Kolejny raz w wigilię Wszystkich Świętych ulicami Kędzierzyna-Koźla przeszedł Orszak Świętych. Jego uczestnicy nie ukrywają, że to ich kontestacja wobec narzucanego wszem i wobec Halloween.

Najpierw uczestnicy orszaku wzięli udział we mszy świętej w kościele św. Eugeniusza de Mazenoda na Pogorzelcu. Następnie ulicami miasta w radosnym i rozśpiewanym orszaku  przeszli do kościoła św. Mikołaja w Śródmieściu. Tam wspólnie się modlono.

3 KOMENTARZE

  1. Trochę nierozumiem sensu istnienia takiego pochodu w obecnej formie. Najwięcej o święcie Halloween mówią jego kontestatorzy, z kościołem katolickim i starszymi ludźmi na czele. Większość tego grona nie ma zazwyczaj bladego pojęcia o Halloween, a to co wiedzą – jest zaledwie namiastką całości lub przemieloną papką stworzoną jako przekaz dnia przez innych ignorantów lub cyników. Jakoś nie dostrzegam wmuszania w ludzi święta Halloween. Jest obecny w przestrzeni publicznej? No cóż. Kościół katolicki też jest, mimo iż nie wszystkim się to podoba. Zachodnie zwyczaje, kultura czy marki również widoczne są na naszych ulicach, w dodatku bardzo chętnie są na nie zapraszane. Poza tym, polska tradycja jest przepełniona najróżniejszymi naleciałościami pogańskimi oraz wieloma wpływami innych kultur, o których najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Jeżeli ktoś nie ma ochoty świętować Halloween – nie musi. Nie ma potrzeby częstować osoby chodzące od domu do domu chcące dostać cukierka, tak jak i nie ma potrzeby zapraszać do domu księdza podczas kolędy czy Świadków Jehowy gdy zapukają do domostwa. Halloween staje się popularniejsze, ale nie widzę by osoby celebrujące to święto bawiły się w czary czy magię, o satanizmie nawet nie wspominając. Halloween ma korzenie pogańskie, ale na litość – zastanówcie się ludzie, ile elementów naszej kultury ma takie korzenie! Jeżeli jesteście wierzący a zarazem wierzycie w magię – w takim wypadku to z Wami jest coś nie tak. Nie ma absolutnie NIC złego w zorganizowaniu imprez Halloweenowych. Z resztą w żaden sposób nie kłócą się one z tradycją Wszystkich Świętych.

  2. I czym ta parada osób w komicznych przebraniach i w oparach kadzidła różni się od parady halloweenowej? Co ci czarni panowie mają na głowie? Zamiast tych baniaków z pomponem mogliby mieć dynie i tylko tym się różnią. Kościół nie znosi konkurencji w dziedzinie czarów.

Skomentuj