Na tym przejściu notorycznie dochodzi do groźnych sytuacji. Bez pomysłu na poprawę bezpieczeństwa

7

Przejście dla pieszych na alei Jana Pawła II, tuż przy strefie rekreacyjnej, nie należy do najbardziej bezpiecznych w mieście. Piesi muszą się mieć na baczności, bo często właśnie tam samochody nie zwalniają i wyprzedzają na pasach. Zdarza się też, że użytkownicy pobliskiego skateparku wjeżdżają na zebrę na rolkach, deskorolkach albo rowerach. Efekt? Regularnie dochodzi do groźnych sytuacji.

Przejście na alei Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu jest zgłoszone do Krajowej Mapy Zagrożeń.

Byłem świadkiem, gdy kierująca pojazdem osobowym wyprzedzała na tym przejściu i potrąciła przejeżdżającego na deskorolce chłopaka. Na szczęście nic mu się nie stało, a kobieta odjechała. Mieszkam niedaleko, nie pierwszy raz widzę takie sytuacje na tym przejściu – mówi pan Łukasz.

Potrącenie chłopaka na przejściu dla pieszych. Foto: czytelnik.

Jak poinformował nas Piotr Pękala, rzecznik urzędu miasta, funkcjonowanie przejścia dla pieszych obok skateparku jest powiązane z działaniem sygnalizacji zamontowanej na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Wojska Polskiego. Instalacja ta samodzielnie wykrywa zbliżające się pojazdy i steruje ruchem w zależności od jego natężenia. Dodatkowo znajduje się tam wzbudzana sygnalizacja świetlna dla pieszych i rowerzystów. Ze względu na poprawne funkcjonowanie tego systemu, na kolejnym przejściu dla pieszych na wysokości skateparku nie mogą zostać zamontowane kolejne sygnalizatory, które zaburzyłyby jego działanie.

Na doskonale oznakowanym i dobrze widocznym przejściu obok ramp (przy skateparku) bezpieczeństwo pieszym zapewnia także wybudowany tam azyl o ponadstandardowej szerokości trzech metrów. Podczas przechodzenia przez jezdnię piesi mogą tu poczekać, jeśli któryś kierowca się nie zatrzyma. Ponadto podczas gruntownej przebudowy alei Jana Pawła II na tym odcinku zmniejszono liczbę pasów ruchu dla samochodów z pięciu do czterech. Przypominamy, że wyprzedzanie na przejściu dla pieszych (także na sąsiednim pasie) jest zabronione przepisami ruchu drogowego – dodaje Piotr Pękala.

O przepisach ruchu drogowego przypomina również kędzierzyńsko-kozielska policja, apelując zarówno do kierowców jak i pieszych o ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania.

Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zwolnijmy i zachowajmy ostrożność. Natomiast gdy poruszamy się pieszo, pamiętajmy o tym, aby przed wejście na przejście upewnić się, że nic nie jedzie i jesteśmy bezpieczni. Przypominam, że kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzać na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia na którym ruch jest kierowany. Nie wolno również omijać pojazdu który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu – informuje komisarz Magdalena Nakoneczna, rzecznik kędzierzyńsko-kozielskiej policji.

Za wyprzedzanie na pasach i bezpośrednio przed nim grozi mandat w wysokości 200 złotych i 10 pkt. Omijanie pojazdów, które jechały w tym samym kierunku, ale zatrzymały się na pasach możemy dostać mandat w wysokości 500 złotych i 10 punktów karnych.

7 KOMENTARZE

  1. Zwęzić do 1 pasa w każdym kierunku, bydło Wszechnarodowe, Janusze i Dżejsiki w wypierdzianych poTurkach z wypłowiałą naklejką D nigdy nie nauczą się kultury … Tępić tępaków, nie znakami, nie zakazami ale taką drogą, że nie da rady pogonić wypierdziucha. Na Kozielskiej jest przykład idealnej pacyfikacji ruchu.

  2. Do f – jeszcze raz przeczytaj artykuł. Nie mogą tam zrobić takiego przejścia, bo będzie zaburzać pracę sugnalizacji na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i al. Jana Pawła.

  3. Ja mam rozwiązanie! Usunąć to przejście.. 50m dalej jest z sygnalizacją.. Pasy przy pasach, a potem się dziwić, że niebezpieczne sytuacje wynikają..

  4. A może policjanci zaczną karać dzieciaki i dorosłych, którzy notorycznie przejeżdżają przez to przejście na rowerach, deskach i hulajnogach. Jedzie taki i nie patrzy wcale. Tam nie ma przejazdu dla rowerów. Zejść i przeprowadzić, a nie jechać jak święta krowa! Dotyczy to wszystkich przejść w mieście przez które większość przejeżdża!

Skomentuj