONYMI”
  😳

  Od razu ceny mieszkań POlecą w górę – z szybkością sowieckiej rakiety.😆

  No chiba, że w miarę szybko będą wyłapane i PO-zamykane.
  Te ….. 🙄…… – czywiście.
  W miejsce kropek można wstawić stosowne wyrazy😎

 7. Spekulanci z biur nieruchomości napędzili spiralę cen, tak, oni są winni. Gdyby ten głos dotarł do prezesa i premiera to pewnie zmusili by podłych kapitalistów chcących zedrzeć z pracowitych Polaków ostatnią koszulę do obniżki spekulacyjnych cen. Komuna świetnie sobie radziła z wszelkiej maści spekulantami.

  Nie daję wiary, że inflacja jest działem Glapińskiego z NBP, w TVP podano, że inflacja jest sprawką Putina. Drożyzna i drogie mieszkania drożejące z miesiąca na miesiąc, tak, że Polacy nie maja już gdzie mieszkać, bo bogacze kupują po kilka mieszkań i trzymają pustostany, to wina Putina. To on wagonami dostarcza do polski gotówkę drukowaną na Kremlu, śle całymi wagonami pod węglem. Jeszcze kwartał temu tak robił Donald Tusk, bo wcześniej on odpowiadał za rozpędzenie inflacji, a przed Tuskiem winna była Unia Europejska i jej polityka energetyczna odejścia od paliw kopalnych.

  A teraz Wy, inteligencjo miejska podpowiedzcie mi kto z nich tak naprawdę napędził inflację? Jakieś pomysły? No przecież nie stand uper Glapiński !

 8. W Koźlu, nieopodal Urzędu Miasta stoi budynek do remontu. Pomieścił by dużo mieszkańców. Trzeba by jedynie kasę na remont, nie na bzdurne koziołki i inne dyrdymały.

  • Jeżeli masz na myśli ceglaną ruderę bez dachu stojącą na zbiegu ulic Żeromskiego i Łukasiewicza, to jej właścicielem jest prywatna firma. Pomijając tę kwestię przypuszczam, że opisany przez ciebie w zaledwie trzech zdaniach pomysł na rozwiązanie problemu mieszkaniowego polegałby na sfinansowaniu przez Gminę (czyli przez wszystkich jej mieszkańców) remontu tej rudery za wiele milionów złotych i oddaniu mieszkań w najem niezamożnym mieszkańcom naszego miasta, oczywiście z niewielkim miesięcznym czynszem. Po roku czy dwóch każdy z najemców złożyłby wniosek o wykup lokalu z 50 proc. bonifikatą i rozłożeniem na raty pozostałej kwoty. W ten sprytny sposób bez ponoszenia kosztów remontu i za pół ceny każdy niezaradny najemca stałby się zaradnym właścicielem mieszkania.

Skomentuj