Nagrali filmy o ochronie powietrza, wygrali cenne nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu MZEC

0
16-letnia Maja Łubczonek, o konkursie dowiedziała się z portalu kk24.pl. Scenariusz napisało samo życie, a wrealizacji spotu pomogli jej rodzice.

Dziś w siedzibie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „Jestem eKKo-KAWKA”. Jego celem było promowanie programu dotyczącego likwidacji tak zwanej niskiej emisji.

KAWKA to program realizowany przez MZEC od 2013 roku. Efektem tylko pierwszej, pilotażowej edycji działania była likwidacji pieców węglowych w 130 lokalach na terenie miasta. W tym roku spółka kończy realizację drugiej edycji programu i przygotowuje się do jego kolejnej odsłony.

Celem konkursu na przygotowanie spotu wideo było rozpropagowanie wiedzy na temat ochrony powietrza poprzez likwidację tzw. niskiej emisji. Komisja konkursowa zwracała uwagę na oryginalność i atrakcyjność nadesłanych materiałów. Nieodłącznym elementem był charakter edukacyjno-informacyjny nadesłanych nagrań.

Inicjatywę MZEC pochwaliła prezydent miasta, która wskazała, że u podstaw poprawy stanu powietrza w mieście musi leżeć świadomość jego mieszkańców, a co za tym idzie właściwa edukacja. – Od niedawna zdajemy sobie sprawę z tego, że to my sami – nasze rodziny, sąsiedzi i przyjaciele – przez palenie nieodpowiednim paliwem w piecach powodujemy, że te dymy doskwierają nam na co dzień. Tak jak było to pokazane w filmie, który zwyciężył (…) Apeluję do wszystkich mieszkańców miasta: mamy program KAWKA, wystarczy wejść na stronę internetową MZEC, zapoznać się z nim, a może uda się nam wspólnie poprawić jakość życia w Kędzierzynie-Koźlu – mówiła Sabina Nowosielska.

Zwycięski projekt stworzyła 16-letnia Maja Łubczonek, która o konkursie dowiedziała się z naszego portalu. Nastolatka nagrała krótki spot w żartobliwy sposób przedstawiający problemy, które wywołuje zanieczyszczenie powietrza w mieście.

– Pierwszy raz wzięłam udział w takim konkursie, ale pomyślałam, że warto, bo na co dzień wszyscy borykamy się z tym problemem. Scenariusz napisało samo życie, a w realizacji spotu mocno pomagali mi rodzice – powiedziała Maja.

Nagrodą za wygraną był laptop ufundowany przez organizatora konkursu. Drugie miejsce w zabawie zajął Tobiasz Zuzański, a trzecim wyróżnionym spotem było nagranie autorstwa Bartosza Siemaszki.

– W tym roku zorganizujemy jeszcze dwa konkursy. Jeden z nich został już ogłoszony i jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W jego ramach uczniowie wykonają rysunki i plakaty odnoszące się do programu KAWKA. We wrześniu ogłosimy konkurs na napisanie wiersza, który skierowany będzie do naszych seniorów – powiedziała prezes MZEC Jolanta Gadek-Rypel.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj