Nasz powiat wzorowo współpracuje z partnerami zagranicznymi. Dostał Opolską Gwiazdę Europy

3

Samorząd otrzymał ją za najaktywniejszą współpracę z partnerami zagranicznymi. To wyróżnienie wręczono tylko czterem powiatom z Opolszczyzny.

Jestem ono przyznawane tym samorządom, które najlepiej wykorzystują pieniądze unijne, są kreatywne i dobrze przygotowują projekty, tak by stworzyć coś, co trudno powtórzyć. Czasem są to mniejsze inicjatywy, które okazują się wyjątkowe, jednak częściej duże inwestycje nakierowane na rozwój powiatów, przez co w sposób oczywisty zyskują sami mieszkańcy. Najlepszych dostrzegł Urząd Marszałkowski i nagrodził podczas gali w Opolu.

– Myślę, że nasz powiat nigdy nie byłby w tym miejscu, w jakim jest, gdyby nie pieniądze z Unii. To one zmieniły naszą oświatę, drogi czy szpital, na którego modernizację otrzymaliśmy przez lata ogromne środki – podkreśliła starosta Małgorzata Tudaj.

Uroczystość zorganizowano w 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

– Nasi zagraniczni partnerzy są zadowoleni z tego, co robimy. Pozostaje życzyć nam, by nikt tego nie zepsuł, nie postawił szlabanów na granicy, byśmy mówili o tym, że Europa jest otwarta dla każdego mieszkańca regionu – zaznaczył marszałek Andrzej Buła.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski tylko w tym roku wyda aż 12 mln zł z pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej. Jednym z projektów jest ruszająca właśnie przebudowa kozielskiej przystani „Szkwał”, a także internatu dla młodzieży przy Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Sporo pieniędzy przeznaczonych zostanie na przebudowę powiatowego szpitala, który przechodzi najpoważniejsze od lat inwestycje, przez co znacznie wzrośnie poziom diagnostyki i samego leczenia. Gala odbyła się w Filharmonii Opolskiej, gościli na niej również zagraniczni partnerzy województwa opolskiego, którzy chwalili współpracę z naszym regionem, wielu wzoruje się na rozwiązaniach zastosowanych u nas.

Źródło: starostwo powiatowe

3 KOMENTARZE

  1. „Powiat kędzierzyńsko-kozielski tylko w tym roku wyda aż 12 mln zł z pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej.” I czym się ta elyta podnieca – to jest tylko kilka procent (może 3) z całego budżetu powiatu (nie chce mi się liczyć budżetów wszystkich gmin powiatu). Więcej pieniędzy zostaje rozpiżonych na durne inwestycje. Ale za to elyta ryje się do brukselskiego koryta.

  2. Tylko lansowanie,,,co to nie zrobiliśmy, jacy my są…. a bezpieczny przejazd rowerem z dziećmi z Piastów do Blachowni…ba Sławięcić… graniczy z cudem !!!!! No nic… trzeba władzę zmienić.

Skomentuj