Nad Odrą powstanie plaża i miejsce przyjazne mieszkańcom. Za nami konsultacje społeczne

5

W piątek w siedzibie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego na kozielskiej wyspie odbyły się konsultacje dotyczące przebudowy przystani Szkwał. Celem zaplanowanej inwestycji jest przywrócenie tej części miasta mieszkańcom i utworzenie miejsca do rekreacji i wypoczynku.

O pomyśle przebudowy przystani Szkwał oraz części kozielskiej wyspy władze powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego poinformowały w czerwcu. Wcześniej przez kilka miesięcy samorząd prowadził rozmowy na temat przejęcia od Skarbu Państwa sporej działki oraz dwóch budynków w sąsiedztwie lądowiska. Udało się, w czym duża zasługa senatora Grzegorza Peczkisa, o czym mówiła w piątek starosta powiatu.

Uczestnicy piątkowych konsultacji mogli zaznajomić się z pomysłem na zagospodarowanie przystani i jej okolic. Nad Odrą ma powstać ma piaszczysta plaża, boisko do siatkówki plażowej i siłownia na otwartym powietrzu. Pierwsza wizualizacja, którą wiosną zaprezentowano mieszkańcom, jest już częściowo nieaktualna – z projektów zniknął trap, na którego utworzenie nie wyraziły zgody Wody Polskie.

– Nasza koncepcja zakłada przeniesienie wiaty, w której przechowywane są między innymi łodzie szkoleniowe Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, co uwolni przestrzeń dla plaży. Część wiaty zostanie przeniesiona w okolice budynku pracowni nawigacyjnej, powstanie też wiata, w której swój sprzęt będą mogli przechowywać inni wodniacy korzystający z naszej przystani – mówił dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu.

Inwestycja ma zostać zrealizowana przy wsparciu środków unijnych. Całkowita wartość projektu to 5,7 miliona złotych, z czego 3,2 miliona złotych powiat zamierza pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– 20 sierpnia złożyliśmy projekt do urzędu marszałkowskiego. Poza rewitalizacją wyspy obejmuje on jeszcze jeden element, a mianowicie przebudowę internatu Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej (…) Drugie i trzecie piętro zostaną całkowicie zagospodarowane. Powstaną 32 dwuosobowe pokoje dla uczniów – wyjaśniał Piotr Kramarz, który z ramienia subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego nadzoruje inwestycję.

Dużym wyzwaniem będzie przebudowa budynków przekazanych do powiatu przez Skarb Państwa. Negocjacje w konserwatorem zabytków trwały kilka tygodni. W budynkach datowanych na 1882 rok znajdzie się miejsce dla organizacji pozarządowych, które będą mogły tam prowadzić swoją działalność.

– Na szczycie głównego budynku zostanie osadzona scena. Mamy nadzieję, że w tym miejscu będą regularnie odbywały się koncerty i imprezy z udziałem organizacji z naszego powiatu, rad osiedli i zwykłych mieszkańców – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Realizacja obu zadań wchodzących w skład projektu ma rozpocząć się w styczniu 2019 roku. Przebudowa internatu ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Równolegle postępować ma rewitalizacja wyspy, w tym przypadku termin zakończenia inwestycji określono na czerwiec 2020 roku.

5 KOMENTARZE

 1. Napisałem 2 tygodnie temu:
  Jak znam życie to przyjdzie paru dyżurnych dziadków typu Mróz Oczoś i niezawodni fotografowie ze starostwa i paru urzędników.
  I już przez te 2 tygodnie znika pomost a dodaje się remont internatu, który z bazą rekreacyjną na szkwale ma tyle wspólnego co sałacki z wyspą.
  Powodzenia! Będzie tam kolejna świetlica i miejsce spotkań kombatancko-woprowskich.
  Tam musi być menedżer który będzie myślał jak zarobić na tym przyciągając atrakcjami ludzi a nie jakiś dziadek który będzie miał spokojny budżet ze starostwa.

 2. Pomysł jest naprawdę dobry. To, że miasto nie korzysta z możliwości jakie daje ta wyspa (które miasto ma tak fajny kawałek ziemi nad rzeką?) to nieporozumienie. Super, że ktoś chce się tematem zająć.
  Tylko żeby znowu jakiś wałek nie poszedł – widzę znowu facjatę radnego Masełko. Już w jednym ustawionym konkursie stołek dyrektora dostał od Nowosielskiej. Teraz zgrywa uczciwego społecznika. Wstyd, że tacy ludzie są w tym mieście wybierani – sprzedajni kombinatorzy.

 3. Tam brakuje tylko gabinetu dentystycznego
  Wszystko jest i nie ma nic pseudofirma kajaki w blaszaku ,stacja przegladow tez staroswiecka,motel pozal sie boze
  Wyspa potrzebuje
  człowieka ktory to bedzie prowadził sprowadzi zycie tam nie tym ze zdjec dziekujemy.

Skomentuj