Podczas Wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji wyróżniono 344 nauczycieli oraz dyrektorów szkół z całego województwa opolskiego. Za jakość swojej pracy w tym gronie znalazło się aż 18 nauczycieli ze szkół prowadzonych przez starostwo powiatowe. W grupie nagrodzonych jako jedyny znalazł się samorządowiec - Paweł Masełko, były dyrektor szkoły i nauczyciel, a obecnie starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
W tym roku uroczystość odbyła się w Oleśnie i miała swój podniosły charakter. Najlepsze życzenia nauczycielom przekazali: wojewoda opolski Sławomir Kłosowski oraz Opolski Kurator Oświaty Michał Siek.
- Taki skok jaki został przez państwa wykonany w drodze do informatyzacji szkół, do szerokopasmowego, szybkiego internetu, to był skok śmiało można powiedzieć cywilizacyjny. Zdaliście państwo egzamin. Młodzież kształciła się w najlepszych warunkach, nawet w tych trudnych momentach pandemii. A państwa postawy prospołeczne były godne pozazdroszczenia, szczególnie wtedy, kiedy poświęcaliście swój prywatny czas, nawet kosztem rodziny. To wy potrafiliście utrzymać tę młodzież na wysokim poziomie edukacyjnym w trudnych czasach nauczania zdalnego – mówił wojewoda i podkreślił, że przed nami kolejne wyzwania.
Po przemówieniach nadszedł czas na wręczenie wyróżnień.
Starosta Paweł Masełko odebrał medal Komisji Edukacji Narodowej. Był jedynym samorządowcem w tym gronie. Wcześniej jako niezwykle aktywny nauczyciel I LO w Koźlu inicjował i podejmował wiele przedsięwzięć wykraczających poza jego podstawowe obowiązki, których efektem było podniesienie jakości pracy szkoły. Był przewodniczącym zespołu przedmiotowego, pracował w obszarze promocji szkoły, współpracował z instytucjami zewnętrznymi takimi jak: Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Młodzieżowa Rada Miasta, MOK, MOPS. Współdziałał również z Uniwersytetem Opolskim oraz z Uniwersytetem w Ołomuńcu. Był także organizatorem VII edycji konkursu wiedzy o Kędzierzynie-Koźlu. W latach 2018-2021 jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu był inicjatorem i realizatorem mikroprojektu Euroregionu Pradziad ,,Spotkajmy się”. Szkoła pod kierunkiem dyrektora dwukrotnie wzięła udział w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna Tablica”.
Złoty Krzyż Zasługi odebrała Urszula Więcek, był już wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. W związku z reformą kształcenia w zawodach, wprowadzoną w 2012 roku, poczyniła szereg kroków żeby stworzyć warunki do realizacji nowej podstawy programowej. Z jej inicjatywy doszło do uczestnictwa w wielu projektach, dzięki którym szkoła wzbogaciła się o liczne pomoce dydaktyczne oraz dodatkowe zajęcia, miedzy innymi: „Innowacyjna Szkoła Zawodowa” „Sieć współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej”, „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy”, „Kreatywna Szkoła Dekoral”. W 2017 r. podpisała porozumienie o współpracy z firmą Multiserwis, które zaowocowało sukcesem na skalę kraju. Wprowadziła innowację „Mały Menadżer”, we współpracy z firmą Multiserwis, OCRG i RZPWE, w ramach której 13. uczniów klasy IV Technikum Budownictwa uzyskało nowy, dodatkowy zawód – Monter izolacji przemysłowych i jednocześnie gwarancję zatrudnienia uczniów w firmie Multiserwis na stanowiskach kierowniczych. Sukces ten był przedstawiany jako przykład dobrej współpracy szkoły z przedsiębiorstwem na posiedzeniu Rady Dyrektorów przy MEN.
Nagrodę Opolskiego Kuratora Oświaty odebrała Maria Staliś, obecna dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. W swojej pracy promującej szkołę dostosowywała ofertę edukacyjną do zmieniających się warunków rynku pracy, wprowadziła do oferty kształcenia w technikum kolejne nowe zawody, które z powodzeniem realizują nabór: technik programista (2019/2020), technik transportu kolejowego (2020/2021). Jako świetny menager szkoły pozyskiwała środki finansowe i sukcesywnie przeprowadzała wiele remontów w infrastrukturze szkolnej (stałe polepszanie warunków lokalowych i materialno-technicznych dla procesów szkolnych i społecznych: termomodernizacja budynku A, remont węzła sanitarnego przy sali gimnastycznej, remont węzła sanitarnego dla pracowników, remonty i dostosowywanie sanitariatów do potrzeb osób niepełnosprawnych). W zakresie edukacji szkoła kierowana przez nią może pochwalić się wieloma ogólnopolskimi i wojewódzkimi osiągnięciami.
Złoty Krzyż Zasługi odebrała Urszula Więcek (ZS nr 1).
Srebrny Krzyż Zasługi odebrał Zbigniew Romik, nauczyciel ZS nr 1.
Medal Złoty za Długoletnią Służbę odebrali: Zofia Haliniak (I LO), Grażyna Kochalska (II LO), Jadwiga Kossala (II LO), Gerard Murlowski (ZS nr 1), Ryszard Wiśniowski (II LO).
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę odebrali: Monika Michaliszyn (II LO), Grażyna Raczyńska (ZS nr 1). Medal brązowy - Anna Kolasa-Kurek (II LO).
Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrali: Paweł Masełko (I LO oraz PSP nr 5), Magdalena Chylińska (I LO), Katarzyna Iskra-Kiecana (II LO), Danuta Łuczak (ZSTiO). Bernard Baron (ZSTiO). Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki odebrali: Urszula Więcek (ZS nr 1) oraz Jadwiga Kossala (II LO).
Nagrodę Opolskiego Kuratora Oświaty odebrała Maria Staliś (ZSTiO).
Nauczyciele z Kędzierzyna-Koźla z nagrodami i medalami od wojewody i Opolskiego Kuratora Oświaty
- 21.10.2022 07:48
Napisz komentarz
Komentarze