Naprawa starej śluzy będzie skomplikowana. Musi wkroczyć nurek

1

Śluza na Odrze w Koźlu jest nieczynna od 29 czerwca z powodu awarii. Niestety, zbiegła się ona ze szczytem sezonu żeglugowego. Ze śluzy korzystają głównie jednostki turystyczne i kajakarze. Remont nie będzie prosty.

Śluzą administruje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który  zwrócił się już do urzędu miasta Kędzierzyn-Koźle z wnioskiem o użyczenie gruntu w celu umożliwienia wjazdu ciężkim sprzętem na teren nieruchomości należących do gminy, co umożliwi rozpoczęcie usuwania awarii.

– Aby przystąpić do naprawy wrót dolnych zabytkowej śluzy Koźle, konieczny jest montaż zamknięcia remontowego od strony wody dolnej, który nastąpi z użyciem dźwigu oraz przy pomocy pracy nurka. Po odpompowaniu wody z komory śluzy możliwe będzie przystąpienie do usuwania przyczyn awarii. Jednak potrzebny na to czas będzie możliwy do oszacowania po dokładnym stwierdzeniu uszkodzeń, czyli po montażu zamknięcia remontowego i osuszeniu komory śluzy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach planuje bezzwłocznie rozpocząć prace naprawcze, by jak najszybciej uruchomić zabytkową śluzę – wyjaśnia Linda Hofman z PGWPRZGW.

Montaż zamknięcia remontowego, przy założeniu że RZGW w Gliwicach uzyska pozytywną odpowiedź na wniosek złożony do UM w Kędzierzynie-Koźlu, miał rozpocząć się dzisiaj.

1 KOMENTARZ

  1. Co to za news hahahaha… Jutro będzie artykul trzymający w napięciu a mianowicie podczas remontu pływalni wkracza ekipa murarzy hahahaha

Skomentuj