Nadzwyczajna sesja poświęcona sytuacji szpitala. Radni chcą utrzymania działalności OIOM-u

19

Dzisiejsza nadzwyczajna sesja rady powiatu poświęcona była sytuacji w kozielskim szpitalu. Decyzją Ministerstwa Zdrowia, 15 września wejdzie w życie nowy podział szpitali do walki z koronawirusem. Placówka w Koźlu w dalszym ciągu będzie przyjmować zarówno pacjentów zakażonych COVID-19, jak i pozostałych, ale niewykluczone, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, co skomplikuje pracę kilku innych oddziałów.

Lecznica w Kędzierzynie-Koźlu jako jedna z 9 w kraju będzie miała status szpitala wielospecjalistycznego, to trzeci, najwyższy stopień zabezpieczenia. Pozostałe tworzy sieć szpitali z oddziałami internistyczno-zakaźnymi (drugi stopień zabezpieczenia, dotyczy 87 placówek w kraju), pierwszy stopień tworzy sieć ponad 600 szpitali powiatowych, w których utworzone zostaną izolatki dla pacjentów oczekujących na wyniki testu pod kątem koronawirusa. Najważniejszą informacją dla pacjentów z powiatu jest to, że po 15 września szpital nadal będzie przyjmował zarówno pacjentów z COVID-19, jak i pozostałych – liczba miejsc przeznaczonych dla jednych i drugich pozostanie niezmieniona w stosunku do obecnego stanu.

Choć nowe regulacje mają obowiązywać już w przyszłym tygodniu, to Ministerstwo Zdrowia jak do tej pory nie przekazało szczegółowych wytycznych dotyczących działalności szpitali wielospecjalistycznych. Wiadomo, że do placówek o najwyższym stopniu referencyjności trafiać będą pacjenci z COVID-19 wymagający leczenia specjalistycznego w jednej z kilku dziedzin: chirurgii, ortopedii, ginekologii, kardiologii i chorób wewnętrznych. Pacjenci dotknięci COVID-19, ale nie wymagający specjalistycznego leczenia w wymienionych dziedzinach, będą trafiali do szpitali o drugim stopniu zabezpieczenia.

Szczegółowe zarządzenia dotyczące praktycznej działalności szpitali po 15 września ministerstwo najprawdopodobniej ogłosi już jutro. Z punktu widzenia lecznicy w Kędzierzynie-Koźlu najważniejsze będą rozstrzygnięcia w dwóch palących kwestiach. Pierwsza dotyczy pacjentów, którzy będą trafiali do części zakaźnej szpitala: czy do szpitali specjalistycznych trafiać będą wyłącznie pacjenci zdiagnozowani, czy także pacjenci, u których jedynie podejrzewane jest zakażenie COVID-19. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na liczbę miejsc w części zakaźnej – pacjenci, u których potwierdzono zakażenie, mogą przebywać w jednej sali, podczas gdy pacjenci bez ostatecznej weryfikacji wymagają izolacji.

– To od jakiegoś czasu jest naszą bolączką, bo musimy izolować pacjentów z podejrzeniem. Jeden pacjent trafia do jednej sali, podczas gdy w przypadku pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem możemy ich kohortować – do jednej sali może trafić ich czworo – mówił dyrektor kozielskiego szpitala Jarosław Kończyło.

Druga niewiadoma dotyczy działalności oddziału intensywnej terapii medycznej. W myśl obecnie obowiązującego zarządzenia, szpital musi dysponować 10 łóżkami intensywnego nadzoru dla pacjentów z koronawirusem. W nowych wytycznych ministerstwa mowa jest natomiast o 10 łóżkach intensywnej terapii. Te pierwsze to łóżka szpitalne mogące znajdować się na każdym oddziale, wyposażone w kardiomonitory i możliwość wspomagania oddychania przy pomocy respiratora. W przypadku łóżek intensywnej terapii konieczne jest specjalistyczne postępowanie i wąsko wyspecjalizowany personel dedykowany pacjentom.

– Jeżeli decyzją pana wojewody będziemy musieli mieć oddział intensywnej terapii dla pacjentów covidowych, to nie będziemy w stanie prowadzić oddziału intensywnej terapii dla pacjentów niecovidowych. Liczba łóżek intensywnej terapii w szpitalu zostanie utrzymana, będzie ona przeznaczona dla innego rodzaju pacjentów wymagających takiej terapii – wyjaśniał doktor Jacek Mazur, dyrektor ds. medycznych SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, dodając, że w ostatnich trzech miesiącach na palcach jednej ręki można było policzyć przypadki, w których pacjenci ze stwierdzonym zakażeniem trafiali na oddział intensywnej terapii.

Radny Dariusz Szymański dopytywał, dlaczego zarząd powiatu i dyrekcja szpitala nie próbowali na drodze prawnej odwołać się od decyzji wojewody przekształcającej lecznicę w szpital wielospecjalistyczny, ograniczając się jedynie do wystosowania apelu.

Wicestarosta Józef Gisman i reprezentujący starostwo mecenas Łukasz Ambroży wskazywali, że podmiotem uprawnionym do odwoływania się od decyzji jest szpital, jednak oni sami nie rekomendują takiego rozwiązania. Zdaniem mecenasa Ambrożego, szanse na skuteczne odwołanie się od decyzji wojewody są bardzo niewielkie, a ewentualny spór prawny mógłby ciągnąć się latami. Podjęta przez wojewodę decyzja ma natomiast rygor natychmiastowej wykonalności, przez co niezależnie od składanych odwołań, szpital musi się do niej stosować.

Władze powiatu i szpitala podjęły decyzję, aby szukać porozumienia z wojewodą, co udało się w czerwcu, gdy ze szpitala wydzielono część zakaźną, a zdecydowana większość jego oddziałów wznowiła przyjmowanie pacjentów bez zakażenia COVID-19. Również odkształcenie oddziału pediatrycznego udało się osiągnąć na drodze rozmów z wojewodą, który uznał argumenty dyrekcji szpitala.

Ostatecznie pod głosowanie radnych trafił nie apel, a pismo z prośbą do wojewody opolskiego, w którym zarząd powiatu wnosi o ograniczenie liczby miejsc przeznaczonych dla pacjentów z SARS CoV-2, kierowanie do części zakaźnej wyłącznie pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem i utrzymanie funkcjonowania oddziału intensywnej opieki medycznej na dotychczasowych warunkach.

Za przyjęciem pisma opowiedziało się 13 radnych. Nie głosowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy wskazywali, że sam dokument dostali na kilka minut przed sesją, a nade wszystko nie widzą oni sensu w składaniu apelu, kiedy nie są znane dokładne wytyczne działalności szpitala po 15 września. Radni PiS przedstawili podczas sesji własne stanowisko w sprawie. Poniżej pismo do wojewody opolskiego podpisane przez radnych oraz stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości:

19 KOMENTARZE

  • Pewnie leczysz się u znachora albo czarownicy z domku na kurzej łapce. Oczerniać kogoś bez żadnych podstaw to świństwo i niegodziwość. Być może to taki twój styl życia!

 1. PiS w radzie miasta razem z radnymi PO krytykuje rząd i wojewodę, a w radzie powiatu PiS głosuje odwrotnie. Radny Lachowicz z PiS-u to jest gość na poziomie, podoba mi się.Dobrze posumował polityczną gierkę PO. Natomiast radny Masełko dętka, zbłaźnił się i odstawił niezłą szopkę niepotrzebnie latał po sali jak kot z pęcherzem.Kompromitacja zarządu i tyle.

  • Radni miejscy nie krytykowali Rządu RP , nie krytykowali Pana Wojewody ale skrytykowali działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego starostę i radnych powiatowych.
   Nie kłam i nie pisz bzdur !
   MIeszkańcy powiatu potrafią czytać ze zrozumieniem tekst Apelu wystosowany przez Radę Miasta KK do Pana Premiera, do Pana Wojewody. Swoim prostackim wpisem obraziłeś nteligencję mieszkańców powiatu KK.Ta sesja Rady Powiatu KK powinna się odbyć nie w miesiącu wrześniu ale w MARCU 2020r na początku walki z korona wirusem. Peany powinieneś przypisać sobie za ten prostackim wpis.

