Nagrodzeni za to, że „czują” chemię. ZAK ufundował stypendia dla zdolnej młodzieży

1

Już trzeci rok z rzędu utalentowana młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu odebrała stypendia ufundowane przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Nagrody obiecującym chemikom wręczył prezes firmy, Adam Leszkiewicz.

Uroczyste wręczenie stypendiów miało miejsce wczoraj w auli Zespołu Szkół nr 3. Społeczność szkolna miała podwójne powody do świętowania – oprócz wręczenia stypendiów i nagród od sponsora, tego dnia miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia nagród dla dwójki uczniów, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami. Specjalne wyróżnienia przyznało starostwo powiatowe, a nagrody wręczyła dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty, Aurelia Stępień.

Następnie przyszedł czas na stypendia dla wyróżniających się uczniów klasy o profilu chemicznym. Ten kierunek swoim patronatem objęły Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Już trzeci rok z rzędu firma wspiera w edukacji młodych chemików. Oprócz stypendiów dla wyróżniających się uczniów, klasa może liczyć na wsparcie w postaci sprzętu oraz możliwości praktycznej nauki chemii w zakładzie. W tym roku na „liście płac” chemicznego giganta znalazła się dziesiątka uczniów: dwoje czwartoklasistów, pięcioro trzecioklasistów oraz trójka drugoklasistów. Stypendyści oprócz wysokiej średniej i dobrego zachowania musieli wykazać się bardzo dobrymi wynikami z chemii i matematyki.

Dla firmy jest to element współpracy z lokalnym środowiskiem, a zarazem długofalowe działanie wymierzone w zapewnienie sobie dopływu wyspecjalizowanej kadry. – Próbujemy zaopiekować się młodym człowiekiem, rozbudzić w nim zainteresowania chemiczne już na poziomie szkoły średniej, a nawet wcześniej, bo w jednym z konkursów chemicznych startują gimnazjaliści. Być może zaowocuje to złożeniem aplikacji po ukończeniu szkoły bądź studiami na kierunku zgodnym z naszymi potrzebami pracowniczymi i kompetencyjnymi – opowiada Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK, który po raz pierwszy miał okazję osobiście wręczać stypendia młodzieży ze Sławięcic.

Na współpracy z zakładami zyskali też pozostali uczniowie. W tym roku kędzierzyńskie zakłady przekazały na rzecz placówki destylarkę, która trafi do szkolnej pracowni chemicznej. W przeciwnym kierunku powędrowały specjalne listy z podziękowaniami przygotowane przez uczniów szkoły. Oprócz prezesa Grupy Azoty ZAK Adama Leszkiewicza, wyróżnieniem tym uhonorowany został Wiesław Skwarko, prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.

1 KOMENTARZ

  1. zdolna młodzież nam rośnie..! i oby tak dalej, kto wie może i jakiś przyszły noblista wśród nich się znajdzie..? cieszy, że zakłady nie tylko w sport inwestują ale też w edukację dzieciaków to ważne

Skomentuj