Nadleśnictwo zlikwidowało leśny tor rowerowy. Młodzież, która tam trenowała, jest wściekła

62

Stworzone przez młodzież tory w lesie między obwodnicą a osiedlem Piastów nieformalnie od prawie 20 lat służyło do treningów kolarstwa grawitacyjnego. Nadleśnictwo Kędzierzyn ze względów bezpieczeństwa usunęło wszystkie górki, młodzież nie ukrywa rozgoryczenia i nie rozumie tej decyzji. 

W naszym mieście jest wielu miłośników kolarstwa grawitacyjnego, którzy od lat trenują w lesie sąsiadującym z osiedlem Piastów. Prawie dwadzieścia lat temu młodzi ludzie z Kędzierzyna-Koźla sami stworzyli tam górki, tory pod dirt jumping, pumptrack (tor łączący jazdę jednośladem i wszechstronny trening). Dirt jumping to dyscyplina rowerowa, która polega na wykonywaniu skoków i różnych ewolucji w powietrzu na specjalnie przygotowanym torze z zastosowaniem rowerów BMX lub MTB.

Kilka dni temu Nadleśnictwo Kędzierzyn, właściciele terenu, na którym młodzież stworzyła sobie tory do jazdy, zrównało górki z ziemią. Spotkało się to z ogromnym żalem i niezrozumieniem ćwiczącej tam od lat młodzieży.

Nadal nie mogę uwierzyć, że dirty (dwa elementy składające się wybicia i lądowania – red.) zniknęły. Ilości przerzuconych łopat ziemi, spędzonego tam czasu, kontuzji, przełamywania swoich słabości, więzi kumpelskich i potu nie sposób zliczyć. Myślałem, że jeszcze trochę i będę mógł choćby na małe górki zabrać tam córkę. Gdzieś z tyłu głowy zawsze miałem obawę, że komuś się to nie spodoba, że kopiemy w lesie. Tor nie był przecież żadnym tajemnym miejscem, znajdował się przy głównych ścieżkach, po których kręci się sporo osób. Jednak miejscówka istniała tak długo, że przyzwyczaiłem się, że będzie tam zawsze. Mega budujące było to, jak widziałem kolejne ekipy jeżdżące tam i budujące nowe hopy (górki do kolarstwa grawitacyjnego – red.) lub poprawiające te już istniejące. Szkoda, że nadleśnictwo nie poinformowało, jakie mają plany i dlaczego. Niewykluczone, że i tak nie zmieniło by to decyzji, ale może nie było by takiego kwasu. Może mają jakieś plany wobec tego kawałka lasu, a z naszą społecznością po prostu nikt się nie liczył – mówi Łukasz Baran, jedna z osób, która przed laty budowała leśny tor.

Wszyscy jesteśmy rozgoryczeni, bo prawie 20-letnia miejscówka miała już status kultowej. Kilka pokoleń rowerowych zajawkowiczów się na niej wychowało. A praca, jaką w utrzymanie musieliśmy włożyć, na pewno budowała charakter, bo bez ciężkiego sprzętu łatwo nie było. Dużo świetnych chwil z kumplami wiąże się z tym miejscem. Nigdy nie było żadnego kwasu. Zawsze wszyscy byli uprzejmi dla spacerowiczów, działkowiczów, osób starszych, niejednokrotnie zaciekawionych naszymi wyczynami. Teraz ta prawie dwudziestoletnia praca została zaorana w jeden dzień. Przez brak takiej infrastruktury w promieniu 100 kilometrów młodzi tracą swoją szansę na rozwijanie pasji. Na pewno będziemy celować w to, żeby Nadleśnictwo pozwoliło na użytkowanie tego lub innego terenu – dodaje Maciek Baran, również współtworzył i jeździł na tej trasie.

Jak podkreślają miłośnicy kolarstwa grawitacyjnego, na torze trenowało wielu zawodników osiągających sukcesy sportowe nawet na poziomie Pucharu Polski. Zaznaczają, że ten tor pomógł wielu młodym ludziom wyjść z nałogów, bo kolarstwo stało się ich celem i pasją. Uważają, że to dotkliwy cios w pasje młodych ludzi w Kędzierzynie-Koźlu, którzy teraz, w dobie pandemii, stracili swój cel. Utworzony przez miasto skatepark nie spełnia ich wymogów, nie mają alternatywnego miejsca na treningi.

Hopki to kawał historii tego lasu. Przez to miejsce przez ostatnie 20 lat przewinęło się kilkadziesiąt osób, wkręcają się w kolarstwo grawitacyjne kolejne pokolenia. W mojej opinii nie było to tylko parę ziemnych nasypów służących jeździe grawitacyjnej na rowerze, ale miejsce spotkań różnych młodych ludzi, z różnych części miasta. Oprócz treningów nawiązywały się tam nowe kontakty, to właśnie tam uczyliśmy się ciężko pracować, szanować innych i czyjaś prace. Naprawdę wielu z nich dobrze to ukształtowało i naprowadziło na dobre tory w życiu. Cześć z tych osób prowadzi teraz działalności gospodarcze związane z „zajawką” z dawnych lat, wiec miało to niemały wpływ na ich dorosłe życie. Dla mnie to miejsce zawsze będzie się pozytywnie kojarzyć mimo, że już od 10 lat korzystam z niego sporadycznie. Teraz niestety przestało istnieć. Na szczęście wspomnień nikt nie może mi zabrać – mówi Paweł Budziar, który od lat związany jest z trasa leśną.

Nadleśnictwo Kędzierzyn swoje działania wyjaśnia kwestiami bezpieczeństwa.

Ten tor był tam kilkanaście lat, lecz nie miał takiej formy jak obecnie. Trasa pierwotnie służyła jedynie do szybszej jazdy, jednak została zmodernizowana w taki sposób, że stała się bardzo niebezpieczna dla korzystających z niej dzieci i młodzieży. Powstały nasypy 3-4 metrowe, generalnie z materiałów odpadowych. Zanim zdecydowaliśmy się wszystko usunąć, co było bardzo trudną decyzją, szukaliśmy kogoś do rozmowy. Nikt się z nami nie chciał skontaktować, przejąć na siebie prawnej odpowiedzialności za ewentualne mogące się zdarzyć przy tego typu sporcie wypadki. Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników tych torów, szczególnie dzieci i młodzieży niepełnoletniej, musieliśmy je usunąć. Młodzież skakała na wysokość kilku metrów, pomiędzy drzewami, i robiła figury akrobatyczne. Póki górki były małe, nie było takiego zagrożenia życia, ale teraz musimy chronić młodzież, rozumiejąc również ich potrzebę uprawiania tego sportu, nie chcemy odpowiadać prawnie w przypadku ewentualnego wypadku. To właśnie nadleśnictwo zostanie pociągnięte do odpowiedzialności, jako właściciel gruntu, na którym powstały urządzenia, gdy dojdzie do tragedii. Dla mnie te konstrukcje były przerażające, ich stan techniczny fatalny, opierały się na spróchniałych belkach, materace zabezpieczające przed uderzeniem o drzewo pochodziły z domowych zapleczy. Dodam również górki, że ciągle były rozbudowywane w kierunku podniesienia ekstremalności przejazdów – mówi Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Dodatkowo nadleśnictwo podnosi kwestię przyrodniczą, która według nich była kolejnym powodem do usunięcia nielegalnego toru.

