Nasz szpital jednak szeroko otwarty dla pacjentów „covidowych”. Ma aż dwa stopnie zabezpieczenia

3

Oddział Intensywnej Opieki Zdrowotnej w kozielskim szpitalu będzie się skupiał na leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem i „niecovidowych” oraz tych, u których podejrzewa się wirusa COVID 19. Wszystko to będzie miało wpływ na dostępność łóżek szpitalnych dla najbardziej potrzebujących pacjentów.

Na ostatniej nadzwyczajnej sesji rady powiatu, poświęconej kozielskiemu szpitalowi, analizowano  sytuację części zakaźnej szpitala. Zastanawiano się czy, do szpitali specjalistycznych trafiać będą wyłącznie pacjenci zdiagnozowani, czy także pacjenci, u których jedynie podejrzewane jest zakażenie COVID-19. Teraz już wszystko jest jasne.

Od 15 września wszedł w życie nowy podział szpitali do walki z koronawirusem. Placówka w Kędzierzynie-Koźlu jako jedna z dziewięciu w kraju będzie miała status szpitala wielospecjalistycznego. Jest to trzeci, najwyższy stopień zabezpieczenia. Jednocześnie szpital otrzymał stopień pierwszy, a więc będą trafiać do niego także pacjenci z podejrzeniem zarażenia.

Jak na antenie Radia Opole powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na pierwszy poziom zabezpieczenia będą trafiać pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem do czasu uzyskania pozytywnego lub negatywnego wyniku testu. Na trzeci poziom będą trafiać pacjenci wymagający wysokospecjalistycznego leczenia z jednoczesnym rozpoznaniem koronawirusa. OIOM szpitala będzie przeznaczony zarówno dla pacjentów zakażonych koronawirusem, jak i pacjentów „niecovidowych”, oczywiście przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych.

W myśl obecnie obowiązującego zarządzenia, szpital musi dysponować 10 łóżkami intensywnego nadzoru dla pacjentów z koronawirusem. W świetle nowych wytycznych ministerstwa mowa jest natomiast o 10 łóżkach intensywnej terapii. Te pierwsze to łóżka szpitalne mogące znajdować się na każdym oddziale, wyposażone w kardiomonitory i możliwość wspomagania oddychania przy pomocy respiratora. W przypadku łóżek intensywnej terapii konieczne jest specjalistyczne postępowanie i wąsko wyspecjalizowany personel dedykowany pacjentom.

3 KOMENTARZE

  1. Miejmy nadzieje ,że w momencie powrotu restrykcji spowodowanej zwiększoną zachorowalnością na SarsCov2
    szpital i przychodnie będą funkcjonowały normalnie. Czyli ,że społeczeństwo będzie mogło korzystać ze służby zdrowia, że będą ludzie leczeni, a także będą planowo robione zabiegi, operacje, badania.

  2. W praktyce pierwszy poziom zabezpieczeń wyglada nastepujaco… nie przyjmujemy nikogo kto nie ma „covid’a” .. Jeśli ktoś przedrze sie przez pierwszy poziom…. wypychamy go do innej placówki… wykonać:D:D:D:D

Skomentuj