Na wszystkie problemy nie starczy kadencji. Szefowie osiedli u prezydent Nowosielskiej

11

Kędzierzyn-Koźle podzielony jest na 16 osiedli: od dużego Pogorzelca aż po maleńkie Miejsce Kłodnickie. Każde ma swoją specyfikę i problemy. Na każdym działa także rada osiedla na czele z przewodniczącym. To ci ludzie są najbliżej zwykłych mieszkańców i najlepiej wiedzą, z jakimi bolączkami przychodzi im borykać się każdego dnia. Z tym bagażem przyszli na pierwsze spotkanie z nową prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiną Nowosielską i przewodniczącym rady miasta Andrzejem Kopciem.

IMG_1773

Niektóre sprawy ciągną się od lat i ich załatwienie może zająć przynajmniej kolejnych kilka – na przykład kompleksowe remonty ulic w Azotach. Na rozwiązanie innych w ogóle na razie nie widać perspektyw, jak w przypadku odbudowy podzamcza na Starym Mieście w Koźlu. Są też oczywiście problemy pomniejsze – chociażby lepsze odśnieżanie chodników – których zażegnanie zależy jedynie od dobrej woli urzędników i niewielkich pieniędzy. W piątek szefowie rad osiedlowych przez dwie godziny referowali je wszystkie podczas spotkania z prezydent Sabiną Nowosielską i przewodniczącym rady miasta Andrzejem Kopciem, któremu bezpośrednio podlegają samorządy mieszkańców na osiedlach.

IMG_1744

– Jeżeli chcemy robić dla Kędzierzyna-Koźla dobre rzeczy, te małe i duże, musimy działać razem. Ja ze swojej strony deklaruję wolę współpracy i mam nadzieję, że obdarzycie mnie państwo zaufaniem – powiedziała już na początku spotkania z przewodniczącymi Sabina Nowosielska.

W istocie rady osiedlowe mają niewielkie kompetencje, które ograniczają się głównie do roli doradczej względem pozostałych organów władzy w gminie i dysponowania skromnym budżetem. Jeszcze w czasach, gdy prezydentem był Wiesław Fąfara, przewodniczący rad często narzekali, że są traktowani trochę po macoszemu. To zmieniło się w poprzedniej kadencji. Prezydent Tomasz Wantuła, mając zdominowaną przez opozycję radę miasta, uczynił z rad osiedlowych swoich sojuszników, wciągając je między innymi w prace nad projektem budżetu miasta i  późniejszą batalię z większością radnych. Co kwartał odbywały się też spotkania prezydenta i urzędników ze wszystkimi przewodniczącymi. Jak teraz ułożą się relacje między prezydentem a radami osiedli?

Pierwsze spotkanie z nową prezydent przewodniczący oceniali na ogół pozytywnie: – Dzisiaj poruszaliśmy tylko najważniejsze rzeczy, bo spotkanie było ogólne, ale jest też wiele mniejszych spraw, które czasami od dawna czekają na załatwienie. O tym, że gdzieś zalega kupa śmieci, powiemy, gdy prezydent spotka się z nami, na co bardzo liczymy, w węższym gronie kozielskich rad osiedla – mówi Stanisław Mróz, szef rady osiedla „Zachód”. – Mam nadzieję, że na dobrych deklaracjach się nie skończy i nie będzie się nami manipulować, jak to zdarzało się w poprzednich latach, gdy obietnic było dużo, a nie zawsze coś konkretnego z nich wynikało. O osiedla trzeba naprawdę dbać, bo to dbanie o mieszkańców. Myślę, że nowa prezydent i przewodniczący rady miasta rozumieją, że od tego zależeć będzie także to, jak oni są postrzegani. My na tym chcemy wygrać – nie ukrywa Mróz.

IMG_1769

Swoistym papierkiem lakmusowym może być kwestia pieniędzy, które osiedla dostają do własnej dyspozycji. Ten obyczaj pojawił się w poprzedniej kadencji miejskiego samorządu. Kwota nie jest oszałamiająca – to tylko 15 tys. zł – ale pozwala radom chociażby na samodzielne zorganizowanie imprez na osiedlach albo drobne prace i zakupy.

Podczas spotkania w czwartek przewodniczący rad osiedlowych dopytywali prezydent Sabinę Nowosielską, ale nie usłyszeli konkretnej odpowiedzi, czy dotychczasowe zasady przydzielania pieniędzy zostaną zachowane. Dowiedzą się tego dopiero w marcu na etapie rozdziału tak zwanych wolnych środków, a więc pieniędzy zaplanowanych w zeszłorocznym budżecie miasta, które jednak nie zostały wydane wraz z końcem grudnia. Prezydent Nowosielska chce jednak, by w przypadku, gdy którejś z rad nie uda się wydać wszystkich pieniędzy, mogła ona zachować je na kolejny rok. To ma pozwolić na uniknięcie sytuacji, gdy wydatki robione są „na siłę”, aby tylko nie musieć oddawać funduszy urzędowi. Możliwość kumulowania kwot ma też pozwolić radom realizować nieco większe przedsięwzięcia.

IMG_1762

– Nie chcę dzisiaj dawać deklaracji kwotowej, ale jest deklaracja, że te pieniądze będą, bo rady osiedli naprawdę potrafią zrobić za nie bardzo fajne rzeczy – mówi Sabina Nowosielska.

Po pierwszym spotkaniu w urzędzie miasta prezydent Sabina Nowosielska zadeklarowała, że teraz to ona odwiedzi poszczególne osiedla i spotka się z mieszkańcami.

Grzegorz Stępień

11 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie co Jan Schoengart zrobił z pieniedzmi przeznaczonymi na osiedle miejsce klodnickie w ubieglych latach?Nie zrobil nic kompletnie dla mieszkancow tego osiedla,ani jednej imprezy,nic?wiec ja sie pytam,gdzie sa te pieniadze?????na co on je wydal?

  • jak się dowię kim jesteś oszuście to na 100% spotkamy się w sądzie, ja na wszystko co się działo, a działo się co roku dużo, mam rachunki, protokóły i zdjęcia. jeżeli cię nie wybrali to pretensje do mieszkańców a nie kłamać w żywe oczy

 2. Straszyć to se możesz swoje dzieci,nie mnie bo ja sie nie dam.
  Jestes panie niekompetentny,nie robisz panie nic dla mieszkancow osiedla miejsce klodnickie.zadnych zabaw,potańcowek,nic.Bierz pan przyklad ze swojego mlodszego kolegi ze slwiecic.Tam ciagle cos sie odbywa,festyny i inne imprezy.A pan umiesz tylko klepac ozorem i straszyc ludzi,a sam pan kim jestes?

 3. ktos na takiej pozycji raczej powinien uwazac na slowa, skoro ktos tak twierdzi ze nic sie nie dzieje tzn ze sa podstawy do tego. A zdjecia to mozna sobie zrobic w Slawiecicach skoro tam tyke imprez. Napewno kazde pieniadze podejmowane z miasta powinny byc rozkiczane takze osoby ktore nic nie robia,ale od tego sa tez spotkania osiedlowe. Panie Shoengart radze panu zaparzyc melisy a nie reagowac ostentacyjnie.

  • widzę że ruszyła kampania na całego, tytlko czemu z takimi oszczerstwami – przegrana boli??? ja melisy nie potrzebuję, gdyby z Pana Pani zrobili złodzieja dla osiągnięcia swoich celów to jakbyś się zachowywał

 4. Wiadomosc dla lunatyka jest taka ,zeby zmienil informatorow.Ja jako mieszkaniec Miejsca Klodnickiego moge potwierdzic ze imprez odbywa sie tyle na ile budzet pozwala i wszystko jest rozliczane jak sie nalezy.

  • Proszę wymienić co najmniej 3 imprezy,które rzekomo miały miejsce w roku ubiegłym w miejscu klodnickim.
   Proszę podać daty i napisać jakie to byly imprezy.Wtedy chetnie przeproszę pana S.

 5. Nie ma to jak publiczne obsmarowywanie i to bezpodstwane… Brawo.
  Lunatyk, jeśli cos masz, to powiedz to osobiście prosto w twarz, a nie w Internecie pod nickiem się chowaszi wypisujesz kompletne farmazony…..
  Gratuluję odwagi.

 6. Podaje imprezy 3 moge wiecej : 1 miesiadz Styczen 2014 co roczne spotkanie samotnych mieszkancow
  Miejsca Klodnickiego, 2 Impreza OSP I Rady Osiedla 24.05.2014 zawody sikawek konnych,3 01.06.14 Dzien Dziecka , imprezy 4lub 5 sa dla mnie ,a teraz prosze jako mieszkaniec tego osiedla Miejsce Klodnickie wywiazac sie z nie wiem jak to nazwac ale powiem ( z zakladu zadam spotkania sie z S.) proponuje spotkanie z cala rada Osiedla a takie spotkania sa w kazdy 1 Poniedzialek kazdego miesiaca
  Zycze odwagi Pozdrawiam

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj