Na ulicach powstają nowe przystanki. Miasto szykuje się do przyjazdu autobusów elektrycznych

23

Kędzierzyn-Koźle znajdzie się wśród miast, które stawiając na ekologię, wyposażają miejską komunikację w przyszłościowe środki transportu. Już od lutego przyszłego roku po ulicach naszego miasta będą jeździły autobusy elektryczne. Na zakup nowych pojazdów wartych 5,6 mln złotych gmina otrzymała dofinansowanie unijne.

Oznaczenia przystanków autobusowych w nowych miejscach na ulicach miasta wzbudziły ciekawość wśród mieszkańców. Jak się okazuje, to zapowiedź ekologicznej zmiany w transporcie publicznym. W ramach projektu unijnego gmina zakupiła autobusy elektryczne marki Man, które będą jeździły w centrum Kędzierzyna-Koźla. Będą one obsługiwać pasażerów podróżujących po centrum miasta, kursując między Pogorzelcem, Śródmieściem, Kuźniczkami, a osiedlem Piastów. Na przygotowywanej trasie pojawiły się już pierwsze przystanki. Zlokalizowane są one w pobliżu miejsc najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: przy galerii handlowej, przychodni na ul. Harcerskiej czy przy aptekach.

Jak informuje gmina, część kursów będzie również obsługiwać pasażerów podróżujących w kierunku cmentarza na osiedlu Kuźniczka. Elektryczne autobusy są w pełni ekologiczne, nie emitują żadnych spalin, a ich silniki pracują bardzo cicho. Nowe przystanki na chwilę obecną zostaną wyłączone z użytkowania. Powstały ze względów technologicznych. Przygotowanie takiej infrastruktury w okresie jesienno-zimowym byłoby trudne (np. malowanie oznakowania na jezdni). Zamówione autobusy będą pierwszymi w pełni elektrycznymi w taborze miejskiego przewoźnika.

Na zakup supernowoczesnych pojazdów Kędzierzyn-Koźle skutecznie pozyskał unijne dofinansowanie. Koszt dwóch elektrycznych autobusów wraz ze stacją ładującą to niespełna 5,6 mln zł. Pojazdy pojawią się blisko przychodni i w punktach miasta, w których dotychczas nie mógł jeździć zwykły autobus.

To jest ukłon w stronę tych mieszkańców miasta, którzy z niektórych miejsc nie mogli się wydostać, lub nie mogli dojechać tam, gdzie by chcieli. To typowo śródmiejski autobus, jeżdżący uliczkami, którymi inne nie jeździły. Wszystko z myślą o seniorach, którzy mają problem z dostaniem się w niektóre punkty miasta – mówi Krzysztof Bytniewski, kierownik wydziału techniczno – eksploatacyjnego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu.

Ceny biletów za przejazd autobusem elektrycznym nie ulegną zmianie, za bilet zapłacimy taka samo, jak za podróż zwykłym autobusem.

23 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś opóźniony projektuje w Kędzierzynie przystanki w miejscach utrudniajacych plynny ruch,pasy dla pieszych metr od skrzyżowania,przejazdy przez drogę dla rowerzystów za żywopłotem?

 2. Ale to normalne przy zarządzaniu pani Nowosielskiej. Wszystko w ten Kędzierzyn. A prąd dostarczany do owych pojazdów to też z ekologii co ? Cytat z powyższego artykułu : […..Koszt dwóch elektrycznych autobusów wraz ze stacją ładującą to niespełna 5,6 mln zł. Pojazdy pojawią się blisko przychodni i w punktach miasta, w których dotychczas nie mógł jeździć zwykły autobus.
  – To jest ukłon w stronę tych mieszkańców miasta, którzy z niektórych miejsc nie mogli się wydostać, lub nie mogli dojechać tam, gdzie by chcieli. To typowo śródmiejski autobus, jeżdżący uliczkami, którymi inne nie jeździły. Wszystko z myślą o seniorach, którzy mają problem z dostaniem się w niektóre punkty miasta …]
  Za tą kasę można było kupić normalne autobusy a nie udawać ekologię z pod znaku chemii. Z tego też wynika że polepszą życie mieszkańcom tylko Kędzierzyna kosztem całego miasta ot taka to pani prezydent.
  Czas odejść pani Nowosielska i rozliczyć te marne pani rządy. To nie pierwsza taka inwestycja tylko w Kędzierzyn kosztem wszystkich dzielnic czyli całego miasta.

  • Dokładnie, a jeśli już nie na stałe, to chociaż powinien zostać wprowadzony co najmniej dwu lub trzy miesięczny okres promocyjny, w którym przejazd takim autobusem byłby darmowy dla każdego! Niestety w K-K to raczej niemożliwe. tutaj pasażerom tylko utrudnia się korzystanie z komunikacji mzk, niż do niej zachęca (m.in. znów powrócono do bezsensownego pomysłu wsiadania tylko przednimi drzwiami do autobusu!).

    • Bzdura! Wybierz się choćby do Opola. Owszem, przez pewien czas było to wprowadzone, ale szybko z tej „nowości” zrezygnowano! Poza tym, o wiele lepiej jest tam rozwiązana sprawa biletu miesięcznego (opolki), której nie trzeba „odbijać” w kasowniku za każdym razem, ani przy wejściu do pojazdu, ani przy wysiadaniu z niego, w przeciwieństwie do naszej „emzetki”!

     • Chyba nie wiesz jak Opole wygląda. Wsiada się przednimi drzwiami. Dużo jeszcze przed tobą, żebyś to wszystko zrozumiał. Zamawiaj taksówki i wsiadaj tylnymi.

 3. Pierwotnie nowe przystanki miały powstać m.in. na ul. Kosmonautów, a nie obok Rosmanna i Netto: https://kk24.pl/urzad-miasta-otworzyl-przetarg-na-elektryczne-autobusy-beda-kursowac-w-obszarze-srodmiescia/ I taka lokalizacja ma o wiele większy sens! Ulica Kosmonautów jest znacznie mniej ruchliwa, niż ul. Pionierów (w miejscu nowego przystanku)! Starsze osoby miałby zaś faktycznie nieco bliżej do swoich mieszkań na NDM-ie! Dodatkowo, kolejny przystanek ma mieć miejsce w miejscu istniejącego, na ul. W. Polskiego (niedaleko Hali Sportowej), więc stamtąd pasażerowie również będą mieli blisko do Netto i aptek. Miejmy nadzieję, że zostanie przywrócona pierwotna lokalizacja nowych przystanków na ul. Kosmonautów!

 4. Starsi mieszkańcy, których w mieście coraz więcej, na ogół mają bezpłatne przejazdy.
  No, może w kierunku galerii pojedzie młodzież na ulgowych biletach. No, ale Unia daje… bardzo wątpię, że całe 5.6 mln.

 5. do tych na forum –wiecznie stekacie ,nic wam sie nie podoba wyprowadzcie sie na wieś ,małą wies i tam będziecie mieli spokój,ale pewnie będa wam koguty pzreszkadzac bo pieja z rana

  • Kolejny co ma jakieś żale do komentujących. Jak jesteś klakierem i na zawołanie klaszczesz to twoja sprawa ale są ludzie którzy myślą w porównaniu do ciebie i piszą to co im się nie podoba bo takie mają prawo.
   Komentowanie nie tylko polega na aprobacie ale również na niezadowoleniu ludzi. I przyjmij do wiadomości.
   Zawsze możesz oglądać co innego.

 6. Miasto nie pomyślało z mogli postawić na ul zwycięstwa nie którzy to mają daleko na przystanek na Tuwima a harcerska to jakiś żart

 7. Ukłony, ukłony.
  1 listopada znów nie będzie autobusu z Koźla na Kuźniczki i z powrotem. Wymyślili kurs z kozielskiego cmentarza na Kuźniczki, bez innych przystanków.
  Mają monopol zza biurka.

 8. Zaczynają i oni grać na emocjach – dzisiaj przystanki są dla emerytów, jutro te same będą dla młodzieży, rolników, osób po podstawówce czy samotnych kobiet wychowujących dzieci.

  „Demokracja skończy się wtedy, kiedy rząd zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze”

Skomentuj