–  Rozkopywanie gruntu w celu pozyskania ziemi, niszczenie ściółki leśnej, wykopywanie w gruncie korytarzy, podkopywanie korzeni drzew czy zaśmiecanie lasu też nie było fajne. Osoby tam trenujące poszły już naprawdę w ekstremalny sport, który jest bardzo niebezpieczny. W przypadku wypadku, tam jest problem z dojazdem karetki. Rozumiem frustrację młodzieży, doceniam ich zaangażowanie, ale ja patrzę obiektywnie i widzę realne niebezpieczeństwo grożące nawet śmiercią. Nadleśnictwo odbierało również sygnały od zaniepokojonych mieszkańców rozwojem sytuacji i brakiem reakcji z naszej strony na pojawiające się niebezpieczeństwo dla ich dzieci – podkreśla nadleśniczy.

Paweł Hajduk zaznacza, że nadleśnictwo może podjąć dialog z podmiotem, który ewentualnie jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za to, co może wydarzyć się na torze.

Próbowałem rozmawiać z tą młodzieżą, ale problem jest w tym, że nie tworzą oni jakiegoś podmiotu, który w ich imieniu mógł prowadzić z nami dialog. Chcemy mieć partnera do rozmowy. Jeśli powstanie na przykład stowarzyszenie, my, jako nadleśnictwo wesprzemy je, pomożemy zarówno na drodze administracyjnej, jak również prawnej, jednak wszystko musi mieć swoje normy. Niemniej jednak nie zrobię nic, co będzie narażało młodzież na niebezpieczeństwo. Zapraszamy do rozmów, jesteśmy otwarci na konsultacje i dialog, ale musimy mieć z kim rozmawiać. Nawiązaliśmy nawet kontakt z fundacją spoza miasta, ale uprawianie sportów ekstremalnych i ewentualne następstwa, są trudne do okiełznania, temat upadł. Nadmieniam, że w mieście jest wybudowany niedawno skatepark, gdzie można bezpiecznie trenować. Nie chcemy robić nikomu na złość, ale musieliśmy zareagować, gdy zaczynało się robić naprawdę niebezpiecznie dla młodzieży korzystającej z tej formy sportu – dodaje.

Młodzi ludzie nie zamierzają odpuścić tematu, będą szukali sposobu na to, aby w mieście powstało miejsce, w którym legalnie będą mogli kontynuować uprawianie kolarstwa grawitacyjnego, pasji bez której już nie potrafią żyć.

62 KOMENTARZE

 1. Sport może i wydaję sie niebezpieczny ale tylko na taki wyglądał. Wszystkie upadki są kontrolowane i naprawdę ciężko sobie zrobić krzywdę i takie gadanie typu O MATKO BOSKO CO ONI WYCZYNIAJA TO JEST CHORE I NIEBEZPIECZNE to bez sensowne dmuchanie na zimno i wydaje mi sie, że każdy o zdrowym rozsądku nie pchał by sie w gips skacząc hopki na nie ich umiejętności. Na dodatek czytajac wypowiedź lesniczego czuję rozgoryczenie, praktycznie cała wypowiedź o tym ze nie bylo z kim rozmawiać i ze sie chcieli dogadać to fikcja (wiem bo to ze mna rozmawiali). Rozmowa wyglądała w ten sposób, że nie było nawet gadki o jakiejś ugodzie, którą sam zaproponowalem ( mogli bysmy usunac czesc przeszkód wyrownac w miejscach gdzie lesniczemu sie to nie podoba), jeśli rzucanie paragrafami i straszenie nas mandatami to kulturalny sposób na rozmowę to naprawdę gratulacje. Mówienie o „spruchniałych belkach” i niestabilnych konstrukcjach także jest fikcja, wszystkie zdjecia zostaly zrobione w czasach robót kiedy nie bylo skonczone bo taki spot po zimie się niestety psuje i trzeba go na wiosnę naprawiać, bo w jednym miejscu się wybicie obsypie, tu bok ladowania spłynie, normalna sprawa jak śnieg napada. Sprawa śmieci wygląda tak, że jak widać na propagandowych zdjęciach na fb nadleśnictwa ( usuneli juz post) nie są one nasze. W tym sensie, że my wywozimy nasze śmieci a to, że po lasach chodzą różni ludzie : menele i dzieci i zostawiają śmieci to juz nasza wina oczywiscie prawda? Kolejna sprawa, skoro tak bardzo nadleśnictwo dba o ten las to czemu nie zlikwidują istniejacego tam od zawsze „baru pod kleszczem” na którym są po rozrzucane butelki ludzie upici do nieprzytomności i narkomani. Szczyt żenady i hipokryzji ze strony nadleśnictwa i klamania prosto w twarz ludzią którzy spedzaja w tym lesie wiecej czasu niż oni.

 2. To chyba rola urzędasów z mieściny niemożności aby przejąć ten teren i zabezpieczyć i odpowiednio oznaczyć aby młodzież miała gdzie się podziać a nie budować jakieś „coś” obok OKKA z czego nikt nie korzysta
  Za 1,7 miliona to byłby supr tor chyba rangi światowej.

  • Racja. Bylem ostatnio z ciekawości obejrzeć to cudo bioróżnorodności. Zwiedzanie na 4 minuty. Totalna porażka. Za te pieniądze mozna bylo zrobić cokolwiek innego, nie mówię że akurat tor do skoków ale 2 mln zł na klomb na koncu świata z monitoringiem i płotem kwalifikuje sie naprawde pod paragraf o marnotrawieniu publicznych pieniędzy, nasuwa sie tylko pytanie dlaczego takie cos nie powstało na przyklad na kozlelskim rynku zamiast placu defilad…

  • Sznycel proszę cię nie pisz bzdur! Lasy państwowe to państwo w państwie pod jurysdykcja tej pseudo dobrej zmiany. Miasto nic tu nie mogło zrobić. Tak jest ze melina w barze pod kleszczem może chlać bo z tego jest akcyza i zysk i nikt nienawidzi w tym milicja. Natomiast młodzi ludzie realizujący swoje pasje są zagrożeniem dla tych….

 3. Macie do kościoła raz dziennie na obowiązkową mszę świętą, a potem siedzieć w domach i studiować pismo święte i nową konstytucję, wy małe sportowe bachory!

  • Tak się składa że jak tam jeździłem, to bardzo dużo Pisma Świętego czytałem… Czasem godzinami bez przerwy, bo tak niezwykłą jest to lektura… Wiem że jestem tylko grzesznikiem zbawionym wyłącznie przez wiarę w ofiarę Jezusa na krzyżu, ale jazda na rowerze to chyba nie grzech nawet według najbardziej ortodoksyjnych żydów!?

 4. Szkoda mi tych chłopców, którzy ciężko się napracowali przy budowie tych torów. Ścieżki leśne wśród tych budzących szacunek budowli stanowią nasze trasy przemarszu. Wielokrotnie wraz z żoną podziwiałem zapał tych młodych ludzi i kulturę osobistą. Zresztą proszę Państwa początki tego toru rowerowego to naście lat wstecz. Wszystko zostało zburzone! W tych szczególnych czasach, szalejącego Covida i zakazów na zakazie – zniszczyć tym dzieciakom tor rowerowy to trzeb być kompletnym debilem. Bezmyślnym człowiekiem, bez wyobraźni. Co PiS państwo proponuje młodym ludziom w obecnej sytuacji poza otwartymi kościołami? Szkoda słów, szkoda słów! Serce się kraje że w tym mentalnym kraju obajtków i innych szarych nietykalnych eminencji nie ma za grosz empatii dla dorastającego pokolenia. Brawo lasy państwowe, brawo wy – o żesz wy…. ***** ***

  • A jak by się nie daj Boże wypadek na tym torze z udziałem młodego człowieka to kto za to by odpowiadał.
   Dobrze się feruje wyroki jeśli się za nic nie odpowiada, rolą miasta jest stworzyć miejsca dla młodych anie tylko dla emerytów ławeczki i tężnie.

   • Za wypadek nie odpowiadają Lasy, w ogóle co to za rozmowa. Lepiej niech młodzież siedzi przy komputerach niż na świeżym powietrzu. Z mentalnymi trupami życia prawdziwego trudno dyskutować. Leśniczy to kompromitacja chodząca, tam nigdy nie było brudno i zaśmiecone. Zreszta pisory potrafią udać ze mamy Trubunal ze
    Mamy inne instytucje które wcześniej bezprawnie zgwalciły

     • Nie trzeba pić żadnego soku, wystarczy trzeźwa analiza rzeczywistości i trzeba jasno powiedzieć jesteśmy w czarnej dupie i się tam urządzamy niestety, mając takie podejście do życia i przede wszystkim wyborów chybionych

  • Na zbudowanie takiego toru trzeba mieć zezwolenie. Tor był niebezpieczny. W tym kontekście pisanie że chłopcy się napracowali jest bez sensu. Nie ma potrzeby tak się żabić. Gdyby zdarzył się wypadek, pisali byście gdzie służby były że nie zabezpieczyły na czas, zanim zdarzyła się tragedia.

 5. Akurat to bardzo dobra decyzja, bo to urosło to rangi dewastacji terenu, te wykopy. Ale nadleśnictwo powinno zlikwidować też melinę żuli naprzeciwko Biedronki. Nie mają odwagi.

  • Sama idź oddychać, najlepiej zabetonować całe miasto i żar zniszczy resztę roślinności a faktycznie te trzy czy cztery wypierdki zwane tężniami będą jedyna atrakcją w lecie, no bo ile osób chce się paprać w wodnym oku.

 6. Często tam przechodzę i śmieci w okolicach tego toru nigdy nie widziałem. Posługując się tokiem rozumowania pana nadgajowego to czy miasto ponosi odpowiedzialność za wypadki na na zarządzanych przez nie drogach? Młodzi ludzie zrobili coś fajnego spędzali czas aktywnie.

 7. łoj zaorali górki w kędzierzynie. tylko patrzeć jak jakiś jeuop w tym samym tryndzie każe rozkopać Górkę Winetou w Koźlu. Bo przecież trzeba dbać o bezpieczeństwo, a tam ani poręczy, ani snopków siana, ani materaców. A dzieci szaleją na sankach. Oj adrian ma bliźniaków.

 8. Tydzień temu tam byłem … Już wszystko tym dzieciom zabieracie. Lepiej niech z nudów idą w używki będzie bezpieczniej…

 9. Jest mi przykro. Jako nastolatek spędziłem tam setki czy tysiące godzin. Tyle wspomnień, pot, ból, przyjaźnie, radość, sukcesy sportowe, realizowanie pasji, treningi w końcu przygoda. Mimo, że nie jeżdżę już na tym poziomie to miło popatrzeć jak rozwijają się kolejne pokolenia młodych, którzy dbali o tę miejscówkę. Nie mam ochoty wyrażać opinii o nadleśnictwie, to się mija z celem. Chciałbym tylko zadać kilka pytań.
  +Czy zrównanie z ziemią czegoś co było nielegalne i jednocześnie bardzo pożyteczne społecznie nie jest pójściem na skróty?
  +Czy nie można było zadać sobie odrobiny trudu i ustalić zasady korzystania?
  +Czy nie ma wśród lokalnej „klasy” politycznej, kogoś kto myślałby nieszablonowo i zrobił coś więcej niż minimum i pogodził interesy nadleśnictwa z interesami lokalnej społeczności?
  Po cichu liczę, że to wydarzenie da początek „nowemu ładowi” i strony miasto-nadleśnictwo-społeczność rowerowa wypracują trwałe rozwiązanie.

 10. A co na to królewna naszego grodu przecież wspiera się sport i pasjie młodzieży lepiej chyba żeby jeździli na rowerach niż ćpali i chlali, ale królewna ma to jak zwykle gdzieś.A WY CHŁOPAKI KTÓRZY TAM FAJNIE SIĘ BAWILIŚCIE WYBUDUJCIE SOBIE NOWY TOR a jeśli jakiś baran zwany leśniczym który las zna tylko z mapy będzie chciał wam to znowu rozwalić to mieszkańcy się za Wami wstawią.

 11. Uważam, że kolejnym oczekiwanym posunięciem będzie osuszenie wszystkich zbiorników wodnych by nikt więcej się nie utopił. A potem to i karetka, i helikopter nie wyląduje…
  Religii się uczyć !

 12. Za.pieniądze które miasto wydało na pseudo koziołki które podobne są do piesków,można było coś zrobić dla młodych ludzi dla których taka jazda na rowerach jest ich pasją,urzędnicy pomóżcie tym młodym ludziom!

 13. Ma Pani trochę racji, lecz zawsze jak przyjeźdzaliśmy z kolegami my oraz inni byli w kaskach więc dbaliśmy o bezpieczeństwo :)

 14. Widzieliście skatepark w Koźlu?? Dwa schodeczki, obok łąka rozjechana, głębokie koleiny, można nogi połamać, pieniądze wydane.
  Na Discovery jest film o historycznej grupie z naszego miasta. Szukali części samolotu z czasów wojny. Tam pan leśnik pomógł, wykorzystując ciężki sprzęt.
  Czyżby liczyło się tylko – aby do tv?

 15. Proponuję dokonać z całym szacunkiem i powagą ekshumacji szczątków żołnierzy radzieckich i przenieść je do wspólnego mauzoleum na cmentarzu komunalnym. A zwolnione miejsce przeznaczyć na rowerowy, profesjonalny tor krosowy.

 16. Kędzierzynie-Koźle miasto kozłów, tężni i starości żadnych dla młodzieży możliwość.Nowosielska do dymisji natychmiast.

 17. Debilizm w wykonaniu nadleśnictwa poraża, jak mozna tak potraktować jednego z najstarszych, powiem pioniera tego sportu w naszym mieście niemożliwości, wiem ile razy lądował w szpitalu, był uczesnikiem wielu zawodów krajowych i międzynarodowych, zdobywał puchary i to się nazywa pasja, miłość do sportu a taki pajac pewnie na rozkaz pisiorskie władzy pokazał że jest najważniejszy. Szkoda że chłopaki nie dały znać że szykuje się taka akcja bo wpadlibyśmy z chłopakami i zrobili porządek z banda debili. Mam cicha nadzieję że władze miasta się obudzą i zaproponują jakieś rozwiązanie nie tylko dla emerytów ale także młodzieży która nie chce siedzieć przed komputerem tylko aktywnie się rozwijac i najważniejsze nie chcą opuścić tego zapadłego grajdolu.

 18. Bylam tam ostatnio Na spacerze z rodzina I bylismy pelni podziwu tych chlopakow. Nadlesnictwo to totalne dno ze zniszczyli Cos co bylo dla ludzi! Mlodzi ludzie maja swoje pasje i tak I’m sie to niszczy! Matoly! A jak alloholicy chleja po lasach to ich Nie wygonia!!! Wstyd I hanba!!!

 19. MIASTO NIEMOŻLIWOŚCI…

  Na Pogorzelcu mógłbyć pumptrack to… kolejna tężnia będzie (tak bardzo w tej zasmrodzonej dzielnicy).

 20. Jak bylam dzieckiem to juz chlopacy tam skakali na rowerach. Zniszczyli cala historie rodzin kedzierzyna kozla! Az jestem w szoku! Takich imbecylow ktorzy niszcza powinno sie zwalniac !

 21. Ci ktorzy byli przeciwko to stare dziady ktorym zycie umknelo i ze wszystkiego sa zaniedowoleni. Jak sie chleje i bierze narkotyki po lasach to nikt nie poczuwa sie do odpowiedzialnisci ale niszcYc Cos co sprawia radosc i przyjemnosc to jest latwiej. Niech se teraz ten las zrownaja z ziemia. Wkurzyli mnie

 22. Absurdalna sytuacja. Lasy nie odpowiadają za wypadki czy to rowerowe czy inne w lesie. To jest oczywiste i wynika z kodeksu cywilnego. Nie ma podstawy prawnej ewentualna odpowiedzialność Lasów Państwowych. Tu chodzi o zupełnie coś
  Innego. Mam dwójkę dzieci o zawsze jestem jako ojciec szczęśliwy gdy aktywnie spędzają czas. Mamy czasy kiedy dzieci trzeba zachęcać do aktywności fizycznej zamiast siedzenia w domu. Proszę Was wytłumaczcie mi czy to był dobry czas na zniszczenie tego toru rowerowego, teraz? Głupota ludzka jest niemierzalna.

  • Zrównał z ziemią tor rowerowy leśnik srogi, później bardzo tego żałował, poszukał pniaka gdzie usiadł i sam wyciągnął nogi!

 23. To okropne co się tam stało. Nie rozumiem jak można było zniszczyć wielką pasje i dalsze marzenia tych młodych ludzi. Naprawde podziwiałam ich za to ile czasu tam spędzają i ile ich to kosztowało pracy i wysiłku. Ale oczywiście nasze wspaniałe nadleśnictwo zamiast wkońcu pozbyć się baru pod kleszczem to oczywiście musieli popsuć to czego niepowinni, prawda?
  Miejsce to przecież było tam od ponad 20 lat, to czemu niemogło zostać tam jeszcze dłużej.
  To miejsce naprawdę było historią, a wyrównanie całego tam niebyło żadnym rozwiązaniem, było czymś strasznie głupim nawet niewiem jak to opisać. To straszne co zrobili za coś takiego powinni ich zwolnić i zatrudnić wkońcu jakieś normalnego pana leśniczego.
  Jest mi naprawde bardzo przykro z tego co się stało. Ale niestety czasu nieda się cofnąć. Mam nadzieję że cała sprawa się rozwiąże i wyjdzie to na lepsze od strony osób które ciężko pracowały przy budowie hopek. Chciałabym jeszcze pogratulować panu leśniczemu, brawo- jest pan naprawde okropny i złośliwy, za coś takiego powini pana zwolnić i zakazać wstępu do tego kraju.

 24. Jako że się nie znam, to się chętnie wypowiem. Na owym torze rowerowym nigdy nie byłem, bo jak wiadomo jestem z tej lepszej części miasta, po co więc przekraczać Odrę? Niemniej świetne triki rowerowe można wykonać na nowym skateparku przy MOKu, ten tor pewnie się do niego nie umywał. Ubaw po pachy! No i najważniejsze że postawili ławeczki dla zmęczonych obserwatorów oraz jury sędziowskiego.

 25. Znałem to miejsce, jeszcze z od 15 do 5 lat temu często tam przyjeżdżałem i podziwiałem sportowców amatorów… Nikomu krzywdy nie robili. Nie śmiecili tam, wręcz przeciwnie, sprzątali, żeby tor był bezpieczniejszy. Niektóre hopki były zadbane, niektóre nie, ale śmieci tam nie było – surowcem budowlanym była tylko ziemia i pozbierane gałęzie. Lasu nie niszczyli, drzew nie niszczyli. To było chyba najlepsze miejsce w całym K-K… W wakacje podczas szkoły a potem studiów niemal codziennie tam przyjeżdżałem na rowerze, żeby zobaczyć czy kogoś tam nie ma, co skacze na tych dużych hopkach, sam ćwiczyłem na najmniejszych, byłem zawsze tchórzem i łamagą, na duże nigdy się nie zdecydowałem, te małe hopki były bardzo bezpiecznych moim zdaniem, nigdy nic się tam nikomu nie stało – nawet taka łamaga jak ja dawał sobie radę… Czy duże hopy były niebezpieczne? Tak, mogły być. Trzeba było mieć jaja, żeby na nich skakać… Ale nikomu nikt krzywdy nie robił, nikt nikogo do zjazdów nie zmuszał, ludzie tam trenowali na własną odpowiedzialność, lub na odpowiedzialność rodziców, Państwo ani Lasy Państwowe ani miasto możliwości i tak za budowę tych hopków nie zapłaciły, ani odpowiedzialności z ich użytkowanie nie brały… To jest chamstwo w państwie. To ma być Rzeczpospolita? Rzecz Pospolita? To Suwereni Rzeczpospolitej zbudowali te hopki i bez zgody suwerenów je zburzono? Co wolano wojewodzie, to nie Tobie mały smrodzie. Precz z komuną! Straciłem wiarę w ludzi i w Rzeczpospolitą…

 26. Brawo nadleśnictwo, teraz młodzież w ramach alternatywy dla sportu na świeżym powietrzu będzie mogła np. iść pod żabkę pić piwo.

 27. Nie od dzisiaj wiadomo, że pracownicy Lasów Państwowych lubią a nawet uwielbiają robić na złość ludziom korzystającym z lasów.

 28. Pamietam jak kiedyś podpalano trawy w lesie dla zabawy, boje się że ktoś kto budował latami ten obiekt teraz znajdzie sobie inne zajęcie

