Nasi strażacy otrzymali nowy ponton ratowniczy. Sprzęt ufundowała Grupa Azoty ZAK. ZDJĘCIA

8

Lekki ponton z zaburtowym silnikiem ma pomóc w szybkim dotarciu ratowników do zdarzeń na zbiornikach i ciekach wodnych w trudnym terenie. W siedzibie Grupy Azoty ZAK S.A. odbyło się dziś uroczyste przekazanie sprzętu połączone z pokazem ratownictwa wodnego w wykonaniu strażaków z Kędzierzyna-Koźla.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zarządu Grupy Azoty ZAK: prezes Paweł Stańczyk, wiceprezes Artur Kamiński i członek zarządu Bolesław Goranczewski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu starszy brygadier Piotr Dudek i wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który zainspirował władze firmy do wsparcia strażaków,

– Nasza spółka ma szczególny charakter, dlatego uznajemy, że potrzeby państwowej straży pożarnej są również naszymi potrzebami. Wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem i ratownictwem są dla nas szalenie ważne(…) Straż pożarna to jedna z najbardziej docenianych i szanowanych instytucji w kraju, co dostrzega zarząd naszej firmy – mówił prezes Paweł Stańczyk.

Komenda w Kędzierzynie-Koźlu dysponuje kilkoma łodziami używanymi w przypadku zdarzeń występujących na wodzie. W jej strukturach działa też specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego. To szczególna dziedzina wymagająca stałego podnoszenia kwalifikacji, ale i zaawansowanego sprzętu. Od dziś ratownicy mają na wyposażeniu nowy lekki ponton z silnikiem zaburtowym.

– To sprzęt, którego do tej pory nie mieliśmy. Dysponujemy różnym sprzętem pływającym, ale ten ponton ma zupełnie inne parametry. Mamy doświadczenie z trudnościami związanymi z wodowaniem naszych ciężkich jednostek w trudnym terenie. Bardzo często interweniujemy w warunkach przygodnych, na akwenach trudno dostępnych. Dzięki niewielkiej masie pontonu będziemy mogli używać go właśnie w takich warunkach, co na pewno skróci czas dotarcia i podjęcia interwencji – opowiada st. bryg. Piotr Dudek, komendant powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu.

Uczestniczący w spotkaniu wojewoda opolski podkreślał znaczny wkład Grupy Azoty ZAK, jak i strażaków w walce z pandemią koronawirusa. Sławomir Kłosowski skierował ciepłe słowa pod adresem ZAK, który w ostatnim czasie mocno zaangażował się finansowo w pomoc służbie zdrowia, jak i innym służbom. – Chciałbym podziękować Grupie Azoty ZAK i panu prezesowi, bo zawsze możemy liczyć na firmę jeśli chodzi o wsparcie służb dbających o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – mówił wojewoda.

Po podpisaniu umowy zaproszeni goście udali się na teren portu w ZAK, gdzie strażacy przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego z użyciem nowego pontonu. Scenariusz zakładał przewrócenie się kajaka z dwójką osób. Jedna z osób poszkodowanych unosiła się na wodzie i została z niej bezpośrednio podjęta na ponton, druga wyłowiona z wody przez płetwonurka.

8 KOMENTARZE

  1. Chętnie pożyczę ten ponton i udam się do Szczecina by zobaczyć budowę statku na bazie stępki, którą tak szumnie PiS święcił latem 2017r. Widziałem tam premiera Morawieckiego a jak wiemy Mateusz nie kłamie, to imię zobowiązuje. Ach, przecież ten statek już odpłynął i udał się w regularne kursy promowe zgodnie z planem., więc nic nie zobaczę.

  2. Porządny ponton z fajnym silnikiem Hondy.Przyda się naszym strażakom.Doceniamy ich pracę.
    Zgorzkniałym,smętnym komentatorom cha w de.

  3. Czym wy się kurna chwalicie? Dwuosobowym pontonem na ryby! Ja rozumiem jeśli dostali by poduszkowiec który faktycznie dotrze wszędzie a tak kolejna akcja promocyjna i nic więcej.

  4. Cena pontonu z silnikiem około 5 500 zł.
    Pompa wokół tego jakby wóz strażacki.
    Cena promocji to 5 500 zł, plus koszty dniówek osób biorących w spotkaniu i pokazie możliwości nowego sprzętu.

Skomentuj