   • Już pora aby na czarno malowana prestała wkońcu pitolić jak mały bajtel.Mówią, że jesteście na tasiemce poko i robicie jak im pasuje .Żadne wykrety tu nie pomogą jest jak jest Pic na wodę fotomontaż. Ludzie to widzą kto pracuje, a kto udaje, a i kto donosi

   • Co to za zwyczaje, że radni sądzą radnych? Totalny upadek obyczajów. POKO, przydupasy i zausznicy będą bić w rząd RP, bo tylko tyle mają do zaoferowania. Gadające głowy i tyle w temacie.

 2. A kto ma diagnozować czy pacjent choruje na korone czy nie? Zwyly szpital, gdzie na izbie są dwie pielęgniarki? Pozatym pracownicy w szpitalach jednoimiennych zarabiają dużo wieksza kasę niz z tych zwyklych, siedzą na tylku i czekaja na zdiagnozowanego pacjenta. Śmiech na sali, to kto ma jaśnie panstwa wyręczyć, koleżanki i koledzy z innych jednostek za połowę stawki i bez tych środków ochrony i narzedzi które są w jednoimennych szpitalach? Chyba się komuś coś pomyliło, nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa? A i tak wygląda na to ze za dodatkowa kasę dla pracowników i na wyposazenie szpitala w koncu dojdzie dotego ze w naszym mieście będzie tylko szpital jednoimiennym z pracownikami czekającymi na zdiagnozowanych pacjentow. Czy ktoś postawił pytanie ilu pacjentow z korona zostało w tym czasie zoperowanych lub zaopatrzonych prze np. ortopedów, chirurgów, ginekologów, kardiologów czy laryngologow. Czy to nie jest tak ze za wieksza kase pracownicy szpitala sie nudza na dyżurach w oddziałach zabiegowych? Żyć nie umierać,niech pracuja frajerzy w Opolu, Krapkowicach, Strzelcach czy Głubczycach

 3. Jak nie przepadałam za PiSem, tak coraz bardziej podobają mi się ci radni. Myślę o tych z powiatu, bo Gricella z Cisowej i Farbowanka ze Śródmieścia, to jakieś nieporozumienie. Kiedyś tam mieli Pokornego Młodziana, a teraz te „gwiazdy”. Szpital funkcjonuje i o co im wszystkim chodzi? Gdzieś tych ludzi leczyć trzeba, a i my będziemy mieć blisko. Widać, że szanują nasz szpital i jego pracowników w ministerstwie i rządzie, ale POKO musi się czegoś czepić. A ten „latający Holender” z mikrofonem … dziwny jakiś.

  • A ja myślę że szpital jednoimienny powinien być w Opolu. To ze zostal utworzony w KK to ogromny błąd naszych wladz ktore sie zgodziły na jego utworzenie.

 4. Czy oni wszyscy nie rozumieją, że to stan wyższej konieczności i mogą sobie chcieć, co im się podoba. Decyduje przedstawiciel rządu w terenie, czyli Wojewoda. Radni mogą sobie tylko chcieć i pogadać. Koniec i kropka.

 5. Serio fajnie, że mamy ten PiS w powiecie. Znowu wyrolowali naiwniaków z PO i koalicji. Miał być APEL na ostro, jest prośba, Buhahahaha… PO na obradach jakaś taka zamroczona, na chwilę z niebytu wyciągnięta, pomysłu na rzeczywistość brakuje. Pani randa miejska z PO na fb włosy rwie z głowy, bo zabolało, że nic nie zrobili jak trzeba było być przyzwoitym i zachować się jak trzeba. I coś o PRL bredzi, sentymentalnie rozmarzona za przeszłością, kiedy można było pałami okładać tych co myślą więcej i mądrzej. Farsa i żenuła.

  • Kochanieńka zamiast pisać androny, źyczyć wszystkiego co najgorsze (w domyśle moze i nawet i śmierci) swoim oponentom zarówno z prawa jak i z lewa , tym malowany i tym naturalnym napisz co zrobiłaś lub zrobiliście dla Mieszkańców naszego miasta i powiatu w ciągu ostatnich lat , a co dla siebie i swoich kolesiów? Wylewanie pomyj zacznij od siebie bo kto dużo mówi i pisze ten nic nie robi! Nadchodzi druga fala korona wirusa zrób coś dobrego jak na prawdziwego nie ” farbowanego” Katolika przystało. Źyczę miłego dnia.

   • Teraz przegarbuj się na ryżo, jak Tusk i skończ już ciągle wypisywać te dyrdymały. I weź się do roboty, bo nadmiar czasu wolnego bije ci w czerep.

   • Jeśli chodzi o powiat to przyglądnij się pracy szefa klubu radnych PiS-u radnego Lachowicza z radnymi Pałysem, Szklarczykiem, Krebsem. Od wielu kadencji na każdej sesji rady powiatu ci radni składają skuteczne interpelacje wnioski i uwagi dotyczące konkretnych spraw mieszkańców naszego powiatu. Bardzo dużo ich jest i trudno jest je wszystkie wymienić. Dotyczą one miedzy innymi poprawy jakości dróg, chodników, budowy parkingów, przejść dla pieszych, sygnalizacji świetlnej.Ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, ruchu drogowego itd. Wiedz o tym, że nasz szpital działa wzorowo i nie obniżą jego rangi wydumane z przyczyn politycznych apele i uwagi. W tym trudnym czasie pandemii należy do najlepszych szpitali w Polsce. Radni interesują się i skutecznie wspomagając oświatę powiatową, Powiatowy Urząd Pracy, opiekę społeczną- doradzając konkretne kroki w załatwieniu spraw potrzebującym. wnioskują z powodzeniem o podwyżki dla pracowników placówek dla których powiat jest organem prowadzącym itd. Nie ma dziedziny w naszym powiecie gdzie nasi radni by nie wspomagali wspierając lub konstruktywnie krytykując przedłożone projekty uchwał mobilizując do pozytywnego działania zarząd powiatu.Wystarczy popatrzeć na przebieg sesji i widać kto dyskutuje i aktywnie uczestniczy w obradach
    To ty ciągle piszesz o kolesiach o załatwianiu czegoś kolesiom.
    Wiedz o tym, że nikt z radnych powiatowych PiS nie jest w radach nadzorczych spółek miejskich i innych wysokopłatnych zajęciach i nie ma żadnych przywilejów i nikt nie szuka protekcji w poszukiwaniu dla siebie, czy też członków swoich rodzin dobrzej płatnej pracy z sowitymi dodatkami i nikt z nich nie jest związany zarobkowo z samorządem czy to powiatowym, czy miejskim. Przyjmij to w końcu do wiadomości i nie pisz więcej bzdur. A tak naprawdę pani malowana weź się solidnie do pracy i nie pisz dyrdymałek. Załatw choćby jeden wniosek, czy postulat naszego mieszkańca, bo minęło już sporo czasu i efektu nie widać. Samym pisaniem zgranych opowiastek, historyjek rodem z PRL-u i opowiadaniem bajek niczego nie zbudujesz.

    • Cała prawda prosto w oczy. I co malowanka-farbowanka, zatkało ruskie kakao? A co ty zrobiłaś, lub Gracella (dobre) dla mieszkańców miasta?

     • Właśnie, co do tej pory, a i jak sięgnąć pamięcią wstecz w naszym mieście nie było nic słychać o działalności społecznej, politycznej czy też konkretnej pracy dla naszych mieszkańców malowanki-farbowanki lub Gracelli.

 6. Teraz przegarbuj się na ryżo, jak Tusk i skończ już ciągle wypisywać te dyrdymały. I weź się do roboty, bo nadmiar czasu wolnego bije ci w czerep.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj