Nauka, biznes i samorząd spotkały się na gruncie innowacji. Za nami konferencja w Zakrzowie

3

Kryzys powoduje, że musimy szukać rozwiązań alternatywnych. Tak dzieje się w biznesie ale i w samorządzie. Nowatorskie projekty będą szczególnie premiowane w nowym okresie programowania i warto się do nich dobrze przygotować. W Zakrzowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa. Naukowcy, eksperci oraz samorządowcy rozmawiają o pomysłach, pieniądzach i związanej z tym konkurencyjności na rynkach.

Konferencję otworzyli prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Filip Grzegorczyk, wiceprezes zarządu Bogdan Tomaszek, a także członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza i wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman. Wśród zaproszonych gości znalazła się także prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

– Szukamy alternatywnych rozwiązań energetycznych oraz organizacyjnych funkcjonowania urzędu czy biznesu. I w tym czasie musimy wykorzystać wiedzę ekspertów i naukowców. Jesteśmy stosunkowo młodym samorządem, a mimo to wprowadzaliśmy wiele elementów innowacyjnych, w samorządzie też to można robić i na przestrzeni ostatnich lat moglibyśmy wymienić wiele takich pomysłów chociażby w ochronie zdrowia, w dziedzinie diagnostyki czy kardiologii nasz powiat wprowadzał najnowocześniejsze rozwiązania. Natomiast przykładem innowacyjności są z pewnością duże firmy, jak Grupa Azoty, gdzie tych innowacji jest sporo dzięki pomysłom naukowców – mówił wicestarosta Józef Gisman.

Innowacje mamy wypisane nie tylko na sztandarach i w strategię, ale faktycznie te innowacje realizujemy. Chodzi o to, aby różne pomysły i idee przekładać na produkty, które następnie sprzedajemy naszym klientom. To jest nie tylko coś, co jest napisane na papierze. To jest coś, czym cała Grupa Azoty żyje – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

– My jako samorząd województwa stwarzamy ramy, strategie o której będziemy tu dzisiaj mówić i którą przedstawi dr Bogdan Tomaszek, a rozwinie dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Tomasz Hanzel. Wartość projektów wsparcia biznesu, które przygotowujemy szacowane są na 450 mln zł. Jak na województwo opolskie nie są to małe pieniądze, trzeba je mądrze wykorzystać. Naszą rolą jest, by te pieniądze trafiły we właściwe ręce, nie jest to łatwe zadanie, bo innowacyjność o czym wiedzą przedsiębiorcy, nie jest łatwą materią. Cieszę się, że są z nami przedstawiciele uczelni wyższych z województwa, trudno wyobrazić sobie rozwój bez świata naukowego – zaznaczył Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Jednym z tematów konferencji jest Regionalna Strategia Innowacji Województwa Opolskiego do 2030 roku, ale podczas spotkania sporo będzie się mówiło również o Centrum Badawczo-Rozwojowym jako elemencie systemu wdrażania nowych rozwiązań w dużej firmie. W czwartek (6.10) z kolei jednym z tematów będzie przyszłość przemysłu w regionie.

3 KOMENTARZE

  1. Gdyby wyborcy byli przychylni w powiecie dla PiS, to mieli by miód i orzeszki a tak jest figa.
    Spieszcie się z poparciem dla Partii bo Jarosław idzie ( raczej pojedzie ) na operację.
    Kulczyk też miał operację i się nie obudził.

  2. Grupa Azoty ZAK przoduje w regionie pod względem rozbudowy i modernizacji.Reporter KK24 mógłby kiedyś za zgodą zarządu odwiedzić nasz zakład i napisać o tym artykuł z dobrymi zdjęciami.Niech się ludziska w powiecie dowiedzą jak dobrze funkcjonuje ZAK,bo często krytykują bezsasadnie .
    Tak Rychu,rozwój zawdzięczamy w dużej mierze rządowi PiS bo za PO to tylko zające i sarny sprawiały że coś się działo na terenie zakładu.Jeszcze niech miastem PiS zacznie rządzić i będzie dobrze,niech mieszkańcy zrozumieją że przez Nowosielską i jej ludzi miasto dużo traci,przez politykę antyPIS-owską.

    • A czy ja krytykuję PiS? NIE, PiS to dobra Partia, warto być jej członkiem, a bycie członkiem wysuniętym na czoło jest NAJLEPIEJ.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj