Nasze szkoły średnie wybierają też uczniowie spoza regionu. Aurelia Stępień gościem Studia KK24.pl

16

Szkoła branżowa, technikum czy może jednak liceum ogólnokształcące? Wkrótce szkoły podstawowe opuszczą nowi absolwenci, przed nimi i ich rodzicami trudna decyzja o wyborze dalszej drogi kształcenia. Okazuje się, że szkoły w średnie w Kędzierzynie-Koźlu wybierają nawet uczniowie z innych województw. Gościem Studia KK24.pl jest Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty w starostwie powiatowym:

16 KOMENTARZE

 1. Cały system szkolnictwa to jakaś kpina. Kiedyś były szkoły zawodowe w których przygotowywano uczniów w konkretnych zawodach. Były także technika. Jedne i drugie często były szkołami przyzakładowymi. Burżujstwo dorwało się do koryta i zaczęto masową produkcję licealistów oraz studentów w kierunkach które tak naprawdę niepotrzebnych. Tylko by mogli zasiąść za biurkiem. Zapomniano o fachowcach w konkretnych zawodach którzy utrzymują swą pracą gospodarkę. Nagle zaczęło ich brakować. Od niedawna przypomniano sobie o tym problemie. Gdzieniegdzie zaczęto tworzyć na nowo szkoły nazywając je branżowymi , no bo zawodówka im kojarzy się z minionymi czasami. Zawody (nazewnictwo) również przemianowali jakoś tak dziwacznie, a z tym wiąże się system nauczania. Same zawody też są nie atrakcyjne. Zamiast kontynuować coś co funkcjonowało i ewentualnie wdrożyć małe poprawki – no bo czas idzie do przodu to woleli to wszystko zniszczyć. I stąd są te efekty. Zapomnieli również o dorosłych którzy by chcieli poprawić swoje wykształcenie. I tak np. skoro mamy tzw. budowlankę to czemu nie wykorzystać jej także w innych dziedzinach budownictwa i nauczać w technikum młodzież oraz dorosłych w kierunkach budownictwo wodne, drogowo-mostowe… W Azotach kierunek dla młodzieży i dorosłych np technik mechanik maszyn roboczych… Czyżby był nadmiar fachowców w tych dziedzinach ? Naucza się w Sławięcicach hotelarzy czy mają tu na miejscu pracę ? Podobnie jest z zawodami żeglugowymi i chemicznymi. A dorośli nie mają gdzie podnieść swych kwalifikacji i wykształcenia. Więc gdzie tu jest atrakcyjność i tzw. oczekiwanie rynku pracy ? A same Kędzierzyn-Koźle się zwija z powodu coraz mniejszej liczby miejsc pracy… Jeśli nadal Władza będzie ślepa to czeka Nas niewesoła przyszłość !

   • Czekałem na ciebie podszywaczu. No cóż skoro lubisz kopać rowy zamiast się uczyć i tylko udajesz (lecz to by był idiotyczny żart jednorazowy) a ty jesteś regularnym debilem (bo ty sobie wziąłeś za obowiązek wręcz dokuczać mądrzejszym od siebie i to w prostacki sposób). No cóż i tacy żyją wśród nas. Przy drogach polnych często są zasypywane rowy przez rolników zajmij się tym a komputer lepiej przekaż komuś mądrzejszemu bo tobie to nie wychodzi. Idź kop swe rowy i nie zawracaj więcej głowy !

 2. Ja jako absolwent technikum z KK mogę powiedzieć, że nie były to złe szkoły. 3 dyrektorów, 1 członek zarządu, kierowników nie zliczę, a i to z 1 klasy nie szkoły.

 3. W kozielskiej szkole podstawowej, w czasach gdy do niej uczęszczałem, był nauczyciel muzyki, który stosował na nas, uczniach, regularną przemoc fizyczną i psychiczną. Poruszyłem ten temat pod tym artykułem, w kontekście aktualnie nagłośnionej przez media sprawy stosowania mobbingu na studentach aktorstwa przez ich nauczycieli. Opisałem sytuację szeroko, odnosząc się do konkretnego czasu i używając konkretnych nazwisk, ale kaka24 oczywiście się ob$rała i nie puściła komentarza.
  A wy, drodzy kędzierzanie i koźlanie, jakie macie wspomnienia ze szkolnego dzieciństwa?

  • Muzyka była przedmiotem artystycznym a wiadome jacy są artyści po prostu trochę szaleni. Pan Heniu nie był taki zły , no może czasem porywczy. A pani K. z plastyki czy z języka polskiego I.K. z sali nr. 18 co nie wyżywała się na uczniach ? A klika nauczycielska po dziś dzień nie istnieje ? Jak kogoś z uczniów nie chcą, nie lubią to się go udu**i – czyli zmowa nauczycieli, zostawienie w tej samej klasie, przeniesienie do innej itd. Niestety ten cichy proceder nadal w polskich szkołach kwitnie. Natomiast ja zawsze będę chwalić grono pedagogiczne z Kofamy. Była to mała ale wspaniała szkoła w której nauczyciela podchodzili do swej pracy z oddaniem. Wyuczyli wielu fachowców których teraz zaczyna brakować. Błąd zrobiona że zlikwidowano tą szkołę.

 4. PANI Aurelio niech Pani ratuje psp 1 w kk.
  Takiego dyrektora jakim Pani była nam rodzicom brakuje .
  Ta szkoła powoli traci swoją tożsamość, historię, wspaniałych nauczycieli, którzy sami odchodzą….
  I to wszystko przez jedną osobę….

 5. Po pierwsze brzydko się Pan nazywa. Po drugie Pani Aurelia nie rapuje.
  Znajdź sobie młody człowieku jakiegoś dilera to Ci porapuje.

 6. Szkoda, że z pobliskiego powiatu strzeleckiego takie kiepskie połączenia komunikacyjne. Gmina Lesnica graniczy z powiatem kędzierzynskim, ake ciężko się tam dostac młodzieży bez prawa jazdy. Może warto pomyśleć o tym żeby czerwone autobusy zahaczyly o Leśnicę, Zalesie itp… Chociaż rano i powrot.

  • Czy masz czym myśleć ? MZK oznacza Miejski Zakład Komunikacji podkreślam miejski a nie wiejski.
   Czemu nie realizuje tą relację PKS Strzelce ? Czemu Nie reaktywowano linii kolejowej Strzelce -Kędzierzyn i dalej w kierunku Kluczborka przez Fosowskie ?

Skomentuj