 29. „(hallo TU WIR,WILKI KĘDZIERZYŃSKIE GRUPY WLEJMU WARA WAM! NARODOWY FRONT POLSKI NFP KTÓRY JUŻ JEST W KĘDZIERZYNIE I WSPÓŁ DZIAŁA Z NPTV.PL (…) JEŻELI NIE ZAJMIE SIĘ TYM NOWY STAROSTA Z PREZYDENTEM MIASTA I RADNI TO KAMRACI CHĘTNIE TO ZROBIĄ A NAWET WIĘCEJ,ŻE KAŻDYM LESIE OBOWIĄZKOWO Z MOCĄ UCHWAŁY BĘDZIE DODATKOWO WIELKI POMNIK JANA PAWŁA II NA WZÓR TEGO CO JEST NA GÓRZE ŚW.ANNY TYLKO ŻE MA BYĆ SREBRNY I NA SOKOLE I PRZY WEJŚCIU BY STAŁ TEN POMNIK NA PLACU PRZY PKP KTÓRY TO BYŁBY PRZY SAMYM PRAWIE WEJŚCIU NA PERON DO GÓRY SCHODAMI A MIĘDZY ŁAWKAMI I DODATKOWO WOKÓŁ TEGO SOKOŁA ŚREDNIEJ WIELKOŚCI MOGŁA BY BYĆ FONTANNA WYCHODZĄCA ZE SOKOŁA ,DODATKOWO TEN POMNIK 10 RAZY WIĘKSZY SZERSZY SKIEROWANY TWARZĄ DO LUDZI CO BĘDĄ SZLI Z MIASTA BY WEJŚĆ NA SCHODY OBOK PRZY SOKISTACH SIEDZIBIE , A PASTORAŁ ZAŚ WYSOKO WYNIESIONY PRAWEJ DŁONI A LEWA RĘKA ZAŚ WYSOKO DO NIEBA WYCIĄGNIĘTA SWOBODNIE.A NA PRAWEJ RĘCE JESZCZE SYGNET PIERŚCIEŃ RYBAKA,DODATKOWO Z PEKTORAŁEM KTÓRY BY BYŁ WIDOCZNY TEŻ A ORNAT SWOBODNY Z PASAMI DWOMA NA PLECACH JEDEN I NA PRZODZIE DOŚĆ GRUBA FAŁDA A MITRA DUŻA SZEROKA ZŁOCONA Z KRZYŻEM MALTAŃSKIM NA OBU STRONACH W TYM PAULIUSZU ZŁOTYM SREBRNY KRZYŻ MALTAŃSKI I SPINKI SREBRNE NA KRZYŻU JAKBY WŁORZONE W PAULIUSZ WSZYTY, DBAJĄC O DOKŁADNOŚĆ I BRZEG ORNATU I FRENDZLACH Z MITRY KOLORU ZŁOTE I 2 KRZYŻE ZŁOTE MATLAŃSKIE W KRĘGU NA DOLE PRZED FRENDZLAMI PAPIEŻ O TWARZY RADOSNEJ UŚMIECHNIĘTEJ I DUMNEJ I SERDECZNEJ I GODNEJ PO PROSTU SZCZERY UŚMIECH POSTAĆ JANA ZAŚZE ZŁOTA DODATKOWO ,NA TYM NIE KONIEC DODATKOWO DLA MŁODYCH KAŻDYM BLOKU PO 4 ŁAWKI I OBOWIĄZKOWY PLAC ZABAW PRZY KAŻDYM BLOKU ,DODATKOWO CENTRUM DLA MŁODYCH W MIEŚCIE PRZY ULICY KOZIELSKIEJ BY MIELI SWÓJ PLAC DODATKOWO PRZY RONDZIE MILENUJNYM MIEJSCE NA SPŁYW KAJAKOWY BYŁ I ŁAWECZKA DODATKOWA I OŚWIETLENIE WZDŁUŻ ODRY KANAŁU GLIWICKIEGO JAK I PRZY WODOSPADZIE TEŻ KAŻDYM W 3 PUNKTACH LATARNIA OBOWIĄZKOWO W TYM PRZY ULICY KOZIELSKIEJ ŚWIATŁA PRZY KRWIODASTWIE Z GUZIKIEM DLA PRZECHODNIÓW W TYM DROGA DLA ROWERZYSTÓW W PASACH DOBRZE WIDOCZNA DODATKOWO OBWODNICA PRZY RODZIE PRZY OGRODACH ODRZAŃSKICH KTÓRA BY SIĘ ŁĄCZYŁA Z ULICĄ JAGIELOŃSKĄ PRZY MOŚCIE KŁODNICA ŻABIENIEC I RONDO IMIENIA ADANA SAPIEHY J KARDYNAŁA PRYMASA WYSZYŃSKIEGO W TYM TEŻ CEL BY SC MARGVEL MÓGŁ STACJONOWAĆ STALE NAWET DLA POLREGIO PRZY PKP OPOLSKIE -KĘDZIERZYN-KOŹLE PORT -KOŹLE KRAPKOWICE WROCŁAW WARSZAWA GDAŃSK POZNAŃ KODEŃ ŚWIĘTY KRZYŻ,DODATKOWO STWORZENIE CENTRUM PODOBNE JAK ŁÓDZKIE PCK TYLKO ŻE JAKO CENTRUM NA POŁUDNIU POLSKI Z LOTNISKIEM GDZIE BYŁY DZIAŁKI I PRZEKLĘTY DZIŚ TEREN ODNOŚNIE PORZĄDKÓW CO ŁĄCZYŁO BY PKP GDZIE JEST JESZCZE TOR NA MAGAZYN I MOŻLIWY TAM TRANSPORT Z ODNOWIENIEM BUDYNKÓW I Z TEGO PLACU ZROBIENIE ŚREDNIEGO LOTNISKA W TYM TRAMWAJE ,TROLEJBUSY EKOLOGICZNE W MIEŚCIE CO MZK MAJĄC KONKURENCJE STARAŁO SIĘ PUNKTUALNIE,DODATKOWO ZBUDOWANIE OBOK MOSTU ZABYTKOWEGO NA ŻABIENIEC DODATKOWO MOSTU WIĘKSZEGO COŚ RODZAJU JAK JEST NA ULICY WYSPIAŃSKIEGO PRZY RONDZIE ,KOLEJNA SPRAWA TO ZMIANA GWIAZD RADZIECKICH NA HERP MOSKWY I HERBU FEDERACJI ROSYJSKIEJ Z FLAGĄ ROSJI I POLSKI NA PRZECIW PRZY WEJŚCIU NA CMENTARZ NA ULICY JANA PAWŁA II,DODATKOWO ZMIANA ULICY WYSPIAŃSKIEGO NA ULICĘ KARDYNAŁA STEFANA PRYMASA WYSZYŃSKIEGO ,A PIENIADZ Z FUNDUSZY UE,DODATKOWO METRO DLA MIASTA ULICA KOZIELSKA I PRZYSZŁOŚCI WYSZYŃSKIEGO STEFANA BY MIAŁA DEKORACJE Z OBWODNICĄ DODATKOWO PRZY MOŚCIE NA DZIAŁKI CO ŁĄCZY ŻABIENIEC BY W TYM MIEJSCU BYŁY ŚWIATŁA I DLA PIESZYCH GUZIK BY ZIELONE BYŁO DLA PIESZEGO A NAWET DOKOŃCZENIE DRABINEK OCHRONYCH CO SA PRZY WIADUKCIE NA OBWODNICY BY BYŁO DO KOŃCA RONDA MILENIJNEGO A W TYM TEŻ POŁACZENIE MOŻLIWE Z OBWODNICY BY PRZEZ TARTACZNĄ MOŻNA BYŁO Z KOZIELSKIEJ WIECHAĆ,DODATKOWO ZMIANA ULICY KOZIELSKA NA KARDYNAŁA STEFANA PRYMASA TYSIĄCLECIA WYSZŃSKIEGO BŁOGOSŁAWIONEGO 12WRZEŚNIA 2021r. DODATKOWO PRZY POWIECIE BUDOWA KOLEJARZA HIRSZA ZNANEGO Z OKRĘGU KĘDZIEZYNA BY TEŻ BYŁ POMNIK, A DROGA OBWODNICA KTÓRA JEST I JEDZIE DO KOŹLA PRZY WYSPIAŃSKIEGO NOSIŁA NAZWE JERZEGO POPIEŁUSZKI I KORFANTEGO WOJCIECHA