Nagrodzono najlepsze filmy! Wyniki Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia

1

Już po raz 28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2021” ściągnął do Kędzierzyna-Koźla uzdolnionych twórców filmowych z kraju i zagranicy. Wyróżniono najlepsze filmy w trzech kategoriach. 

Jury miało przed sobą niełatwe zadnie, z pośród 60 zakwalifikowanych do konkursu filmów, musiało wybrać najlepszych reżyserów. W tym roku w skład jury weszli: Tomasz Drozdowicz – przewodniczący Jury, reżyser filmowy, Andrzej Przeździecki – Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, prof. dr. hab. Piotr Zawojski – wykładowca w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz Piotr Aptacy – adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Po długich debatach jury postanowiło przyznać nagrodę GRAND PRIX festiwalu w kwocie 2,5 tysiąca złotych Jędrzejowi Kocjanowi za film „Piwo dla dziadka”.

W kategorii filmów amatorskich polskich pierwsze miejsce przypadło Magdalenie Sienickiej za film „Amazonki”. Druga na podium znalazła się Milena Mądra za film „U babci”. Miejsce trzecie przypadło Janowi Sokali za film „Dekora”.

Wyróżnienie przyznano Wojciechowi Szwiecowi za film „W Mikołowie na jarmarku”.

W kategorii filmów studenckich polskich przyznano tylko dwa równorzędne miejsca drugie: Mikołajowi Piszczanowi za film „Przypadek Jana Pampucha”, Piotrowi Lewandowskiemu za film „Zmartwychwstanie”. Trzecie miejsce przyznano Igorowi Kaweckiemu za film „Oko Boga”. Wyróżnienie trafiło do Mikołaja Piszczanowa za film „W układzie niby zwyczajnym”.

W kategorii filmów zagranicznych zwycięzcami okazali się: Mathilde Bayle za film „El Conquistador” zdobyła pierwsze miejsce. Następnie Adrian Moyse Dullin za film „The Right Words” a trzecia pozycja należała do Marka Kozlowskiego za film „Life Before Life”. Wyróżnienie trafiło do Ethiosheia Hylton za film „DỌLÁPỌ̀ IS FINE”, Ale Damiani za film „Made in China”, oraz Aliny Dotsenko za film „Sister”.

1 KOMENTARZ

Skomentuj