„Nasz szpital musi działać dwutorowo”. Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ, gościem Studia KK24.pl

8

Niestety, sprawdza się czarny scenariusz i z każdym dniem dowiadujemy się o kolejnym rekordzie zachorowań wywołanych przez wirusa COVID-19. W tej sytuacji mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego obawiają się, że nasz szpital ponownie zostanie w całości przeznaczony dla pacjentów zarażonych. Czy tak może się stać? Jak szpital działa obecnie? Gościem Studia KK24.pl jest Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu:

8 KOMENTARZE

 1. 16 szpitali koordynacyjnych, po jednym w każdym województwie, powstanie w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. – W każdym województwie będzie jeden szpital, który będzie zapewniał kompleksową opiekę, a z drugiej strony pełnił ważną rolę w koordynacji zarządzania ruchem pacjentów – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
  Placówki te mają być ukierunkowane na opiekę nad zakażonym pacjentami i zaangażowane między innymi w koordynowanie ich transportu, a także przepływu między szpitalami w regionie.
  Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:
  – Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu,
  – 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku,
  – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach,
  – Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach,
  – Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie,
  – Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu,
  – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi,
  – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
  – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku,
  – Centrum Medyczne w Łańcucie,
  – 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach,
  – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
  – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach,
  – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu,
  – Szpital w Ostródzie,
  – Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

  Minister zdrowia: one w całości będą zajmowały się leczeniem COVID-19

  i tyle w temacie co ma do gadania i dumanie „szef” ZOZ…

 2. Jest coś, co mi się w głowie nie mieści: jak można w powiecie mającym około (aż!) 100 tys. mieszkańców jedyny szpital wielospecjalistyczny zamienić na covidowy?!! W Opolu jest ich z 7, ze szpitalem wojskowym włącznie, po wyłączeniu ośrodków leczenia chorób onkologicznych i położnictwa!! Liczba ludności powiatu opolskiego to (tylko!) ok. 125 tys. osób. I nikt mi nie wmówi, że był to jedyny wybór bez innej alternatywy! Widzę to, jak obruszają się mieszkańcy Opola, że przy takiej liczbie szpitali w mieście zmuszani są do tego, żeby leczyć ich w K.-Koźlu. Lokalizacja szpitala COVIDOWEGO w Opolu jest tym bardziej godna uwagi, że byłaby w centrum regionu Opolszczyzny, bez wożenia pacjentów, być może w ciężkim stanie, np. z Namysłowa czy Gorzowa Śląskiego, na inny jego „koniec”! W takich sytuacjach czas odgrywa niedocenianą (czasami) rolę.

  Irytuje mnie to, bo mam od dłuższego czasu problem wymagający interwencji chirurgicznej i nieszczęsny wiek (brzydko mówiąc: senioralny 60 lat – dla mnie senior to człowiek po 75 urodzinach, powszechny wiek emerytalny mężczyzn to 65 lat). I jak diabeł świeconej wody boję się tego covidowego izolatorium… Jakoś nie wierzę w 100% sterylność pozostałej części tego szpitala, bo ludziom odizolowanym od bliskich przychodzą różne pomysły do głowy…

Skomentuj