Nagroda „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” pod patronatem Prezydenta RP dla Grupy Azoty ZAK

2
Foto: M. Żegliński/www.solidarnosc.org.pl/

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn znalazły się w zaszczytnym gronie 21 polskich firm nagrodzonych certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Dzisiaj podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda, który objął akcję honorowym patronatem, wręczał je osobiście. Konkurs organizuje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Co bardzo ważne, swoje firmy nominują do niego sami pracownicy.

– Z wielką przyjemnością objąłem patronat honorowy nad kolejną, ósmą już edycją konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Pierwsza edycja, która miała miejsce w 2008 roku, odbywała się pod patronatem Pana Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego – człowieka „Solidarności”, który walczył o wolność zrzeszania się, ale również profesora prawa pracy, który doskonale rozumiał, jak ważne są prawidłowe relacje pracodawca-pracownik. Przede wszystkim, jak istotna jest stabilność zatrudnienia, dająca poczucie bezpieczeństwa i zapewniająca byt rodzinie. Jak ważna jest uczciwa, adekwatna do posiadanych kwalifikacji i zdolności praca, która daje poczucie godności i należnego miejsca w procesie rozwoju kraju – podkreślił Prezydent Duda.

Akcja nadawania certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” została zainicjowana przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” w 2008 roku. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński. Od tamtej pory konkurs co roku odbywa się pod patronatem urzędującego prezydenta RP, a uroczystość wręczenia certyfikatów ma miejsce w Pałacu Prezydenckim lub też w Belwederze.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli także udział prezydencki minister Wojciech Kolarski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy oraz Zbigniew Żurek, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.

 

Laureaci VIII edycji konkursu:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lęborku

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Chojnicach

Solvay Engineering Plastics Poland Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim

Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie

PKS Złocieniec Sp. z o.o. w Złocieńcu

Instytut Odlewnictwa w Krakowie

Totalizator Sportowy Sp. z o.o. w Warszawie

PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. w Opolu

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn Spółka Akcyjna w Kędzierzynie-Koźlu

Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. w Katowicach

Severstal Distribution Sp. z o.o. w Sosnowcu

Sandvik Polska Sp. z o.o. Oddział w Katowicach

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Lublin Sp. z o.o. w Lublinie

Iskra-Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o. w Kielcach

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. w Poznaniu

Uniwersytet Łódzki w Łodzi

Huta Stalowa Wola S.A. w Stalowej Woli

Mesko Spółka Akcyjna w Skarżysku-Kamiennej

2 KOMENTARZE

  1. Coś mi się widzi, że „stare” kierownictwo fabryki azotowej ustawiło nowemu szefostwu dość wysoko poprzeczkę. Czy ją nie strącą zobaczymy niebawem. Byle nie było to zbyt kosztowne dla załogi, firmy i otoczenia.

  2. Coś mi się widzi, że ktoś tu został w starym systemie i nie chce mu się z niego wyjść. Poprzeczka w ZAK’u wisi wysoko i na pewno będzie się stale podnosić.

Skomentuj