Nauczyciele przetestowani pod kątem koronawirusa. Niepokojące dane z województwa opolskiego

3

Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało akcję testowania nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół pod kątem koronawirusa. W całym kraju badaniu poddano ponad 136 tysięcy osób, a pozytywny wynik uzyskało 2591 osób, co stanowi 2 proc. wszystkich przebadanych. Niepokoi wynik odnotowany w województwie opolskim, gdzie pozytywny wynik uzyskało 4 proc. badanych.

Najchętniej badaniu poddawali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 %), podkarpackim (85%) i zachodniopomorskim (83 %) oraz lubelskim, lubuskim i łódzkim (81%). Najmniej chętnie poddawały się badaniu osoby w województwach: podlaskim (72%) i opolskim (71%).

Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Zapotrzebowaniu na testy zbierano za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Natomiast Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z danych przesłanych przez opolski sanepid wynika, że w naszym regionie koronawirusa potwierdzono aż u 4 proc. badanych. – Informuję, że na terenie województwa opolskiego chęć udziału w bezpłatnych i dobrowolnych badaniach zadeklarowało ogółem 4736 osób, spośród których 3382 osoby zgłosiły się do pobrania wymazów (71%). Dodatnie wyniki badań stwierdzono u 4% badanych – poinformowała Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Opolu.

3 KOMENTARZE

  1. Kasa na te testy to pieniądze wyrzucone w błoto. Jak zrobienie testów wpłynęło na zmniejszenie pandemii? Powinni szczepić nauczycieli, a nie bawić się w testowanie. 136 tyś nauczycieli przetestowanych, policzcie sobie skoro jeden test kosztuje z 300zł – ile kasy poszło …

Skomentuj