Najlepsi uczniowie nagrodzeni. W ZSTiO wręczono nagrody im. Mariana Górnego

0

Najzdolniejsi i najambitniejsi uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  w Azotach otrzymali wyjątkową nagrodę im. Mariana Górnego. Do grona dotychczas nagrodzonych młodych ludzi wyróżniających się w zakresie nauk technicznych, dołączyli w tym roku Karol Wilk i Paweł Dumański

Nagroda imienia Mariana Górnego jest przyznawana od roku 2010, gdy zmarł jej patron. O tym, kto ją otrzyma, decyduje kapituła złożona z dyrektora szkoły i przedstawiciela Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Zasiada w niej Barbara Szeremeta, córka Mariana Górnego.

Nagroda jest przyznawana już po raz dziewiąty uczniom naszej szkoły, którzy wyróżniają się w zakresie nauk technicznych. Ostatnią wolą Mariana Górnego było ufundowanie nagrody jego imienia, aby podkreślić wagę przedmiotów ścisłych i nauk technicznych. Nagroda trafia do tych młodych ludzi, których zainteresowania przedmiotami technicznymi wykraczają poza program nauczania – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

Marian Górny urodził się w 1930 roku, studia ukończył w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Częstochowie i w roku 1953 rozpoczął pracę w kędzierzyńskich Azotach, gdzie pozostał aż do emerytury w 1993 roku. Przez czterdzieści lat konsekwentnie piął się po szczeblach kariery – pracował w zakładzie budowy aparatury chemicznej, kierował zakładem remontowym amoniaku, a także biurem projektów, ostatecznie zostając zastępcą dyrektora ds. inwestycji. Pracując, ukończył także studia na Politechnice Śląskiej, uzyskując dyplom magistra inżyniera mechanika. Wśród wielu projektów, w które był zaangażowany, największy to budowa w latach 80. instalacji alkoholi OXO – wówczas jednej z najnowocześniejszych na świecie. Marian Górny był także prezesem oddziału SIPTChem w Kędzierzynie-Koźlu i inicjatorem budowy Klubu NOT, czyli obiektu przy ulicy Wojska Polskiego, w którym obecnie mieści się Centrum Obsługi Inwestora. Za swoją pracę i działalność Marian Górny był wielokrotnie odznaczany.

Od 2014 roku nagrodę Mariana Górnego sponsoruje Grupy Azoty ZAK S.A., którą podczas dzisiejszej uroczystości reprezentowali prezes zarządu Sławomir Lipkowski i wiceprezes Artur Kamiński.

Jest to piękna idea. Muszę przyznać, że wszystko, co dziś usłyszeliśmy o Marianie Górnym, jest prawdą. Jego postać jest wyjątkowa, sam fakt, że chciał, aby zamiast kupować kwiaty na pogrzeb, rodzina i przyjaciele złożyli się na grant dla zdolnych młodych ludzi, jest w pewnym sensie romantyczny. Na takich jak wy, młodzi i zdolni, czeka wiele firm, jeśli tylko chcecie, możemy już podjąć rozmowy o waszej przyszłości – mówił Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK S.A.

Uzdolnionym uczniom pogratulował również Józef Gisman, który podkreślił, że zdolni i pracowici młodzi ludzie są prawdziwym skarbem powiatu. Wicestarosta podziękował również Grupie Azoty ZAK S.A za to, że kolejny rok jest sponsorem nagrody.

Skomentuj