Z JANEM ZAMOYSKIM DODATKOWO ŻE TYLE DO DZIŚ LEŻY POCHOWANYCH RZOŁNIERZY NIEMIECKICH TO ZAMIAST WROCŁAWIA TO NIECH PRZY OSIEDLU POGORZELEC GDZIE JEST LIDL NIECH BĘDZIE NA CAŁY PLAC ELEGANCKI NOWY CMENTARZ KOMUNALNY I UWZGLĘDNIENIEM W TYM RZOŁNIERZY NIEMIECKICH I AUSTRYJACKICH KOALICJANTÓW I POWSTAŃCÓW CO Z ARMIĄ RADZIECKĄ DLA OBORY EUROPY PRZED LEWICĄ WALCZYLI DODATKOWO JAK NIE PÓJDZIE TO PRZY ULICY KOZIELSKIEJ GDZIE SCHPAREN BYŁO CO JEST JESZCZE DUŻY PLAC CHOĆ LEPIEJ ELEGANCKIM MIEJSCU MOGŁO BYĆ PRZY KOSZYKOWEJ BLISKO LIDL ORLEN PROSTA ULICA ODKUPIĆ OD WROCŁAWIA WEJŚCIE NA PKP I ZREMONTOWAĆ GO STYLU NEO-BAROKOWYM BY NIE SZPECIŁ A PASOWAŁ TO OTOCZENIA OBOK MZK STYLU NEO-GOTYCKIM,TABLICA PAMIĄTKOWA NA PIOTRA SKARGI DUŻA I RENOWACJA KRZYŻA I POSTAWIENIE KAPLICZKI ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA BY BYŁA ZA POLEGŁYCH TAM BAWARSKICH POWSTAŃCÓW PRZECIW NAPOLEONOWI ,ZBUDOWANIE PERONU PRZY ŻABIEŃCU I MOŻLIWOŚCI W TYM TEŻ DLA NIENIEPEŁNOSPRAWNYCH BY MIELI JAK WEJŚĆ I BY TEŻ TAM MOGLI KUPIĆ BILETY I DOBRZE OŚWIETLONYM MIEJCEM MOGŁO TAM BYĆ NA KOŃCU JAGIELOŃSKIEJ ZAŚ TEŻ JESZCZE JEDEN BUDYNEK ALE SAKRALNY DOKŁADNIE PARAFIA ZAKONNA JEZUITÓW POD PATRONATEM OJCA ZAŁORZYCIELA IGNACEGO LOYOLI I JANA PAWŁA II I ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA I BŁOGOSŁAWIONEGO STEFANA WYSZYŃSKIEGO,ŚW.WOJCIECHEM,FLORIANEM,ŚW.ANNYJOACHIMA ,JÓZEFA ,JÓZEFA CEBÓLI MĘCZENNIKA ,FLORIANA I ŚW.PATRYKA APOSTOŁA IRLANDII I BONIFACEGO ZWANEGO WINFRIDEM I ŚW.PATRONA EUROPY BENEDYKTA NURSJI ZE ŚW.HILDEGARDĄ I FAUSTYNĄ KOWALSKĄ Z PIOTREM I PAWŁEM APOSTOŁEM TYLE PATRONÓW PARAFII KTÓRA MOGŁA BYĆ PRZYSZŁOŚCI SANKTUARIUM LOKALNYM BAZYLIKĄ MNIEJSZĄ MIĘDZYNARODOWĄ JAK GÓRA ŚW.ANNY, A TYM SPOSOBEM ŻABIENIEC MAJĄC SWÓJ KOŚCIÓŁ PARAFIALNY MIAŁ BLIŻEJ NIŻ DO KŁODNICY A TYM SPOSOBEM STARSZE OSOBY MIAŁY BY JAK DOJŚĆ A SZCZEGÓLNIE W ZIMĘ PRZECIEŻ NIE KAŻDY MA AUTO A BUS NIE REGULARNY JEST I NIE MA PORY NA MSZĘ CZY NABOŻEŃSTWA DLA TEGO JAK NAJBARDZIEJ DODATKOWO ODNOWIENIE KRZYŻA CO JEST PRZY WIADUKCIE KOLEJOWYM W LESIE KĘDZIERZYNIE JAKO TRÓJSTYK ŻABIENIEC KUŹNICZKI POGORZELEC, DODATKOWO PRZY WEJŚCIU ZE STONY ŻABIEŃCA KAPLICZKA KRZYŻ JAKO DAR TEŻ ZA UZDOWIEŃCÓW COVIDA CO BYLI W MIEŚCIE I PROŚBA O ODDALENIE PANDEMII I ICH SKUTKÓW NEGATYWNYCH A W TYM TEŻ ZA SPOCZYNEK ZMARŁYCH I DODATKOWO ŚW.HUBERT Z ŚW.SEBASTIANEM PRZY LESIE,A ZE STRONY DZIAŁEK KAPLICZKA ŚW.KATARZYNY ,ALBOWIEM WIELU KOLEJARZY MA DZIAŁKI W TYM MIEJSCU NA POGORZELCU ZATEM KAŻDA TAKA KAPLICZKA DOBRZE OŚWIETLONA JAK TEŻ TA NA ŻABIEŃCU PLUS ŚWIATŁA PRZY ULICY JAGIELOŃSKIEJ I DROGĄ NA CMENTARZ CO JEST DOKOŃCZYĆ OBOK MIĘDZY CHODNIKAMI BY MIĘDZY BUTKĄ GOŁĘBI GDZIE NIEGDYŚ STAŁA PODŁĄCZYĆ ASFALTÓWKĘ Z ULICĄ GRZYBOWĄ OBOK GDZIE CHODNIK JEST TO ZOSTAWIĆ STARSZĄ DROGĘI OBOK DAĆ KŁADKĘ KOSTKI JAK WYGLĄDA PRZY ULICY JAGIELOŃSKIEJ DODATKOWO ZOSTAWIAJAC HISTORYCZNĄ DROGĘ OBOK DAJĄC NOWĄ LEPSZEJ JAKOŚCI A W TYM TEŻ DAJĄC ŚCIEŻKI ROWEROWE KTÓRE BY BYLY POŁĄCZONE CAŁE ŻABIENIEC DO KĘDZIERZYNA Z KŁODNICĄ ALE I PRZY NOWYM SKRZYŻOWANIU DROGI PRZY DZIAŁKACH ODRZAŃSKIE I ŻABIENIEC MOST KŁODNICA,DODATKOWO OŚWIETLIĆ DROGĘ W LESIE I BETONEM LAĆ DO WODOSPADU WYRÓWNUJĄC LAS I SZEROKOŚĆ ASFALTU ALE I DROGĘK KTÓRA PROWADZI DO WIADUKTU KOLEJOWEGO NA TRÓJSTYK A W TYM OŚWIETLENIE DAĆ I PAS ŁĄCZĄC ŻABIENIEC KUŹNICZKI BY BYŁA ASFATOWA DROGA TEŻ PRZY DZIAŁKACH ALE I DROGA NA ŻABIENIEC ZAMIAST PIASKOWEJ TO ASFALTOWA KTÓRA BY PROWADZIŁĄ DO NOWEJ JEZUICKIEJ PARAFII NA ŻABIEŃCU I NIEOPODAL NA PUNKT KOLEJOWY NA GÓRĘ SCHODY ROBIĄC NA KONIEC JAGIELOŃSKIEJ DODATKOWO NA DOLE JAK JEST WIADUKT ŻABIENIEC NA DOLE DAĆ TEŻ PERON DLA ZABIEŃCA I TEŻ TE TERENY DOBRZE OŚWIETLIĆ, PRZY ULICY JAGIELOŃSKIEJ DAĆ KAPLICZKĘ KRZYSZTOFA I JANA PAWŁĄ II Z KATARZYNĄ KOLEJARZY PATRONKĄ I ŚW.PATRYKIEM I MICHAŁEM ARCHANIOŁEM PATRONEM POLICJI,METRO KTÓRE BY BYŁO DODATKOWO BLISKO ULICY KOZIELSKIEJ JANA PAWŁA II JAGIELOŃSKIEJ WYSPIAŃSKIEGO -WYSZYŃSKIEGO I TRÓJJSTYK NA KOŹLE TO ULICA JERZEGO POPIEŁUSZKI OBWODNICA CO PROWADZI TEŻ NA CMENTARZ W KOŹLUI DO CENTRUM PKS W KOŹLU ULUCA PLAC RACIBORSKI DODATKOWO TE SAME PUNKTY TROLEBUSY I TRAMWAJ DODATKOWO EKOLOGICZNY TRAMWAJ PO ŻABIEŃCU Z POGORZELCA CO MIAŁ BY PRZEZ TARTACZNĄ IŚĆ MIĘDZY CENTRUM ŚREDNIO LOTNISKOWE I DROGA TA SAMA TROLEJBUSA CZY TEŻ EKOLOGICZNEJ NOWEJ LINI MZK DODATKOWO LINIA 2 JECHAŁA BY DODATKOWO NA CMENTARZ ULICA GRZYBOWA I NA CMENTARZ KUŹŃNICZKI PIASTY BLACHOWNIA A BĘDĄC W KOŹLU STAJĄC TEŻ OBOK CMENTARZA MAJĄC TAM POSTUJ PRZY DRODZE NA OBWODNICE MAJĄC OSTATNI PUNKT PODOBNIE TEŻ NUMER 7 i 12 CZY 13Z 1 i 9,NOWA LINIA DLA MZK 24EKO MIAŁA BY JECHAĆ PRZEZ JANA PAWŁA LISA DO BLACHOWNI I AZOT CZY SŁAWIĘCIC DODATKOWO UJAZD W ALE I DO KOŹLA LECZ PRZEZ KOZIELSKA(WYSZYŃSKIEGO) PRZY SIOSTRACH I ODRZAŃSKIE I PRZYSTANEK RONDO MILENINE I DRUGI PRZYSTANEK PRZY PASACH GDZIE JEST MOST DODATKOWO DBAJĄC O O STARSZYCH DODATKOWO NASTĘPNY PRZY WIADUKCIE GDZIE RONDO BY BYŁO PATRONAT TRAKTAT WIEDEŃSKI I PAPIEŻA FRANCISZKA I JERZEGO POPIEŁUSZKI,A BĘDĄC PRZY PKP I ŚREDNIM LOTNISKU TO RONDO PATRONA FAUSTYNY KOWALSKIEJ I CURIE SKŁODOWSKIEJ I KIERUNEK LASEK ŻABIEŃSKI ,DODATKOWO METRO ŁACZY TEŻ PODOBNĄ LINIE CO PKP PRZY ŻABIEŃCU I KOŹLE PORT ALE TEŻ KOŹLE ROBIĄC PĘTLA I DODATKOWO METRO TE BYŁO TEŻ BY PRZY RODZIE MILENIJNYM PERON ŚREDNI PRZY STARSZYM BIAŁYM KRZYŻU LUB DRUGA STRONA MOŻLIWA A W TYM TEŻ ŁĄCZENIE KŁODNICY TYM SPOSOBEM MZK BĘDZIE MUSIAŁĄ SIE MOCNO STARAĆ BYĆ PUNKTUALNA,LOTNISKO IMIENIA GENERAŁA JABŁONOWSKIEGO ALEKANDRA I ŚW.JÓZEFA Z KUPERTYNY-KASA Z FUNDUSZU CO EUROPA MIAŁA BY DAĆ DODATKOWO ELEGANCKA BRAMA JAKBY BRANDEMBURSKA LECZ ZŁOTY ANIOŁ SREBRNE KONIE I PLATYNOWY RYDWAN NA WZÓR BERLINA MIEDZIANĄ WŁĄCZNIĄ JAK W BERLINIE RADOŚNIE KRZYCZĄCY W STRONE KOZIELSKIEJ(PRYMASA WYSZYŃSKIEGO )LECZ Z 4 PORTALAMI-ŁUKAMI LECZ KOLOR BIAŁY MARMUR.DODATKOWO BLOKI OSIEDLA KOSZYKOWA KOZIELSKA STYLIZOWANE NA STYL BAROKOWY OBOWIĄZKOWO DODATKOWO OD MIASTA MONTUJĄC PRZY OKNACH I PRZY BALKONACH MIEJSCE NA FLAGI MINIMUM NA 12FLAGW POZIOMIE CZYTELNIE I ELEGANCKO PLAN NA WYBORY SAMORZĄDOWE WOJEWÓDZKIE I POSTARANIE SIĘ BY DRUGĄ STOLICĄ WOJEWÓDZTWA BYŁ KĘDZIERZYN JAK MAJĄ INNE WOJEWÓDZTWA TAK TEŻ OPOLSKIE MOGŁO BY MIEĆ PATRZ MIASTO KĘDZIERZYN SKORO I TAK NAJBOGATSZY POWIAT ZATEM DLA CZEGO BY NIE ,A NAWET JAK BEDZIE CZA TO NAWET PROJEKT BY BLISKIEJ PRZYSZŁOŚCI MIASTO MOGŁO BYĆ UZNANE ZA STOLICE NOWEGO WOJEWÓDZTWA JAKBY OPOLSKIE NA PÓŁ GDZIE PASEM POZIOMYM BIERZEMY POŁOWE POWIATÓW ZATEM TAM GDZIE MIASTO OPOLE SIĘ KOŃCZY DZIŚ TOLINIĄ PROSTO ZACZYNAŁO SIĘ OD DOŁU WOJEWÓDZTWO KĘDZIERZYŃSKO-KOZIELSKO-ŻABIEŃSKO-POGORZELSKIE (CHOĆ POGORZELEC LEPIEJ ZAMIENIĆ NA NAZWE OSIEDLA OSOBY WYSZYŃSKIEGO SKORO GŁÓWNA ULICA BY TO BYŁA NA OSIEDLU JAKO ARTERIA KTÓRA ŁĄCZYŁA BY ŻABIENIEC JAGIELOŃSKĄ(PATRZ MINI REGIONALNE MIĘDZYMORZE JAGIELONÓW)PYTANIE TECHNICZNE SKORO TAK MIASTO DBA O CZYSTOŚĆ TO DLA CZEGO W MZK NIE MA AUTOMATU Z PŁYNEM TAK SAMO W POCIĄGACH CHOĆBY W POLREGIO PRZY WEJŚCIU ,SKANDAL ŻE ICE TEGO NAWET NIE MA I NIE STOSUJE TO BRAK POSZANOWANIA JAK KTOŚ CHCE A DO DZIŚ TEGO NIE MA TAK SAMO NA PRZYSTANKU,DODATKOWO WAŻNY PUNKT OCIEPLONE PRZYSTANKI I STACJE Z PERONAMI OBOWIĄZKOWO DODATKOWO ELEKTRYCZNY ROZKŁAD JAZDY POJAZDÓW CO PRZYSTANEK I PRZYSTANEK Z PERONAMI KLIMA W NICH DODATKOWO ZEBRY NA ULICACH CZUJNIKIEM ŻE KTOŚ BĘDZIE NA PASACH BY REAGOWAŁY ŚWIATŁA -TEN PROJEKT DODATKOWO CAŁY POWIAT Z GMINAMI KĘDZIERZYNA DODATKOWE TRASY JAK 1 BY DODATKOWO JECHAŁA PIERW PO KOZIELSKIEJ DO SIÓSTR ROBIĄC POTEM KOŁO WRACAJĄC I LECĄC NA KOŻLE,DODATKOWO NUMER 3 POJEDZIE PRZY DAWNYM BANKU JECHAŁO BY DO MILENIJNEGO KRZYŻA POTEM DOPIERO I PRZEZ WIADUKT JUŻ NA CMENTARZ A DAWNA LINIA TO NUMER 2 BY MIAŁO JAKO DODATKOWO LECZ NA CAŁA DAWNĄ KOZIELSKĄ TEŻ MUSIAŁĄ BY JECHAĆ-PROJEKT Z KASY UNII.”PROJEKT WYBORCZY KTÓRY JEST REALNY I BĘDZIE PRZEZ NOWĄ WŁADZE ZROBIONY DO KOŃCA I TAK NAM BÓG I NIEPOKALANA NIECH BŁOGOSŁAWI I WWSPOMAGA A ZAMIAN NAWET PRZY LIGONIA BĘDZIE NA KSRZYŻOWANIU ŚWIATŁA Z GUZIKIEM I NUMER 2 ,3,12,13,15,5,10,MUSIŁA TEŻ ZATRZYMYWAĆ SIĘ PRZY PŁYWALNI NA JANA PAWŁA II.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj