Nauczyciele z placówek prowadzonych przez miasto dostaną podwyżki

21

Jeszcze we wrześniu wzrosną pensje nauczycieli z Kędzierzyna-Koźla. Na wczorajszej sesji rada miasta przeznaczyła na to w tegorocznym budżecie 1,5 mln zł.

Rozporządzenie ministerialne w sprawie obowiązkowych podwyżek weszło w życie zaledwie kilka tygodni temu. Niestety w ślad za tym nie poszły odpowiednie pieniądze. Rządowa subwencja pokryje niewiele ponad połowę tej kwoty.

W trybie awaryjnym miasto musiało znaleźć w budżecie resztę pieniędzy i wprowadzić zmiany w swoich finansach, co może mieć wpływ na realizację planowanych inwestycji.

– Jestem za podwyżkami, nauczyciele powinni lepiej zarabiać. Samorządy nie mogą być jednak tak zaskakiwane nagłymi zmianami przepisów do natychmiastowej realizacji, zwłaszcza pod koniec roku budżetowego – uważa Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

21 KOMENTARZE

 1. Spokojnie Pani prezydent, może w końcu zacznie Pani właściwie i oszczędnie zarządzać publicznymi pieniędzmi, bo wcześniej niestety tak nie było, najlepszym przykładem jest niegospodarność przy budowie wodnego oKKa, a teraz skomlenie że braknie pieniędzy na inne inwestycje.

   • 1. Przywrócili wiek emerytalny 60 i 65
    2. Obniżyli podatek dochodowy od osób fizycznych z 18% na 17%
    3. Wprowadzili JPK – wyłapywane są f-ry oszukańcze na wyłudzanie VAT
    Dało to przychody kilkanaście mld zł więcej do budżetu.
    4. Podwyższyli pensję minimalną, wyciągnęli z nędzy rodziny wielodzietne
    programem 500+ nie podwyższając podatków ani nie zaciągając
    nowych długów.
    5. Nie zgadzają się na LGBT, „rodziny” homoseksualne, seksualizację dzieci.
    6. Zwolnili z podatku dochodowego osoby do 26 roku życia
    7. Nie zgadzają się na imigrantów islamistów
    8. Dobrali się do d..y nietykalnej kaście sędziowskiej
    9. Wprowadził niedziele bez handlu (jak w Niemczech)
    10. Jest najniższe bezrobocie od 1989 roku
    11. Wprowadził split payment – mechanizm podzielonej płatności VAT-u
    nie da się wydać na swoje wydatki tylko jest kierowany do Skarbu
    Państwa

    Pozostaję z szacunkiem

    • @Alina, należy jeszcze dodać że waloryzacja emerytur i rent teraz wynosi średnio 70 zł (netto), nie tak jak za rządów PO/PSL 4, 25 zł (netto). Poza tym trzynastka dla emerytów i rencistów, 500+ dla niepełnosprawnych które już będzie od października, 300+ wyprawki dla uczniów, przywraca transport lokalny w małych miejscowościach i na wsiach, otwiera pozamykane posterunki policji, i tak można wymieniać jeszcze długo.

     Teraz pytanie do @Mieszkaniecodkdok, co zrobiła PO/PSL przez 8 lat rządzenia, czekam ….

    • Ad 1. Brawo! Emeryci będą dłużej zdychać za te głodowe emerytury – może jeszcze nie teraz, ale za parę lat się zacznie. No ale szczerbaty srebrny staruch będzie już wtedy w mauzoleum, więc co tam…
     Ad 2. Świetnie! W kieszeni zostanie dycha, a za to zapłacisz 200 więcej za ZUS. No i jakoś te obiecane 8000 zł kwoty wolnej od podatku umknęło…
     Ad 3. Podaj dane – ile niby wyłapali?:) Dziwne, że Banasia i jego burdelowych oszustw nie wyłapali:)
     A 4. No tak, nie podwyższyli podatków, tylko wprowadzali nowe „daniny”.
     No i jeszcze zapomniałaś dodać, że dzięki „pińcet plus rodziny mogo tera pić gorzoła a nie jabole”. Brawo!
     A 5 Ojej, to straszne! Ta wstrętna seksualizacja! Czy teraz w przedszkolu Jasiu dostanie po łapach, bo dotknął siusiaka przy sikaniu? A fe! A ty, Alinko, piczy nie myj, bo to jeszcze kogoś zgorszy!
     Ad 6 Szkoda, że nie wszystkie osoby, tylko te na etacie, ale o tym już się nie mówi…
     Ad 7 Ty islamisty pewnie byś nie poznała, nawet jakby miał na to na czole napisane. A tak przy okazji – golisz się, Alinko, pod pachami? A wiesz, że islamiści tak robią? Mają tak religijnie narzucone. Może ty się boisz konkurencji?!
     Ad 8 Mówisz o farmie troili sprzymierzonej z ziobrowskim MS?
     Ad 9 Ojej, jak w Niemczech? To się nie godzi! Niemcy to zło!
     Ad 10 No tak, bo wszyscy albo wyjechali, albo pracują na czarno, albo po prostu skończył im się okres „dóbr” z pośredniaka, więc nie ma ich już w statystykach. No ale jak to pięknie brzmi – a ciemny lud jak zwykle to kupi…
     Ad 11 Tak naprawdę nie masz pojęcia, co to jest split payment, prawda?:)

     • Ad 1. Teraz pracownik jest bardziej wolny bo może (ale nie musi) przejść na emeryturę wcześniej. Kto chce niech pracuje do 67 lat. Z punktu widzenia państwa (przy dzisiejszej emeryturze liczonej kapitałowo) koszty są takie same. Dłużej wypłaca się mniejszą albo krócej większą emeryturę – to na jedno wychodzi.
      Ad 2. Obniżenie podatku o 1 punkt procentowy (tj obniżenie podatku o 5,6 %) z 18% na 17% daje przy poborach 4000 zł zmniejszenie podatku o 40 zł a nie jak demagogicznie mówisz o dychę.
      Ad 3. Przy Jednolitym Pliku Kontrolnym nie chodzi o „wyłapywanie”
      ale o automatyczne wykrywanie faktur kosztowych które nie mają „pary” w innej firmie jako przychód. Eliminuje to możliwości oszustw tzw. „lewych” faktur. Daje to w efekcie dodatkowe dochody Budżetu.
      Na rok 2020 pozwoli to pierwszy raz zrezygnować z deficytu i nie zadłużać dodatkowo naszych dzieci i wnuków.
      Ad 4. A jakież to „daniny” wprowadził PIS?
      Ad 5. Dla mnie są to rzeczy ważne. Nie jestem wojującą lewaczką.
      Ad 6. PIS to nie Korwin, tego nie obiecywało. Trzeba było głosować na JKM.
      Ad 7. Wystarczy mi uciążliwość obcowania z naszymi, ale jednak nigdy nie zasymilowanymi, Romami. Mniejszość islamska to Romowie do kwadratu a może i do sześcianu.
      Ad 8. Przez trzydzieści lat nowych czasów samorząd sędziowski usunął z zawodu tylko kilka osób. To, choćby tylko statystycznie, świadczy o tym, że to sitwa.
      Ad 9. Z Niemiec trzeba brać to co dobre – prywatne kasy chorych (Tusk obiecał i się wycofał), media publiczne finansowane przy rachunku za prąd ale z dostępem wszystkich partii z parlamentu w procencie wyniku wyborczego, no i właśnie wolne od handlu niedziele.
      Ad 10. No comments
      Ad 11. Split Payment – płatność podzielona – na kontach firmowych w bankach przymusowo założono subkonta na które płacący zobowiązanie za f-rę Vat-ową może (a niedługo będzie musiał) przekazać kwotę VAT-u. Firma środki z konta Vat-owego może wykorzystać tylko do zapłaty VAT-u za swoje zobowiązania lub za zobowiązania na rzecz Skarbu Państwa.
      Blokuje to sytuację w której całe środki się z firmy wyprowadza i nie ma z czego zapłacić podatków i Vat-u.
      PS
      12. Niedługo wejdą kasy fiskalne online (pewnie nie masz pojęcia co to jest, prawda?:)
      Serdecznie pozdrawiam myślących

   • Fajnie jest jak się radnym emerytem z wypłacaną emerytura i jest się zatrudnionym na całym etacie.
    Wtedy bankowo kasa pasuje i jest OK. Dobrze też jest być radnym i członkiem rady nadzorczej w spółkach miejskich. Wtedy sumuje się dieta radnego, dieta członka rady nadzorczej i zasłużona emerytura.
    Jak tak jest to wtedy zarząd, prezydent i rada sprawniej działa i głosowania są prawie jednomyślne, a opozycja jest tylko w tle i potrzebna jest jak kwiatek do futra.

Skomentuj