Narada kryzysowa w starostwie powiatowym. Powołano koordynatorów pomocy dla uchodźców

29

W starostwie powołany został koordynator działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby takie będą działać także na poziomach gmin – ogłoszono podczas konferencji zorganizowanej w starostwie powiatowym z udziałem starosty Pawła Masełko, prezydent Sabiny Nowosielskiej, przewodniczącego rady miasta Ireneusza Wiśniewskiego oraz wójtów Tomasza Kandziory, Jerzego Treffona i Krzysztofa Ficonia.

Konferencję relacjonowaliśmy na żywo:

Koordynatorem powiatowym została Patrycja Palt. Tel. 534 781 319

W powiecie uruchomione zostanie 16 miejsc kryzysowych dla osób, które dotarły do Kędzierzyna-Koźla, ale z jakiegoś powodu nie mają się gdzie zatrzymać.

Jednocześnie organizowane są miejsca we współpracy z wojewodą – łącznie około 100 – w formule nocleg i wyżywienie.

W Krapkowicach będzie uruchomiony punkt odbioru darów ze zbiórek. W Kędzierzynie-Koźlu rusza magazyn na Szkwale, gdzie będą przyjmowane dary ze zbiórek lokalnych.

Lista artykułów jest tu LISTA.docx. Stamtąd rzeczy będą trafiały do większego magazynu w Krapkowicach, a potem na granicę polsko-ukraińską. Część z nich zostanie u nas dla potrzebujących rodzin, które już teraz znalazły się u nas. Telefon do koordynatora zbiórki na kozielskiej przystani 606 322 394. Prosimy, by nim udamy się na przystań, skontaktować się telefonicznie oraz zwrócić szczególną uwagę na listę potrzebnych rzeczy.

Starosta Paweł Masełko zaapelował, aby zbiórki były prowadzone w porozumieniu z koordynatorami, co pozwoli gromadzić artykuły rzeczywiście potrzebne. Podziękował też mieszkańcom za dotychczasową pomoc, w tym organizację noclegów.

– Nasi mieszkańcy pokazali, że mają wielkie serce, wszyscy bardzo wam za to dziękujemy, działajcie nadal – mówi Paweł Masełko.

Uruchomiona zostanie rejestracja osób, które, uciekając przed wojną, zatrzymały się na terenie naszego powiatu. Starosta zaapelował, aby takie informacje podawać koordynatorom. To ułatwi pomoc.

Starosta Masełko zaapelował do mieszkańców, aby zgłaszali się do pracy jako wolontariusze.

Powiat pracuje także nad zapewnieniem pomocy medycznej dla uchodźców. Zaapelował do punktów podstawowej opieki zdrowotnej, aby zapewniały świadczenia.

– Pan wojewoda dysponuje miejscami dla osób, które zgłaszają się do punktów recepcyjnych, są one tam kierowane zorganizowanym transportem. Z danych wynika jednak, że tylko 10 procent osób przechodzi przez punkt recepcyjne, pozostali docierają na własną rękę. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, gdzie te osoby się znajdują i jakiej pomocy potrzebują – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, dodając, iż w obecnej sytuacji ważne jest, aby odpowiednio rozdzielać strumienie pomocy docierające na granicę i kierowane lokalnie. Również podziękowała mieszkańcom za dotychczasowa pomoc.

Organizowane będą oddziały w przedszkolach i szkołach dla dzieci oraz możliwości pracy dla osób dorosłych.

29 KOMENTARZE

 1. Fajnie ze pomagaja ,super . Ale moze najpierw zajmiecie sie swoimi mieszkancami ,pomoc potrzebujacym ,a potem obcym? Bo Pr tak wymaga

 2. Niech nasz rząd się opamięta,jak można było otworzyć granicę !
  Niebawem kilka milionów Ukraińców Polska będzie musiała wykarmić,ubrać,zapewnić opiekę lekarską,zakwaterować.
  Przecież to ogromne koszty.
  Jeszcze może 500+ przyznać ukraińskim dzieciom.
  To jakieś szaleństwo!

 3. Nie na darmo mówią o nas że tylko umiemy brać i narzekać na co tylko popadnie.Nie ma was wstyd w takim czasie i tym ludziom ubliżać.Oni potrzebują od każdego z nas wsparcia . Ruszcie dupy i do pomocy się zgłosicie.Nie pamiętacie wojny waszych rodziców ,nie bo byście wiedzieli że oni też musieli uciekać dalej niż Polska.Panie redaktorze proszę niech Pan nie publikuje tych porażających wpisów bo to wstyd że tutejsi ludzie są tak nieżyczliwi,bo ci życzliwi takich głupot nie wypisują tylko pomagają jak mogą.

  • Nasze Migi 29 beda walczyc na Ukrainie i to z polskich lotnisk! Czad! I co wy na to, trole? Hahaha macie pelne gacie? No to super:)

  • Beti – To co ty robisz jeszcze w Polsce, czemu cię nie widać na ulicach obleganych miast???!! Ty z tych co lubi wydać polecenia, byle tyłka nie ruszyć??

  • Nawet smalcu nie będzie,złotówka w gó… się obraca,inflacja rośnie w zastraszającym tempie,a jeszcze będziemy mieli na głowie miliony Ukraińców i innych nacji bo przez granicę wszyscy przechodzą.
   Piękna przyszłość się maluje przed nami,rodacy.

   A podtrzymywanie wojny jest w interesie Ukrainy,bo liczą na miliardy pomocy z UE i USA,już żądają przyjęcia do UNii Europejskiej,myśmy dziesięć lat musieli czekać i zapierd… a oni,nędzarze,pstryk i już w niej będą?

 4. Wy kmioty zza Buga!! Co w trzecim pokoleniu drzazgę na Ukraińców trzymacie za brudnym pazurem. Zapomnieliście jak uciekaliście przed wojną, ruskimi, komuną, biedą, czy pamięci wam brak?

  Nie, wam brak po prostu rozumu, jesteście bezdennie głupi, tu nawet nie ma mowy o 2 poszukujących się w czaszce komórkach nerwowych chcących się połączyć synapsami by nastąpił przepływ informacji. Nawet gdyby to nastąpiło tam i tak będzie pustka, ciemnota, zacofanie, pis, tonący okręt.

  Skąd wieje wiatr, skąd wy ciemne durne trolle, nawet nie macie pojęcia co się dzieje, coś co przewidział Lem, ach mądry to człowiek był…

 5. Jak widzę to pomagający uchodźcom bardzo lubią się tym chwalić,we wszystkich mediach zamieszczają zdjęcia i opisy swojej megadobroci i empatii.
  Nie można tego robić anonimowo?

 6. Szukają miejsc…. Czemu stoi pusty budynek należący do Caritas przy ulicy G.Piramowicza (skrzyżowanie z Planetorza) ? Czemu kosciół milczy ? A inne kraje U.E. jakoś nie kwapią się do pomocy chociaż są bogatrze.. Jakieś to wszystko dziwne.

  • Czemu kościół milczy? Bo kościół to ceglany budynek. Natomiast Kościół nie milczy. Caritas zbiera datki od wiernych na mszach (mógłbyś podejść i wrzucić Twój datek), siostry z Domu Św. Karola oprócz opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi włączyły się w zbiórkę rzeczy potrzebnych w codziennym życiu uciekinierom wojennym z Ukrainy, którym schronienie dał kędzierzyński biznesmen. Będzie to 150 osób więc pomoc musi być na dużą skalę. Zachęcam Ciebie i innych do włączenia się do tej akcji.
   A ja z kolei zapytam dlaczego Gmina milczy o budynku byłej szkoły rolniczej wraz z internatem i kuchnią, w Komornie?

   • Nie odpowiadasz na pytanie tylko bronisz polskiego kościoła który jest pazerny… Mają pusty budynek i nic. Zbierają tylko od ludzi …- już caritas w 2006 roku zbierał na poszkodowanych w katowickiej katastrofie i nawet grosza nie dali. Już benzen przyćmił ci resztki rozumu a mocher zasłania ci obiektywne spojrzenie. Znalazla się świętojebliwa. Na WOŚP to pierwasza plułaś już wiem dlaczego. Wiec się lepiej nie odzywaj jak masz tak chrzanić. Idż swego satana z Torunia posłuchać.

   • „…dlaczego Gmina milczy o budynku byłej szkoły rolniczej…?”
    Gmina milczy, bo budynek należy do powiatu.

  • Nie jest dziwna Twoja nieznajomość podstaw polskiej ortografii, napisałeś i wszyscy już o tym wiemy.

Skomentuj